Zavřít reklamu

V minulém díle našeho seriálu o historických událostech na poli technologie jsme si připomněli například vypuštění malwaru s názvem Sasser nebo třeba narození Clauda Shannona. Na dnešní den připadá například spuštění prvního programu, napsaného v jazyce BASIC, založení společnosti AMD nebo zahájení vysílání Československé televize.

První program v jazyce BASIC (1964)

Prvního května roku 1964 byl Johnem Kemenym a Thomasem Kurtzem spuštěn první program, napsaný v jimi vytvořeném jazyce BASIC. Stalo se tak ve čtyři hodiny ráno v Darthmouthu. Dvojice programátorů k tomuto účelu použila sálový počítač General Electric 225. BASIC byl relativně jednoduchý jazyk, který měl být původně určen technicky méně zkušeným uživatelům.

Založení společnosti AMD (1969)

První květen roku 1969 byl kromě jiného dnem, kdy byla založena společnost Advanced Micro Devices (AMD). Firmu založil inženýr Jerry Sanders se svými sedmi kolegy z Fairchild Semiconductor. Firma AMD v současné době vyrábí především procesory, APU, GPU, čipsety a další komponenty nejen pro počítače, ale třeba také pro herní konzole.

Zahájení vysílání Československé televize

První květnový den roku 1953 zahájila své vysílání ze Studia Praha v Měšťanské besedě ve Vladislavově ulici Československá televize. První pokusné vysílání Československé televize se uskutečnilo již v březnu roku 1948 v Tanvaldu, od 25. února roku 1953 bylo již televizní vysílání prohlášeno za pravidelné – televize ale vysílala jen tři dny v týdnu, po celý týden začala své pořady vysílat až koncem prosince roku 1958.

Další události (nejen) ze světa technologií

  • V Ostravě byl zahájen provoz elektrické tramvaje a zároveň ukončen provoz parní tramvaje (1901)
  • V Mnichově zahájilo své vysílání rádio Svobodná Evropa (1951)
  • Elon Musk oznamuje vznik divize Tesla Energy, která se bude zabývat výrobou bateriových úložišť a solárních produktů (2015)
.