Zavřít reklamu

Když se řekne tabulkový procesor, většině z nás se v současné době vybaví Excel od Microsoftu, Numbers od Applu, nebo třeba OpenOffice Calc. V osmdesátých letech minulého století ale na tomto poli kraloval program s názvem Lotus 1-2-3, který si připomeneme v dnešním článku. Řeč bude také o akvizici Digital Equipment Coporation společností Compaq.

Vydání softwaru Lotus 1-2-3 (1983)

Společnost Lotus Development Corporation vydala 26. ledna roku 1983 software s názvem Lotus 1-2-3, určený pro počítače z dílny IBM. Tento program pro práci s tabulkami se z velké části podařilo vyvinout díky předchozí existenci softwaru VisiCalc, respektive díky faktu, že si tvůrci VisiCalcu nenechali zaregistrovat příslušný patent. Tabulkový procesor z dílny společnosti Lotus získal svůj název podle tří funkcí, které nabízel – tabulky, grafy, a základní databázové funkce. Postupem času se z Lotusu stal nejrozšířenější tabulkový procesor pro počítače IBM. Společnost IBM v roce 1995 provedla akvizici firmy Lotus Development Corporation, program Lotus 1-2-3 byl vyvíjen do roku 2013 coby součást kancelářského balíku Lotus Smart Suite.

DEC přechází pod Compaq (1998)

Společnost Compaq Computer provedla 26. ledna roku 1998 akvizici firmy Digital Equipment Corporation (DEC). Cena činila 9,6 miliardy dolarů a jednalo se o jednu z největších akvizicí v počítačovém průmyslu v dané době. Společnost Digital Equipment Corporation byla založena v roce 1957 a je považována za jednoho z průkopníků na poli amerického počítačového průmyslu – v 70. a 80. letech vyráběla počítače pro vědecké a inženýrské účely. V roce 2002 přešla i se společností Compaq Computer pod křídla firmy Hewlett-Packard.

.