Zavřít reklamu

App Store, online obchod s aplikacemi pro mobilní zařízení Applu, disponuje skutečně širokou škálou nejrůznějších aplikací. Některé z nich jsou však příliš zastaralé nebo nevyužívané. Apple se v důsledku toho rozhodl k radikálnímu kroku a takové aplikace začne promazávat. Z uživatelského hlediska se jedná o velice vítaný krok.

Kalifornská firma o chystaných změnách informovala vývojářskou komunitu v e-mailu, v němž píše, že pokud bude aplikace nefunkční či neaktualizovaná k chodu na novějších operačních systémem, bude z App Storu smazána. „Implementujeme probíhající proces hodnocení aplikací a mazání takových aplikací, které nefungují tak, jak by měly, nesplňují potřebné směrnice nebo jsou zastaralé,“ stojí v e-mailu.

Apple si také stanovil poměrně striktní pravidla: pokud bude aplikace nefunkční ihned po spuštění, bude bez rozmyslů smazána. Vývojáři ostatních softwarových počinů budou nejprve upozorněni na případné chyby a jestliže nebudou napraveny do 30 dní, tak se s App Storem také rozloučí.

Právě tato čistka bude zajímavá z hlediska konečných čísel. Apple rád připomíná, kolik aplikací má ve svém online obchodě. Nutno dodat, že čísla jsou to úctyhodná. Například k letošnímu v červnu se v App Storu vyskytovalo okolo dvou milionů aplikací pro iPhony a iPady a od založení obchodu byly staženy až 130miliardkrát.

I když měla cupertinská společnost právo se takovými výsledky chlubit, tak zapomínala dodávat, že desetitisíce nabízených aplikací vůbec nefungovaly či byly značně zastaralé, neaktualizované. Očekávaná redukce zmíněná čísla pochopitelně sníží, ale pro uživatele pak bude mnohem snazší se v App Storu pohybovat a hledat různé aplikace.

Vedle promazávání by se měly změn dočkat také názvy aplikací. Tým mající App Store na starosti se chce zaměřit na eliminaci zavádějících názvů a má v úmyslu prosadit zlepšené vyhledávání na základě klíčových slov. Toho plánuje dosáhnout i tak, že vývojářům povolí pojmenovat aplikace pouze v rámci maximálně 50 znaků.

Apple se do takových akcí začne pouštět od 7. září, kdy je naplánován i druhý letošní event. Spustil také FAQ sekci (v angličtině), kde vše detailně objasňuje. Zajímavostí je, že významné změny pro vývojáře a App Store oznámil již podruhé v řadě jen týden před chystanou keynote. V červnu Phil Schiller týden před WWDC odhalil například změny v předplatném a reklamu ve vyhledávání.

Zdroj: TechCrunch

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Skvělá zpráva. Ještě by to chtělo od Applu motivovat vývojáře k lepší podpoře nových zařízení a funkcí. Když se na to podíváme tak ani rok po představení velkého iPadu pro appky jako Facebook a mnoho dalších nepodporují jeho velký display, mnoho appek nepodporuje velké obrazovky ip, widgety v not centru, 3D touch, landscape mode u plauka, zkrátka není přizpůsobená novým verzím ios. Pokud se podíváme na nepodporu zařízení je to ještě horší verze pro AW a ATV jsou spíše výjimkou a množství appek upravených pro iPad také oproti appkám pro iPhone moc není. Apple by tyto appky mohl například upozaďovat ve výsledcích hledání a podobně….

  Takovou činnost já kvituji s povděkem. Ještě by to chtělo vymazat duplicitní aplikace, které se třeba jmenují jinak, ale běží na shodném enginu. Zejména jsou to ty od asijských developerů. Jen to zapleveluje store. Také bych uvítal, kdyby ve vyhledávání byly přednostně aplikace, které mají verzi pro iPad i iPhone a ještě třeba Mac, AW a ATV. Osobně jsou pro mne takové aplikace, provázané iCloudem či jiným cloudem, ty zcela nejhodnotnější.

  Já bych se zase tak neradoval, ono to totiž taky znamená že spousta uživatelů starších modelů si už zakoupené aplikace z appsore nenainstaluje (např. při čistém reinstalu).

  Místo lepší možnosti vyhledávání v Appstore si Apple vybral tu jednodušší pro něj a nevýhodnější pro zákazníky.

  Pravda stálo by za to appky skrýt pouze pro zařízení na kterých nefungují nebo pro které nejsou optimalizovány. Na druhou stranu appky které apple vymaže jak jsem pochopil jsou opravdu zastralé a použitelné pouze se starými systémy což je v případě adopce ios hodně malá skupinka uživatelů.

  Ona to zase tal malá skupina nebude, vidím kolem sebe dost lidí co používají iphone (resp. telefony obecně) dokud fungují a až pak si koupí nový.

  U ios většina aktualizuje na nejnovější verzi co jejich telefon dovoluje, ale existuje dost lidí s ip4 a pořád ho používají.

  Tak ios 9 je na 88% procentech zařízení, ios 8 na dalších 8% předpokládám že mazání se bude týkat především appek straších. Další otázka je zda lidé používající cca 6 let starý telefon vyžadují nějaké speciální appky nebo jen ty základní které jsou také aktualizovány pro nejnovější ios. Určitě se to některých uživatelů dotkne ale věřím že je to krok ve velké míře pozitivní.

  Copak nechápete, že je to nátlaková zálažitost, jak vás donutit upgradovat na vyšší iOS? A když už to dál nepůjde, tak starý iPhone zahodit a koupit si nový?
  To jste tak zaslepení, že neznáte tyhle fígle marketingu?

  No takovýhle adoption rate se dá označit za úspech a apple se s ním jako každá firma rád pochlubí. Osobně vás nikdo nenutí upgradovat ale vždy to přinese své benefity v podobě nových funkcí. Technologický svět se navíc velmi rychle vyvýjí tudíž pokud chcete držet krok nezbylvá vám nic jiného než updatovat. Nehledě na to že ip vydrží v porovnání s konkurencí nejvíce let neviděl bych to tudíž jako marketing. Apple by mohl udělat to samé jako samsung a nové funkce poskytnout jenom u nejnovějších vlajkových lodí.

  Mala vyvojarska studia tezko celi tlaku neustaleho prisunu novych os rok co rok. Apple by mohl nabidnout volbu, zobrazit aplikace pro moje zarizeni. Duplucit i zamernych je v appstore opravdu vagon a posledni dva tri roky je velmi narocne narazit na appku co by stala za to. Uvital bych trial rezim treba na den jak na ios tak i osx. Tim ze smazou aplikace pro lidi s ios 6,7 se problem nevyresi. Spise bych to videl na urcity typ „sandboxu“ kde se zachova fukcionalita i aplikace. A jinak s tim prechazenim na nejnovejsi ios to uz neni takova slava. Hodne kolem sebe sleduji lidi kteri nadavaji na to jak jim novejsi vero ios postupne udelali z vlajkovych lodi nepouzitelne cihly. Na muj iPhoneSE proste 10ka nepujde. ponaucil jsem se.

celý text

Čtěte více.