iWant

Google Chrome už nebude při postupném načítání webů skákat nahoru a umožní pohodlnější čtení

iWant
Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445

Otevřeli jste si článek na oblíbeném webu, už jste byli ve třetím odstavci, jenže jak se donačetla celá stránka a objevily se obrázky, přeskočil vám prohlížeč zpět na začátek a vy jste takzvaně ztratili nit. Tohle se asi stalo každému nejednou a v Googlu se rozhodli, že s tím budou bojovat. Pro svůj prohlížeč Chrome proto představil funkci „kotvení scrollování“.

Situace to je běžná a objevuje se jak na mobilech, tak na desktopu. Větší prvky jako obrázky a další nejen mediální obsah se zkrátka načtou o něco později a mohou tak přeskupit stránku, načež vás prohlížeč přehodí na jinou pozici.

Toto postupné načítání webů má sice uživateli umožnit co nejrychlejší konzumaci obsahu, jenže zejména v případě čtení to může být dvojsečná zbraň. Google Chrome 56 proto začne vaší pozici na aktuálně stále načítané stránce sleduje a ukotví ji tak, aby se vaše pozice nepohnula, pokud tak sami neučiníte.

Podle Googlu jeho kotvení scrollování už nyní zamezí zhruba třem skokům na jediné stránce během načítání, a proto funkci, kterou dosud testoval s některými uživateli, zpřístupňuje automaticky všem. Zároveň si v Googlu uvědomují, že ne pro všechny typy webů je podobné chování žádoucí, a tak ji mohou vývojáři deaktivovat v kódu.

Největší problém představuje skákání na různé pozice na mobilních zařízeních, kde se musí celý web vměstnat na mnohem menší prostor, ale benefitovat budou z kotvení scrollování rozhodně také uživatelé Chromu na Macu.

Google Chrome
Google Chrome
Developer: Google, Inc.
Price: Free

 

Zdroj: Google