Zavřít reklamu

Dnešní den se do hudebního světa zapíše hned dvěma zprávami úzce souvisejícími s tím, jak Apple pomohl tento svět formovat. Psal se 26. únor 2008, když se společnost Apple se svým obchodem iTunes Store stala druhým největším prodejcem hudby v USA, překonal ji už jen Walmart.

Apple za relativně krátký čas prodal více než 4 miliardy skladeb a obsloužil více než 50 milionů zákazníků. Během pět let provozu tak firma prodala každému uživateli v průměru 80 písniček. Jelikož Apple měl jiný obchodní model než ostatní prodejci, a kromě celých alb prodával také jednotlivé skladby, analytici z NPD Group museli „převést“ čísla iTunes Storu na podobu průměrných alb obsahujících 12 skladeb. Takto zjistili, že iTunes Music Store je druhým nejoblíbenějším hudebním obchodem v zemi.

Společnost Apple si byla úspěchu vědomá a navázala na něj otevřením filmového obchodu, který kromě běžného prodeje poskytoval – a doposud poskytuje – možnost vypůjčení filmů. Ale stejně, jako se Applu během prvního desetiletí podařilo „zabít“ fyzické CD disky, se mu později „podařilo“ podílet se na zabití vlastního hudebního obchodu.

Aplikace iTunes v průběhu let

Je rok 2020 a čím dál tím více posluchačů se opírá o streamování hudby ze služeb jako jsou Apple Music, Spotify nebo Tidal. Nejnovější zpráva Asociace amerického nahrávacího průmyslu (RIAA) uvádí, že dnes tvoří streamování hudby až 79% veškerých tržeb. Prodeje fyzických nosičů jako jsou CD nebo desky tvoří 10 % a jsou druhou nejoblíbenější formou distribuce.

Poslední místo nyní patří digitálním obchodům jako je iTunes Music Store. Ty zažily svůj největší propad, tržby z nich tvoří už jen 8 %. Je to vůbec poprvé od roku 2006, kdy digitální obchody vygenerovaly méně než jednu miliardu dolarů. Moment, kdy se iTunes s deseti miliardami prodaných skladeb stal největším hudebním obchodem na světě, nastal před deseti lety. A je to historický moment, který – jak se zdá – se už nikdy nezopakuje.

V současnosti nejoblíbenější hudební služby jsou Apple Music a Spotify. První jmenovaná měla ještě minulý rok 60 milionů aktivních odběratelů, jejich množství mezičasem vzrostlo o 80 %. Spotify, které naproti tomu koncem roku 2019 hlásalo 124 milionů platících uživatelů, zaznamenala meziroční růst o 29 %. Zajímavé je, že Apple podle bývalého manažera App Storu ignoroval Spotify až do chvíle, než bylo pozdě.

.