Zavřít reklamu

Dnešní díl seriálu o důležitých milnících v oblasti technologií bude věnován lékařské vědě a objevu tranzistoru. V prvním případě se vrátíme do roku 2000, kdy se podařilo úspěšně implantovat mikroprocesor pod oční sítnici. Připomeneme si ale také představení tranzistoru v roce 1948.

Představení tranzistoru (1948)

Společnost Bell Labs představila 30. června roku 1948 svůj první tranzistor. Počátky tohoto vynálezu se v Bell Laboratories datují do prosince roku 1947 a stál za ním tým ve složení William Shockley, John Bardeen a Walter Brattain – všichni jeho členové obdrželi o několik let později Nobelovu cenu za fyziku.

Umístění mikročipu pod oční sítnici (2000)

30. června roku 2000 oznámili doktor Alan Chow a jeho bratr Vincent, že se podařilo úspěšně umístit křemíkový mikročip pod lidskou oční sítnici. Zmíněný čip byl menší než špendlíková hlavička a jeho “tloušťka” se pohybovala v řádech mikronů, tedy setin milimetru. Součástí těchto čipů jsou také solární buňky, které se starají o přísun energie. Příslušná technologie od té doby pokročila a vědci po celém světě usilovně pracují na tom, aby byla co nejužitečnější, nejpřínosnější a zároveň také nejpohodlnější pro nositele. Mikročipy mají sloužit především jako náhrada nemocné nebo poškozené sítnice.

Témata: ,

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více