iWant

Fenomén Pokémon je zpět. Miliony lidí chytají v ulicích příšerky

iWant

Připadám si, jako kdyby mi bylo deset let. Běhám po parku, náměstí a v ulicích města chytám pokémony. Kolemjdoucí lidé na mě nevěřícně koukají, když iPhonem točím do všech světových stran. Oči mi zajiskří, jakmile chytím vzácnějšího pokémona Vaporeona. Ten mi však záhy utíká z pokeballu, červenobílé kuličky, která je domovem pro všechny chycené pokémony. Nic se neděje, lov pokračuje dál.

Popisuji zde herní zážitek z nové hry Pokémon GO od společnosti Niantic, která ji produkuje ve spolupráci s Nintendem. Nadšení hráči všech věkových kategorií totiž běhají po městech a obcích a snaží se pochytat co nejvíce pokémonů. Kreslená stvoření ze stejnojmenného animovaného seriálu znají patrně všichni, a to především díky žlutému tvorovi jménem Pikachu.

Hra sice vyšla před pouhými pár dny, ale za tu dobu ji už propadly miliony lidí po celém světě. Největší radost však dělá hra Nintendu. Společnosti totiž velmi rychle stoupá cena akcií. Jen v pondělí akcie stouply o více než 24 procent a od pátku zpevnily o 36 procent. Tržní hodnota firmy tak za pouhé dva dny vzrostla o 7,5 miliardy dolarů (183,5 miliardy korun). Úspěch této hry také potvrzuje správné rozhodnutí Nintenda, nabídnout své tituly vývojářům pro mobilní platformy. Bude velmi zajímavé sledovat tento vývoj v oblasti dalších adaptacích či co to udělá s trhem konzolových her.

Vysoce návyková hra

Kapesní monstra si přitom musíte nejen chytit, ale zároveň i řádně ochočit a vytrénovat. Tvůrci do celého světa vypustili 120 pokémonů. Někteří z nich se nacházejí v obyčejné ulici, jiní zase v metru, parku či někde u vody. Pokémon GO je velmi prostý a vysoce návykový. Hra však zatím není dostupná v České republice (ani jinde v Evropě nebo Asii), avšak podle nejnovějších zpráv by oficiální start v Evropě a Asii měl přijít během několika dnů. Já jsem hru do svého iPhonu dostal prostřednictvím amerického Apple ID, které lze zdarma vytvořit.

Při prvním spuštění se nejprve musíte přihlásit. Nejlepší volbou je skrze účet od Googlu. Objevila se však zpráva, že hra má plný přístup k vašemu uživatelskému Google účtu, což v praxi znamená, že by hra mohla upravovat veškeré vaše osobní informace. Vývojáři z Niantic už přispěchali s vysvětlením, že plný přístup je chybný a hra přistupuje pouze k základním informacím ve vašem Google účtu. Příští update prý toto napojení opraví.

Po přihlášení se již dostanete do samotné hry, kde si nejprve musíte vytvořit postavu. Vyberete si buď muže nebo ženu a následně si upravíte jeho/její rysy. Pak už se před vámi rozprostře trojrozměrná mapa, na které poznáte vlastní polohu, jedná se totiž o mapu reálného světa. Pokémon GO pracuje s GPS a gyroskopem ve vašem iPhonu a hra je z velké části založena na virtuální realitě.

Pravděpodobně se hned před vámi objeví první pokémon. Stačí na něho kliknout a hodit míček, pokéball. Když se trefíte, pokémon je váš. Aby to však nebylo tak snadné, musíte vystihnout správný okamžik. Kolem pokémona je barevný kroužek – zelený u těch snadno ochočitelných druhů, žlutý či červený u vzácnějších. Svůj pokus můžete několikrát opakovat, dokud pokémona nechytíte, nebo vám neuteče.

Zdravý životní styl

Smyslem Pokémon GO je – u hry poměrně překvapivě – pohyb a chůze. Pokud sednete do auta, nečekejte, že něco ulovíte. Vývojáři cílí především na zdravý životní styl, takže pokud chcete být ve hře úspěšní, musíte vzít iPhone do ruky a vyrazit do města. Lidé, kteří žijí ve velkých městech, jsou lehce ve výhodě, ale i v menších obcích se pokémoni vyskytují. Kromě nich na svých cestách také narazíte na pokéstopy, pomyslné schránky, ve kterých naleznete nové pokébally a další vylepšení. Pokéstopy se většinou nacházejí v blízkosti nějakých zajímavých míst, památek či kulturních zařízení.

Za každého chyceného pokémona a vyprázdněný pokéstop získáváte cenné zkušenosti. Ty se samozřejmě liší, takže pokud se vám podaří nějaký zajímavý úlovek, můžete očekávat pořádnou dávku zkušeností. Ty jsou potřebné především proto, abyste mohli zápasit a ovládnout nějakou tělocvičnu. V každém městě se nachází několik „gymů“, do kterých můžete vstoupit od pátého levelu. Na začátku přitom musíte porazit pokémona, který tělocvičnu střeží. Systém souboje probíhá klasickou klikačkou a vyhýbáním se útoků, dokud protivníka neomráčíte. Následně tělocvičnu získáte a můžete si do ní dosadit vlastního pokémona.

pokemongo

Velký žrout baterie

Chytání pokémonů má dvě podoby. Pokud je váš iPhone vybaven potřebnými senzory a gyroskopem, uvidíte na displeji přes čočku fotoaparátu své reálné okolí a pokémona, který sedí někde vedle vás. Na ostatních telefonech se pak pokémoni nachází na louce. I u nejnovějších iPhonů lze ale virtuální realitu a snímání okolí vypnout.

