Zavřít reklamu

Když jablečný online obchod s hudbou iTunes poprvé otevřel své virtuální brány, řada lidí – včetně některých z čelních představitelů společnosti Apple – vyjadřovala jistou skepsi, co se jeho budoucnosti týče. iTunes Music Store si ale dokázal svou pozici na trhu vybudovat i navzdory tomu, že princip prodeje, který představoval, byl v té době spíše neobvyklý. V druhé polovině listopadu roku 2005 – tedy zhruba dva a půl roku po svém oficiálním spuštění – se jablečný online obchod s hudbou zařadil mezi desítku nejlepších ve Spojených státech.

Řada posluchačů dávala ještě v roce 2005 přednost spíše nákupu klasických fyzických nosičů – převážně CD – před legálním online stahováním. Prodeje iTunes Music Storu se tedy v té době stále ještě nemohly vyrovnat číslům, kterých dosahovali giganti typu Walmart, Best Buy nebo třeba Circuit City. I tak se ale Applu v daném roce podařilo dosáhnout poměrně významného milníku, který byl důležitý nejenom pro firmu samotnou, ale i pro celé odvětví digitálního prodeje hudby.

Zprávu o úspěchu iTunes Music Store tehdy přinesla analytická firma The NPD Group. Konkrétní čísla sice nezveřejnila, zveřejnila ale žebříček nejúspěšnějších prodejců hudby, ve kterém se jablečný online obchod umístil na pěkném sedmém místě. Žebříčku tehdy kraloval Walmart, následovaný prodejními řetězci Best Buy a Target, na čtvrtém místě se umístil Amazon. Následovali prodejci FYE a Circuit City, po iTunes Store se dále umístily společnosti Tower Records, Sam Goody a Borders. U sedmého místa zdánlivě není co slavit, v případě iTunes Music Store šlo ale o důkaz, že se Applu podařilo si i přes počáteční rozpaky vybojovat svou pozici na trhu, jemuž až dosud kralovali výhradně prodejci fyzických hudebních nosičů.

Provoz iTunes Music Store byl oficiálně spuštěn na jaře roku 2003. V té době bylo stahování hudby spojené hlavně s nelegálním obstaráváním skladeb a alb, a jen málokdo si uměl představit, že by se online platby za legální stažení hudby mohly někdy v budoucnu stát naprostým standardem a samozřejmostí. Applu se podařilo postupně dokázat, že jeho iTunes Music Store není v žádném případě druhým Napsterem. Již v prosinci roku 2003 se iTunes Music Storu podařilo dosáhnout pětadvaceti milionů stažení, v červenci následujícího roku slavil Apple překročení milníku 100 milionů stažených skladeb.

Netrvalo dlouho, a iTunes Music Store se přestal omezovat výhradně na prodej hudby – uživatelé zde mohli postupně najít hudební videoklipy, postupem času se přidaly krátké filmy, seriály, a později i celovečerní filmy. V únoru roku 2010 se cupertinská společnost stala největším samostatným prodejcem hudby na světě, zatímco konkurenční prodejci se leckdy museli potýkat s existenčními problémy. Dnes Apple kromě iTunes Storu úspěšně provozuje i vlastní hudební streamovací službu Apple Music a streamovací službu Apple TV+.

.