iWant

Foxconn je blízko ke koupi Sharpu. Těžit by z toho mohl i Apple

iWant

Sharp, japonský výrobce displejů, dnes ráno vydal prohlášení přijímající nabídku Foxconnu, hlavního výrobního partnera Applu, ke koupi firmy. Nedlouho poté však Foxconn konečné podepsání smlouvy pozdržel, jelikož prý od Sharpu obdržel, blíže nespecifikovaný, „klíčový dokument“ poskytující kupci informace, jež bylo před koupí důležité objasnit. Foxconn nyní doufá, že se situace brzy vyjasní a akvizice může být z jeho strany potvrzena.

Rozhodnutí Sharpu je výsledkem dvoudenní schůze vedení firmy započaté ve středu. V něm se rozhodovalo mezi nabídkou Foxconnu ve výši 700 miliard japonských jenů (152,6 miliardy korun) a investicí ve výši 300 miliard japonských jenů (65,4 miliardy korun) ze strany Innovation Network Corp of Japan, japonské korporátní organizace zaštítěné státem. Sharp se rozhodl ve prospěch Foxconnu, který v případě potvrzení akvizice získá dvoutřetinový podíl ve firmě v podobě nových akcií za přibližně 108,5 miliardy korun.

Foxconn o koupi Sharpu poprvé projevil zájem už v roce 2012, jednání ale selhala. Sharp byl tehdy na pokraji bankrotu a od té doby se potýká s obrovskými dluhy a prošel už dvěma tzv. bailouty, vnějšími finančními záchranami před bankrotem. Jednání o koupi nebo investici do Sharpu se znovu plně projevila letos v lednu a na začátku února se Sharp klonil k nabídce Foxconnu.

Pokud akvizice proběhne, bude velmi významnou nejen pro Foxconn, Sharp a Apple, ale také pro celý technologický sektor. Byla by to totiž největší akvizice japonské technologické firmy zahraniční společností. Dosud se Japonsko snažilo svoje technologické firmy udržet jako zcela národní, jednak kvůli obavám z narušení statusu země jako velkého technologického inovátora a jednak kvůli tamější korporátní kultuře, která svoje praktiky nerada sdílí s ostatními. Koupě giganta, jakým je Sharp, zahraniční firmou (Foxconn sídlí v Číně) by znamenalo možné otevření technologického sektoru Japonska světu.

Co se týče významnosti akvizice pro Foxconn a Apple, týká se zejména Foxconnu jako výrobce a prodejce a hlavního poskytovatele součástek a výrobní síly pro Apple. „Sharp je silný ve výzkumu a vývoji, kdežto Hon Hai (jiný název pro Foxconn, pozn. red.) ví, jak nabízet produkty zákazníkům jako Apple, a také má znalosti z výroby. Společně mohou získat silnější pozici na trhu,“ řekl Yukihiko Nakata, profesor technologie a bývalý zaměstnanec Sharpu.

Stále je zde ovšem nebezpečí, že Sharp neuspěje ani pod nadvládou Foxconnu. Důvodem pro tyto obavy je nejen neschopnost Sharpu zlepšit svou ekonomickou situaci ani po dvou bailoutech, o čemž svědčí na začátku tohoto měsíce ohlášená ztráta 918 milionů dolarů (22,5 miliardy korun) za dobu mezi dubnem a prosincem minulého roku, která byla ještě vyšší, než se očekávalo.

Ačkoliv ale Sharp nebyl schopen samostatně efektivně využít svoje displejové technologie, Foxconn by je mohl využít velice dobře, stejně jako samotnou značku firmy. Snaží se totiž získat větší prestiž ne jako primárně pouze dodavatel, ale také jako výrobce důležitých a kvalitních součástek. Měl by tak potenciál mimojiné k navázání ještě užší spolupráci s Applem. Tomu totiž zajišťuje kompletaci produktů a výrobu méně výzmaných komponentů hlavně pro iPhone.

Nejdražšími komponenty iPhonů jsou přitom s velkým náskokem právě displeje. S pomocí Sharpu by Applu mohl Foxconn tyto esenciální součástky nabídnout nejen levněji, ale také jako plnohodnotný partner. V současnosti je totiž hlavním dodavatelem displejů pro Apple LG a má se k němu přidat Samsung, tedy jinak dva konkurenti cupertinské firmy.

Navíc se stále spekuluje o tom, že by Apple od roku 2018 mohl v iPhonech začít využívat OLED displeje (oproti současným LCD). Foxconn by tedy mohl do jejich vývoje investovat prostřednictvím Sharpu. Ten už dříve prohlásil, že se chce stát celosvětovým dodavatelem inovativních displejů s touto technologií, díky které mohou být displeje tenčí, lehčí a více flexibilní než LCD.

Zdroj: Reuters (1, 2), QUARTZ, BBCThe Wall Street Journal