iWant

Klipsch X11i Black – nejmenší sluchátka na světě

iWant

Nejmenší high-endová sluchátka na světě. Definice, kterou lze nalézt na webu amerického výrobce audio produktů Klipsch. Tuto společnost založil již v roce 1946 zvukový inženýr Paul W. Klipsch, a díky tomu se firma řadí k vůbec nejstarším výrobcům reproduktorů ve Spojených státech. Firma Klipsch se zaměřuje na techniku pro všechny audiofily, takže v jejich nabídce nechybí různé druhy sluchátek, reproduktorů, domácích kin až po profesionální ozvučení na festivaly a další velké akce.

Když jsem objevil, že firma nabízí vůbec nejmenší sluchátka do uší na světě, řekl jsem si, že je musím vyzkoušet. Nevěřil jsem totiž tomu, že sluchátka o váze neuvěřitelných deseti gramů mohou poskytnout kvalitní zvuk. S napětím jsem tak očekával, až Klipsch X11i v černém provedení dorazí na testování. Z jejich používání jsem však lehce rozčarovaný a velmi dlouho mi trvalo, než jsem je doopravdy kvalitně otestoval a zařadil do svých pomyslných škatulek a kategorií.

Opravdu miniaturní

Miniaturní sluchátka Klipsch X11i Black jsou opravdu velmi lehká. Již při prvním nasazení jsem si říkal, zda vůbec nějaká sluchátka v uších mám. Při používání totiž skoro nic necítíte, jen slyšíte, že vám do ucha proudí hudba. Oproti jiným sluchátkám je to neuvěřitelný pocit a rozhodně to je jedna z největších výhod těchto sluchátek. Svůj podíl na tom jistě má i velmi precizní zpracování, při kterém byla použita prvotřídní keramika.

Z pohledu designu jde o jedinečný kousek. Sluchátka jsou typická díky přechodovému kolenu. V praxi tak sluchátka skvěle zapadnou a drží v uších. Samozřejmostí je i pestrá škála různě velikých a tvarovaných silikonových náušníků. Ty naleznete v balení připnuté na elegantním stojánku, takže nehrozí, že by se časem někam zakutálely nebo ztratily.

LIP_5626

Každý uživatel tak jistě najde svoji požadovanou velikost, která zapadne do jeho zvukovodu. Navíc specifický je i samotný silikon, ze kterých jsou náušníky, protože Klipsch vsadil na tlakové body uvnitř ucha, namísto tradičních nástavců kruhového tvaru. Všechny náušníky jsou nicméně velmi snadno vyjímatelné.

Při používání sluchátek Klipsch X11i oceníte také oválný kabel, který je velice odolný a zároveň nemá tendenci se neustále zašmodrchávat, což je tradiční problém u většiny sluchátek. Na kabelu najdete také ovladač s trojicí tlačítek, který je uzpůsoben zejména pro zařízení Applu. Ovládat s ním lze hovory, hlasitost i přehrávání písniček. Kabel je zakončen klasickým 3,5milimetrovým jackem a pokud byste chtěli sluchátka připojit k profesionálním Hi-Fi systémům, najdete v balení také redukci.

Zvuk pro audiofily

Design, ovládání či zvolené náušníky mohou být sebelepší, ale každému hudebnímu fanouškovi jde především o zvuk. Na to, jak jsou Klipsch X11i miniaturní, hrají více než dobře, ale na několik nedostatků jsem při poslechu přesto narazil. Nakonec jsem usoudil, že taková malá sluchátka, jaké nabízí Klipsch, nejsou určená pro masy.

Klipsch X11i jsou opravdu sluchátka vyšší třídy určená pro audiofily, kteří se nespokojí pouze s konzumními a popovými písničkami. Při delším testování jsem zjistil, že sluchátka hrají velmi rozdílně u různých hudebních žánrů. Co se týče středů a výšek, zvuk proudící do vašich uší je velice vyvážený. Basy, zejména při vyšší hlasitosti, jsou ovšem o poznání horší. Jakmile jsem pustil X11i naplno, přestaly stíhat a dokonce přišlo i šumění.

LIP_5697

Pokud ovšem posloucháte při střední hlasitosti, zvuk je naprosto čistý, jemný a přesně takový, jaký byste očekávali. Nejlépe se mi nakonec s Klipsch X11i poslouchala vážná hudba, soundtracky, písničkáři, folk nebo jazz. Když pak sluchátka ještě připojíte ke kvalitní aparatuře s vlastní zvukovou kartou, obdržíte skvělý hudební zážitek, který potěší každého audiofila.

Naopak pokud si na sluchátkách pustíte nějaký rap, hip-hop, pop, techno, taneční hudbu nebo rock, s výsledkem patrně až tak spokojeni nebudete. Většina mladých lidí přitom velmi ráda poslouchá hudbu co nejvíce nahlas a i navzdory možnému poškození sluchu si chce vychutnat co největší basy a vysoké tóny. V tomto případě však sluchátka Klipsch X11i celkem pokulhávají. Svoji roli samozřejmě hraje i samotná kvalita hudby a zařízení.

Skvělý hudební zážitek jsem si například užil při poslechu songů maestra Ennia Morriconeho, písničkáře Becka, indie rock od Rauryho, Band of Horses či výtečné Adele. Naopak u tvrdších The Prodigy, Chase & Status či skupiny Rammstein jsem zaslechl občasné zaváhání, příliš hlasité středy a nevýrazné hloubky.

Zvuk přitom reprodukuje celopásmový měnič KG 926, který umí pracovat s citlivostí až 110 decibelů a jmenovitá impedance je 50 ohmů, což na mobilní a takto malá sluchátka je více než slušné.

 

Na to, že jsou Klipsch X11i nejmenší na světě, ve své cenové kategorii hrají až několikrát lépe než mnohá větší sluchátka, které lze rovněž koupit za více než 6 tisíc korun. Přesto Klipsch se svým nejmenším produktem rozhodně necílí na masy, ale spíše zapálené audiofily, kteří mají zkušenosti s bohatými a výkonnými aparaturami.

Velkou předností, která může být pro mnohé poměrně důležitá, je každopádně váha a rozměry sluchátek. Klipsch X11i v uších prakticky neucítíte, a tak pokud jste měli dosud se sluchátkami do uší negativní zkušenosti, mohly by být tyto maličkaté Klipsche řešením. Na druhou stranu je třeba jistě zvážit, zda jste ochotní do takových sluchátek investovat 6 290 korun, za které je nabízí Alza.cz, protože v tu chvíli se z nich stávají především sluchátka pro opravdové hudební nadšence.