Zavřít reklamu

Když se řekne „tabulkový procesor“, řadě lidí se dnes vybaví převážně aplikace Excel, Numbers, nebo třeba Tabulky Google. První vlaštovkou v tomto směru se ale v sedmdesátých letech minulého století stal program VisiCalc, jehož představení si dnes připomeneme. Ve druhé části našeho článku se pak vrátíme do roku 1997, kdy počítač Deep Blue porazil šachového velmistra Garryho Kasparova.

Představení VisiCalc (1979)

11. května roku 1979 byly poprvé veřejně představeny funkce programu VisiCalc. O demonstraci těchto funkcí se postarali Daniel Bricklin a Robert Frankston z Harvardovy univerzity. VisiCalc (tento název slouží coby zkratka pro výraz “visible calculator”) byl první tabulkový procesor, díky kterému se v sedmdesátých letech minulého století značně rozšířily možnosti práce s počítači, stejně jako jejich uplatnění. Distribuci softwaru VisiCalc zajišťovala společnost Personal Software Inc. (později VisiCorp), a VisiCalc byl původně určený pro počítače Apple II. O něco později spatřily světlo světa také verze pro počítače Commodore PET a Atari.

Garry Kasparov vs. Deep Blue (1997)

11. května roku 1997 se odehrál šachový zápas mezi velmistrem Garrym Kasparovem a počítačem Deep Blue, který pocházel z dílny společnosti IBM. Kasparov, který hrál s černými figurami, tehdy hru ukončil již po devatenácti tazích. Počítač Deep Blue disponoval schopností přemýšlet až šest tahů dopředu, což Kasparova údajně frustrovalo a zhruba po hodině opustil místnost. Kasparov se s počítačem Deep Blue poprvé utkal v roce 1966, kdy se mu podařilo zvítězit 4 : 2. Šachový superpočítač IBM Deep Blue disponoval schopností vyhodnotit až 200 milionů postavení za sekundu, jeho vítězství nad Kasparovem bylo považováno za přelomovou událost v historii šachu a počítačů. Protivníci odehráli dva různé zápasy, vždy na šest partií.

.