Hra je ale díky tomu obrovským zřoutem baterie. Během pouhých dvou hodin hraní mi baterie v iPhone 6S Plus klesla o sedmdesát procent. Pokémon GO je pak pochopitelně náročný i na data, u mobilního internetu, který budete během cestování používat z většiny, počítejte s desítkami megabajtů dole.

Máme pro vás tak následující doporučení: vzít si s sebou jak externí nabíječku, tak také maximální obezřetnost při pohybu v ulicích. Při chytání pokémonů totiž můžete snadno vběhnout do silnice nebo přehlédnout jinou překážkou.

Stejně jako v animovaném seriálu mají i ve hře vaši pokémoni různé bojové schopnosti a zkušenosti. Výjimkou není ani tradiční vývoj pokémonů na vyšší stádium. K tomu, aby k vývoji mohlo dojít, jsou však zapotřebí pomyslné bonbóny, které sbíráte během lovení a procházky městem. Samotné souboje probíhají pouze v tělocvičnách, což mě celkem mrzí. Pokud totiž potkáte jiného trenéra, uvidíte sice kolem sebe stejné pokémony, ale nemůžete již vzájemně zápasit či si předávat nasbírané věci z batohu.

pokeball

Pokémon GO také obsahuje in-app nákupy, ale z počátku je můžete bez problémů ignorovat. Solidně si zahrajete i bez nich. Ve hře se také nacházejí vzácná vajíčka, která můžete umístit do inkubátoru. Podle vzácnosti se vám z nich vylíhnou pokémoni, jakmile nachodíte určitý počet kilometrů. Je tedy evidentní, že chůze je hlavním motivem hry.

Jak již bylo řečeno, Pokémon GO zatím není ke stažení v českém App Storu, avšak podle nejnovějších zpráv by v následujících několika dnech mělo dojít k oficiálnímu spuštění v Evropě a Asii. V americkém App Storu je hra ke stažení zdarma. Po internetu proto kolují různé návody, jak si hru stáhnout, i když není ve vaší zemi dostupná. Nejjednodušší je si bezplatně založit nový účet v americkém App Storu (což se navíc může hodit i později, protože některé aplikace bývají omezené právě na americký obchod).

Kdo by se nechtěl s něčím podobným obtěžovat (nebo čekat na příchod do českého App Storu), může využít univerzálního účtu, který na svém blogu popisuje @Unreed.

Tipy a triky aneb jak si hraní ulehčit

Pokémon GO můžete hrát i z pohodlí domova. Nenasbíráte sice tolik pokémonů a pravděpodobně nebudete mít kolem sebe žádný pokéstop, ale i přesto lze něco ulovit. Stačí jen hru vypnout/zapnout či vypnout na chvíli GPS signál. Při každém novém přihlášení by se před vámi za nějaký čas měl objevit pokémon.

Každý pokébal se počítá, proto s nimi není radno plýtvat. Nejvíce jich můžete ztratit při lovu vzácnějších pokémonů. Proto si pamatujte, že lepší pokémony nikdy nechytíte, když bude kruh největší, ale naopak musí být co nejmenší. Pak by vám z něj neměl uniknout žádný pokémon. Podobným způsobem můžete postupovat i u obyčejných pokémonů.

Žádný chycený pokémon také nemusí přijít zkrátka. Rozhodně sbírejte vše, co uvidíte. Pokud se vám sejde více pokémonů jednoho druhu, není nic snazšího, než je poslat profesorovi, za což obdržíte po jednom sladkém bonbónku. Ty následně můžete využít při evoluci daného pokémona.

Obecně se vyplácí co nejvíce o své pokémony pečovat a řádně je vylepšovat. I zdánlivě obyčejná krysa Ratata může být v závěru po své evoluci několikanásobně silnější než jeden vzácný pokémon. Dobrým příkladem je například také Eevee, která jako vůbec jediná nedrží vývojovou řadu, ale může se vyvinout ve dva různé pokémony.

Dobrým pomocníkem může být i nápověda v pravém dolním rohu, jež ukazuje, kteří pokémoni se skrývají ve vašem okolí. V detailu každého tvora najdete malé stopy, které značí hrubý odhad vzdálenosti – jedna stopa znamená sto metrů, dvě stopy dvě stě metrů atd. Menu nearby však neberte úplně doslova. Je pravděpodobné, že jak se rychle objeví, tak zase zmizí a místo toho přijde zcela jiný pokémon.

Také nezapomínejte, že na zádech nosíte batoh. V něm se občas mohou ukrývat zajímavé věci, například inkubátory, do kterých vložíte nasbíraná nevylíhnutá vejce. Jakmile nachodíte určitý počet kilometrů, můžete očekávat nového pokémona. Opět platí rovnice, čím více kilometrů, tím vzácnější pokémon se vyklube. V batohu také můžete nalézt různá nasbíraná vylepšení či praktické spreje, které vrátí vašim pokémonům ztracené životy.