Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného návratu do minulosti bude řeč hned o dvou produktech. Tím prvním bude klávesnice Dvorak, kterou si její vynálezci nechali patentovat v květnu roku 1939. Ve druhé části článku bude řeč o dokončení počítače Z3, který má na svědomí německý inženýr Konrad Zuse.

Klávesnice Dvorak (1939)

12. května roku 1939 si August Dvorak, profesor z washingtonské univerzity, nechal spolu se svým švagrem Williamem Dealeym nechal patentovat klávesnici, která je dodnes známa pod označením DSK (Dvorak Simplified Keyboard – Dvorakova zjednodušená klávesnice). Typickým znakem této klávesnice byla kromě jiného například také vzájemná blízkost klíčových písmen a dostupnost ve verzi pro praváky i pro leváky. Principem rozložení Dvorakovy zjednodušené klávesnice bylo to, že zatímco dominantní ruka měla na dosah souhlásky, ta nedominantní se postarala o samohlásky a méně časté souhlásky.

Dokončení počítače Z3 (1941)

Německý inženýr Konrad Zuse dokončil 12. května roku 1941 sestavení počítače s názvem Z3. Jednalo se o první plně funkční elektromechanický počítač řízený programem. Počítač Z3 byl zčásti financován německou vládou za podpory DVL (“Deutsche Versuchsanstalt für Luftfahrt” – německý institut pro aviatiku). Konrad Zuse měl kromě zmíněného počítače Z3 na kontě ještě několik dalších strojů, Z3 ale bezpochyby patří k jeho největším úspěchům, a Zuse byl za něj odměně cenou Werner-von-Siemens-Ring. V témže roce, kdy zprovoznil svůj Z3, založil Konard Zuse také svou vlastní firmu – a zároveň také jednu z prvních počítačových firem, z jejíž dílny o něco později vzešel například model Z4, jeden z prvních komerčních počítačů.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více