Zavřít reklamu

V jednom z uplynulých dílů našeho seriálu s názvem Zpátky do minulosti jsme zmiňovali registraci patentu na Engelbertovu myš. V dnešním článku se k ní vrátíme – připomeneme si totiž den, kdy bylo toto zařízení poprvé veřejně předvedeno. Kromě toho přijde řeč také na vydání operačního systému Windows 2.0.

Premiéra Engelbertovy myši (1968)

9. prosinec roku 1968 se stal významným dnem nejen pro Douglase Engelberta. Ten totiž tehdy spolu se svým týmem výzkumných expertů předvedl devadesátiminutovou veřejnou prezentaci, v jejímž rámci ukázal řadu inovací, jako byl například hypertext nebo videokonference. Mezi nejzásadnější body prezentace ale patřila počítačová myš. Takzvaná Engelbertova myš měla sice daleko do myší, které se používaly ve spojení s osobními počítači o pár desítek let později, jednalo se ale o první veřejné představení periferie tohoto typu, které tehdy sledovala zhruba tisícovka zúčastněných profesionálů z oboru výpočetní techniky.

Engelbart Mouse

Přichází Windows 2.0 (1987)

Společnost Microsoft vydala 9. prosince roku 1987 svůj operační systém Windows 2.0. Nová verze microsoftího operačního systému pro osobní počítače přinesla uživatelům řadu novinek a inovací, jednou z těch nejvýznamnějších byl nový způsob zobrazování oken a práce s nimi. Na rozdíl od Windows 1.0 bylo v operačním systému Windows 2.0 možné jednotlivá okna minimalizovat i maximalizovat, systém umožňoval také jejich vzájemné překrývání. Velkou popularitu si ale operační systém Windows 2.0 nevydobyl – pořádná sláva přišla až v devadesátých letech s příchodem Windows 3. Společnost Microsoft nabízela podporu Windows 2.0 opravdu dlouhou – ukončila již až k 31. prosinci roku 2001.

.