Zavřít reklamu

V dnešním vydání naší pravidelné “historické” rubriky bude opět řeč o společnosti Apple – tentokrát v souvislosti s iPadem, který dnes slaví výročí svého prvního představení. Kromě této události si ve stručnosti připomeneme den, kdy byly ve Spojených státech definitivně zrušeny telegramy.

Konec telegramů (2006)

Společnost Western Union zcela v tichosti ukončila 27. ledna roku 2006 odesílání telegramů – stalo se tak po 145 letech. Na webových stránkách společnosti se uživatelé ten den po kliknutí na sekci, určené pro odesílání telegramů, dostali na stránku, ve které Western Union oznamovala konec éry telegramů. “S platností od 27. ledna roku 2006 ukončí Western Union provoz svých telegramových služeb,” stálo v prohlášení, ve kterém společnost dále vyjadřovala pochopení pro ty, kterým by zrušení služby způsobilo jakoukoliv nepříjemnost. Postupné snížení četnosti odesílání telegramů začalo zhruba v osmdesátých letech, kdy lidé začali dávat přednost klasickým telefonátům. Poslední hřebíček do rakve telegramům zarazilo celosvětové rozšíření e-mailu.

Představení prvního iPadu (2010)

27. ledna roku 2010 představil Steve Jobs první iPad od Applu. První tablet z dílny cupertinské společnosti přišel v době, kdy obrovský boom zažívaly drobné a lehké netbooky – Steve Jobs se ale touto cestou nechtěl vydávat, a tvrdil, že budoucnost patří iPadům. Nakonec se ukázalo, že měl pravdu, začátky iPadu ale nebyly lehké. Krátce po svém představení byl často zesměšňován a byl mu předpovídán brzký zánik. Jakmile se ale dostal do rukou prvním recenzentům a posléze také uživatelům, okamžitě si získal jejich přízeň. Vývoj iPadu sahá až do roku 2004, přičemž Steva Jobse tablety zajímaly poměrně dlouho, ačkoliv ještě v roce 2003 tvrdil, že Apple nemá v plánu vydávat tablet. První iPad měl rozměry 243 x 190 x 13 mm a vážil 680 gramů (Wi-Fi varianta) nebo 730 gramů (Wi-Fi + Cellular). Jeho 9,7″ multitouch displej měl rozlišení 1024 x 768 pixelů a uživatelé měli na výběr z 16, 32 a 64 GB úložiště. První iPad byl dále vybaven senzorem okolního světla, tříosým akcelerometrem, anebo třeba digitálním kompasem a dalšími.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.