Zavřít reklamu

Majitelé počítačů od Applu mají v současné době k dispozici celou řadu skvělých nativních aplikací. Koncem sedmdesátých let minulého století, kdy světlo světa spatřil počítač Apple II, byla ale nabídka softwaru o něco chudší. Právě tehdy se ale objevil VisiCalc – tabulkový software, který nakonec udělal díru do světa.

Program s názvem VisiCalc pochází z dílny společnosti Software Arts, kterou tehdy provozovali podnikatelé Dan Bricklin a Bob Frankston. V době, kdy svůj software vydali, nebyly ještě osobní počítače samozřejmou součástí každé domácnosti jako dnes, a tvořily spíše součást vybavení firem, podniků a institucí. Společnost Apple – a nejen ona – se ale tento stav snažila dlouhodobě změnit. Bylo to právě vydání programu VisiCalc, které o něco více přiblížilo osobní počítače širší uživatelské základně, a které změnilo způsob, jakým tehdy byly tyto stroje vnímány většinovou laickou veřejností.

Přestože se VisiCalc v době svého vydání ani v nejmenším nepodobal – jak svými funkcemi, tak i ovládáním nebo uživatelským rozhraním – tabulkovým procesorům současnosti, byl považován za velmi inovativní a pokrokový software svého druhu. Uživatelé až dosud neměli možnost na svých počítačích používat programy tohoto typu, proto se VisiCalc stal poměrně rychle velkým hitem. V průběhu prvních šesti let od jeho vydání se podařilo prodat úctyhodných 700 tisíc kopií, a to i navzdory relativně vysoké ceně, která v té době činila rovných sto dolarů. Zpočátku byl VisiCalc k dostání pouze ve verzi pro počítače Apple II, a existence tohoto programu byla pro nejednoho uživatele důvodem pro pořízení zmíněného stroje za dva tisíce dolarů.

VisiCalc se v průběhu času dočkal také verzí pro jiné výpočetní platformy. V té době mu již na paty začala šlapat konkurence v podobě programů Lotus 1-2-3 nebo Excel z dílny společnosti Microsoft, prvenství v této oblasti už ale VisiCalcu nikdo neodpáře, stejně jako jako nelze popřít fakt, že nebýt VisiCalcu, zmíněný konkurenční software by asi vznikl jen stěží, případně by jeho vývoj a vznik trval podstatně déle. Společnost Apple zase může tvůrcům softwaru VisiCalc nepochybně vděčit za růst v prodejích počítače Apple II.

.