Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho „historického“ seriálu si připomeneme hned tři události. Ta první se datuje do roku 1952 – jedná se o návrh jednoho z prvních integrovaných obvodů, který pocházel z dílny inženýra Geoffreyho Dummera. Kromě toho bude řeč také o letu Alana Sheparda do vesmíru a o uvedení počítačové hry Wolfenstein 3D.

Integrovaný obvod Geoffreyho Dummera (1952)

Britský inženýr a odborník přes elektroniku, Geoffrey Dummer, navrhl 5. května roku 1952 jednu z prvních variant integrovaného obvodu. Než se podařilo ale navrhovaný obvod poprvé úspěšně vyrobit, uplynuly další čtyři roky. Příchod historicky prvního řešení integrovaného obvodu se datuje dokonce až do roku 1957 a za jeho výrobou stál Jack Kilby ze společnosti Texas Instruments. Geoffrey Dummer (celým jménem Geoffrey William Arnold Dummer) se narodil 25. února roku 1909 a vystudoval obor elektrické inženýrství na univerzitě Manchester College of Technology.

Geoffrey Dummer
Zdroj: en.wikipedia.org

První Američan ve vesmíru (1961)

5. května roku 1961 se Alan Shepard stal prvním Američanem, který se dostal do vesmíru. Alan Shepard (celým jménem Alan Bartlett Shepard) se narodil 18. listopadu roku 1923. V dospělosti byl mimo jiné námořním důstojníkem a stíhacím pilotem, koncem padesátých let minulého století se Shepard stal jedním z prvních sedmi amerických astronautů. Let Alana Sheparda probíhal v kabině Freedom 7, vedl po balistické křivce a trval šestnáct minut. Po tomto “skoku do vesmíru” ale bohužel Shepardův život nabral dočasně smutné obrátky. Shepard byl jmenován velitelem Mercury-Atlas 10, let byl ale zrušen. Po nemoci Sheperd téměř ohluchl na jedno ucho, což pro něj mimo jiné znamenalo konec létání. Shepard se ale nevzdával, vyměnil kariéru astronauta za podnikání v oboru bankovnictví a stal se milionářem. Nakonec také podstoupil operaci ucha, vrátil se do výcviku, a byl jmenován do letu Apollo 14.

Přichází Wolfenstein 3D (1992)

5. května roku 1992 vydala společnost Id Software Inc. počítačovou hru s válečnou tematikou jménem Wolfenstein 3D. Tato dnes již legendární first-person střílečka byla určená pro tehdejší osobní počítače a prakticky okamžitě se ze strany hráčů setkala s velice pozitivní odezvou a úspěchem. Herní studio Id Software si díky tomuto populárnímu titulu vybudovalo jméno ve svém oboru, a z “Wolfensteina” se stala legenda mezi devadesátkovými počítačovými hrami. Wolfenstein 3D se dočkal řady různých zpracování a dnes jej lze stáhnout také ve verzi pro iPhone či iPad.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více