Zavřít reklamu

Většina technologických společností si své patenty pečlivě střeží. V některých případech ale může být zveřejnění patentů všeobecně prospěšné – bylo tomu tak například v případě patentu k Modelu S, který se společnost Tesla v červnu roku 2014 rozhodla zveřejnit. Kromě toho si dnes připomeneme také zahájení digitálního televizního vysílání ve Spojených státech.

Tesla zveřejňuje své patenty k Modelu S (2014)

Společnost Tesla Motors 12. června roku 2014 oznámila, že veřejnosti zpřístupní stovky patentů, souvisejících s vozem Tesla Model S. Zakladatel společnosti Elon Musk chtěl podle svých slov tímto krokem podpořit vývoj trhu s automobily tohoto typu a přispět k rychlejšímu přechodu na udržitelnou energii. Tesla chtěla také zpřístupněním patentů pomoci výrobcům elektromobilů k rychlejšímu a snazšímu vývoji a výrobě.

Přechod na digitální televizní vysílání (2009)

12. června roku 2009 byl ve Spojených státech úspěšně dokončen přechod na digitální televizní vysílání. Analogový signál mohly od té doby využívat pouze stanice s neziskovým statutem, případně mohl být využit pro potřeby pohotovostního vysílání. Američanů ale nebyli v době přechodu připraveni na změnu – jednalo se například o sociálně slabší obyvatele, seniory nebo obyvatele vzdálených venkovských oblastí. K přechodu mělo původně dojít již v únoru a americká vláda rozdávala domácnostem poukázky na set-top-boxy v hodnotě 40 dolarů. Prostředky ale po určité době došly a digitalizace musela být odložena. Původně byl přechod na digitální vysílání v USA naplánován dokonce na rok 2006.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více