iWant

Apple chystá čistku App Storu. Zmizí tisíce přebytečných aplikací

iWant

App Store, online obchod s aplikacemi pro mobilní zařízení Applu, disponuje skutečně širokou škálou nejrůznějších aplikací. Některé z nich jsou však příliš zastaralé nebo nevyužívané. Apple se v důsledku toho rozhodl k radikálnímu kroku a takové aplikace začne promazávat. Z uživatelského hlediska se jedná o velice vítaný krok.

Kalifornská firma o chystaných změnách informovala vývojářskou komunitu v e-mailu, v němž píše, že pokud bude aplikace nefunkční či neaktualizovaná k chodu na novějších operačních systémem, bude z App Storu smazána. „Implementujeme probíhající proces hodnocení aplikací a mazání takových aplikací, které nefungují tak, jak by měly, nesplňují potřebné směrnice nebo jsou zastaralé,“ stojí v e-mailu.

Apple si také stanovil poměrně striktní pravidla: pokud bude aplikace nefunkční ihned po spuštění, bude bez rozmyslů smazána. Vývojáři ostatních softwarových počinů budou nejprve upozorněni na případné chyby a jestliže nebudou napraveny do 30 dní, tak se s App Storem také rozloučí.

Právě tato čistka bude zajímavá z hlediska konečných čísel. Apple rád připomíná, kolik aplikací má ve svém online obchodě. Nutno dodat, že čísla jsou to úctyhodná. Například k letošnímu v červnu se v App Storu vyskytovalo okolo dvou milionů aplikací pro iPhony a iPady a od založení obchodu byly staženy až 130miliardkrát.

I když měla cupertinská společnost právo se takovými výsledky chlubit, tak zapomínala dodávat, že desetitisíce nabízených aplikací vůbec nefungovaly či byly značně zastaralé, neaktualizované. Očekávaná redukce zmíněná čísla pochopitelně sníží, ale pro uživatele pak bude mnohem snazší se v App Storu pohybovat a hledat různé aplikace.

Vedle promazávání by se měly změn dočkat také názvy aplikací. Tým mající App Store na starosti se chce zaměřit na eliminaci zavádějících názvů a má v úmyslu prosadit zlepšené vyhledávání na základě klíčových slov. Toho plánuje dosáhnout i tak, že vývojářům povolí pojmenovat aplikace pouze v rámci maximálně 50 znaků.

Apple se do takových akcí začne pouštět od 7. září, kdy je naplánován i druhý letošní event. Spustil také FAQ sekci (v angličtině), kde vše detailně objasňuje. Zajímavostí je, že významné změny pro vývojáře a App Store oznámil již podruhé v řadě jen týden před chystanou keynote. V červnu Phil Schiller týden před WWDC odhalil například změny v předplatném a reklamu ve vyhledávání.

Zdroj: TechCrunch