Zavřít reklamu

17. dubna roku 1977 společnost Apple poprvé představila veřejnosti svůj počítač Apple II. Stalo se tak na historicky prvním veletrhu West Coast Computer Faire, a my si v naší dnešní části seriálu Z historie Applu připomeneme právě tuto událost.

Jak všichni víme, historicky prvním počítačem, který pocházel z dílny tehdy čerstvě založené společnosti Apple, byl Apple I. Jeho nástupce Apple II byl ale prvním počítačem, který byl určen pro masový trh. Byl opatřen atraktivním šasi, jehož design pocházel z dílny Jerryho Manocka, designéra prvního Macintoshe. Dodával se spolu s klávesnicí, nabízel kompatibilitu s programovacím jazykem BASIC a jednou z jeho nejlákavějších funkcí byla barevná grafika.

apple II

Díky marketingovým a vyjednávacím schopnostem Steva Jobse se podařilo zařídit, aby byl Apple II představen na zmíněném veletrhu West Coast Computer Faire. V dubnu roku 1977 měl za sebou Apple již několik významných milníků. Firma zažila například odchod jednoho ze svých zakladatelů, vydala svůj první počítač a získala také status veřejně obchodovatelné společnosti. Stále si ale ještě nestihla vybudovat natolik zvučné jméno, aby se při propagaci svého druhého počítače obešla bez cizí asistence. Tehdejšího veletrhu se zúčastnila řada zvučných jmen počítačového průmyslu a byly to právě veletrhy a další podobné akce, které v době před internetem představovaly pro řadu výrobců a prodejců nejlepší možnou příležitost k propagaci.

Kromě počítače Apple II představil Apple na zmíněném veletrhu také své nové firemní logo, jehož autorem byl Rob Janoff. Jednalo se o dnes již známou siluetu nakousnutého jablka, která nahradila dřívější detailnější logo Isaaca Newtona sedícího pod stromem – autorem prvního loga byl Ronald Wayne. Stánek společnosti Apple se na veletrhu nacházel hned naproti hlavnímu vchodu do budova. Jednalo se o velmi strategickou pozici, díky které byly výrobky Applu vlastně tím prvním, co návštěvníci po vstupu spatřili. Firma na tom v té době nebyla finančně příliš dobře, proto neměla prostředky ani na přezdobený stánek a musela si vystačit s displejem z plexiskla s podsvíceným logem nakousnutého jablka. Toto jednoduché řešení se ale nakonec ukázalo vlastně jako geniální a zaujalo řadu návštěvníků. Počítač Apple II se nakonec stal pro firmu vynikající zdrojem příjmu. V roce svého vydání vynesl Applu 770 tisíc dolarů, následující rok se jíž jednalo o 7,9 milionu dolarů a napřesrok již o 49 milionů dolarů.

.