Zavřít reklamu

Když se řekne „počítačový virus“, řadě lidí se s velkou pravděpodobností vybaví malware „I Love You“ z počátku nového tisíciletí. Dnes je to již jedenadvacet let, kdy se tento zákeřný virus začal závratnou rychlostí šířit e-mailem mezi počítači po celém světě. Kromě této události se v dnešním článku vrátíme ještě do roku 1995, abychom si připomněli akvizici společnosti Commodore německou firmou Escom AG.

Akvizice společnosti Commodore (1995)

4. května roku 1995 provedla německá společnost jménem Ecsom AG akvizici společnosti Commodore. Německá firma odkoupila Commodore celkem za deset milionů dolarů, přičemž v rámci této akvizice získala nejenom název, ale také veškeré patenty a duševní vlastnictví Commodore Electronics Ltd. Společnost Commodore, která byla považována za jednoho z průkopníků v oblasti počítačového průmyslu, pozastavila svůj provoz v roce 1994, kdy zároveň vyhlásila bankrot. Firma Escom AG původně plánovala, že obnoví výrobu osobních počítačů Commodore, nakonec ale prodala příslušná práva a ke vzkříšení legendární značky tak nedošlo.

Virus I Love You útočí na počítače (2000)

4. květen roku 2000 se do dějin historie technologií zapsal mimo jiné také jako okamžik, kdy se začal masivně šířit zákeřný počítačový virus jménem I Love You (“ILOVEYOU”). Zmíněný malware se šířil do osobních počítačů s operačním systémem Microsoft Windows a k jeho rozšíření po celém světě stačilo dokonce pouhých šest hodin. K šíření docházelo prostřednictvím e-mailu. Podle dostupných zpráv došlo v průběhu šíření viru I Love You k infekci zhruba 2,5 až 3 milionů počítačů, náklady na nápravu způsobených škod byly odhadem vyčísleny na 8,7 miliardy dolarů. Virus I Love You byl ve své době označen za nejrychleji se šířící a zároveň nejvíce rozšířený virus.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více