iWant

Apple ukázal budoucnost. Nový Mac Pro

iWant

Mac Pro se po dlouhých letech dočkal velké pozornosti. Phil Schiller dnes na WWDC ukázal, jak bude zbrusu nový nejvýkonnější počítač Applu vypadat. Mac Pro dostal zcela nový design a stejně jako nové MacBooky Air bude postaven kolem nových procesorů od Intelu.

f1370887127

Dnes šlo pouze o představení nového Macu Pro, do prodeje se chystá až na podzim, nicméně Phil Schiller i Tim Cook slíbili, že je se na co těšit. Společně s novým vzhledem a výrazně zmenšenými rozměry bude nový Mac Pro zároveň mnohem výkonnější než dosavadní model.

Po deseti letech končí Mac Pro tak, jak jsme ho znali dosud. Apple přechází na kompletně nový design, ve kterém můžeme vidět znaky braunovských produktů, a na první pohled působí nový mocný stroj skutečně trochu jako z budoucnosti. Elegantní černé provedení a jen osminová velikost oproti současnému modelu, což je řečí čísel 25 centimetrů na výšku a 17 centimetrů do šířky.

f1370887342

I přes tak razantní změny ve velikosti bude nový Mac Pro ještě silnější. Pod kapotou bude moci disponovat až dvanáctijádrovým procesorem Xeon E5 od Intelu a duálními grafickými kartami od AMD. Phil Schiller prohlásil, že výpočetní výkon dosahuje až sedmi teraflops.

Nechybí podpora Thunderboltu 2 (šest portů) a 4K displejů. Dále na relativně miniaturním Macu Pro najdeme jeden HDMI 4.1 port, dva gigabitové ethernetové porty, čtyři USB 3 a výhradně flashové úložiště. Optickou mechaniku Apple po vzoru nejnovějších MacBooků vynechal.

Jony Ive si s designem nového Macu Pro skutečně vyhrál. Všechny porty se sice nachází na zadní straně počítače, ovšem ten rozpozná, když s ním hýbete, a v tu chvíli panel s porty rozsvítí, aby bylo snadnější různé periferie připojit.

Nové nejvýkonnější počítače Applu, které budou obsahovat také Bluetooth 4.0 a Wi-Fi 802.11ac, se budou vyrábět na území Spojených států. Cenu nového Macu Pro zatím kalifornská společnost nezveřejnila.

Sponzorem živého přenosu z WWDC 2013 je První certifikační autorita, a.s.