iWant

iTunes – obr na hliněných nohou

iWant

Apple 1. září uvedl novou verzi iTunes s pořadovým číslem 10. Novinka byla přijata s mírnými rozpaky. Podívejme se na historii jednoho přehrávače, jeho slabiny a možný další vývoj.

Trochu historie

V roce 1999 naprogramovali Jeff Robbin, Bill Kincaid, a Dave Heller pro Casady & Greene přehrávač SoundJam MP. V polovině roku 2000 společnost Apple hledala ke koupi software – MP3 přehrávač. Kontaktovala tedy firmy Panic a Casady & Greene.

SoundJam MP
Přehrávač SoundJam MP pro Mac OS 9.

Byl vybrán SoundJam MP a všichni tři vývojáři pokračovali ve vývoji software pro Apple. Bylo přidáno nové uživatelské rozhraní a možnost vypalování CD. Naopak bylo odstraněno nahrávání a podpora skinování. 9. ledna 2001 byly uvolněny iTunes 1.0 pro Mac OS 9. Verze 1.1 z 23. března je určena pro Mac OS X.

CD iTunes 1.0
První verze iTunes byla dodávaná na samostatném CD.

O devět měsíců později vyšla verze 2 pro Mac OS X. iTunes 3 přinesly chytré seznamy skladeb (Smart playlists), podporu audio knih a hodnocení písniček. V dubnu 2003 byla představena verze 4 s možností sdílet hudbu. iTunes Music Store se otevřelo koupěchtivým zákazníkům a nabízelo prvních 200 000 skladeb povětšinou s DRM ochranou za 99 centů. To se stalo mezníkem v prodeji a distribuci hudby. Objevily se i první videoklipy, které byly zdarma. V říjnu téhož roku zamrzlo peklo. Verze 4.1 totiž podporovala konkurenční operační systémy: Microsoft Windows 2000 a Windows XP. Podcasting se stal zajímavou novinkou v 4.9. „Čtyřka“ na počítačích kralovala neuvěřitelných 28 měsíců.

iTunes 5 přinesly nové vyhledávání a nabídku 2 milionu skladeb, nicméně po necelých dvou měsících přišla v pořadí již šestá verze. Mohli jste psát recenze skladeb, doporučit je nebo darovat. V nabídce je 2 000 hudebních klipů a krátkých filmů od Pixaru za 1,99 dolarů. Objevuje se sekce TV Store s možností nákupu epizod známých z televize. Za tři týdny je staženo milion videí.

Verze s pořadovým číslem sedm je razantně přepracovaná, stává se z ní digitální hub. iTunes se vrací ke svým kořenům hudebního přehrávače s novým uživatelským rozhraním, debutuje Cover Flow. iTunes Plus nabízí vyšší kvalitu skladeb – 256 kB/s a bez DRM. Milovníci pohyblivých obrázků si mohou nově zakoupit nebo pronajmout filmy v kvalitě blízké DVD. Bezplatná sekce iTunes U nabízí přednášky prestižních univerzit. Zrodilo se App Store – vývojáři třetích stran nabízejí při spuštění prvních 500 aplikací pro iPhone a iPod touch.

S iTunes 8 přibyla funkce Genius. Ta vytváří playlisty ze skladeb, které se k sobě hodí. Novinkou v deváté verzi je iTunes LP. Ty rozšiřují nabízený obsah o multimediální prvky – klipy, fotografie, texty. Formát iTunes Extras je určen pro filmy. Přidává interaktivní nabídky, bonusový obsah, navigací mezi kapitolami, tak, jak jej známe z DVD nebo Blue-Ray. K vytvoření multimediálního obsahu vám postačí znalost web standardů HTML, JavaScriptu a CSS. S příchodem iPadů se obsah iTunes rozšiřuje o digitální knihy – iBooks.

iTunes 10

1. září 2010 Steve Jobs oznamuje verzi s číslem 10. Jednou z hlavních nových funkcí je „Ping“, integrace sociálních sítí do iTunes. Změny se dočkala i ikona aplikace, CD disk zmizel, zůstala pouze nota.

iTunes 10 icon
Nové logo iTunes 10 nevzbudilo přílišné nadšení.

Nová verze byla očekávána s nadějemi. Apple ale uživatelům připravil několik zklamání.

 • Program je z neznámých důvodů napsán v zastaralém Carbonu. Nemůže tedy využít výkon víceprocesorových čipů a 64 bitové instrukce.
 • Uživatele v České republice to sice nemusí trápit, ale zmizela možnost vlastní tvorby vyzváněcích melodií ze zakoupených písniček.
 • Vzhled se změnil k nepoznání, zmizely barevné ikony v levém sloupci a byly nahrazeny šedou barvou. Samotný Apple nerespektuje své Human Interface Guidlines (doporučení ohledně uživatelského prostředí). Jedná se o svislé umístění ovládacích prvků zavřít, minimalizovat a maximalizovat okno. Nový design a použití šedé barvy ale také může napovídat o budoucím vzhledu vzhled Mac OS X 10.7.
 • iTunes 10 menu
  Šedivý vzhled iTunes 10.
 • Služba Ping se po svém spuštění stala rájem spamerů. Apple trvalo téměř týden, než se podařilo spam eliminovat.
 • Propojení s Facebookem neproběhlo tak, jak by mělo. Apple použil API Facebooku, aniž by se s firmou dohodl a spustil Ping. Vzápětí Facebook „odstřihnul“ přístup pro celou službu. Obě společnosti ale jednají a zřejmě dospějí k dohodě. Je tedy s podivem, že Apple nerespektoval pravidla jiné firmy, byť vyžaduje respektování vlastních.

Kde je tedy problém?

Za téměř celou dobu existence se k iTunes „přilepovala“ další funkčnost. Jednoduchý software s původně intuitivním rozhraním znatelně nabobtnal a ztratil přehlednost.

 • Řešením by bylo napsat a navrhnout aplikaci od samého začátku znovu, začít na „zelené louce“.
 • Zajistit větší bezpečnost. Provázanost iTunes účtů s aplikacemi je rizikem. Varováním jsou odhalené podvody s falešnými nákupy z aplikací.
 • Oddělit služby vztahující se k iZařízením od iTunes. Možností by byly jednoúčelové aplikace pod kapotou iTunes, starající se o aktualizace, synchronizace, nákup aplikací, hudby…

Doufejme tedy, že Apple na iTunes 11 zapracuje. Program bude napsán v Cocoa a zrychlí. Budou odstraněny nedostatky uživatelského rozhraní a zvýší se i bezpečnost.

Zdroje: wikipedia.org, www.maclife.com, www.tuaw.com a www.xconomy.com