Zavřít reklamu
iWant

MasterCard představil biometrickou platební kartu, která má čtečku pro otisk prstu

iWant

V době, kdy jsou na vzestupu mobilní platby, přichází se zajímavou novinku MasterCard. Jeho nová biometrická platební karta v sobě obsahuje senzor pro otisk prvku, který slouží jako další bezpečností prvek vedle tradičního PIN. MasterCard zatím novinku testuje v Jihoafrické republice.

Biometrickou kartu od MasterCard nerozeznáte od běžné platební karty, jen v sobě navíc obsahuje senzor pro otisk prstu, kterým můžete schválit platby buď místo zadání PIN, nebo v kombinaci s ním pro ještě vyšší zabezpečení.

MasterCard si tu bere příklad z moderních mobilních platebních systémů, jako je například Apple Pay, které je v iPhonech úzce propojeno s Touch ID, tedy taktéž otiskem prstu. Na rozdíl od biometrické karty MasterCard ovšem nabízí mobilní řešení větší zabezpečení.

mastercard-biometric-card

Například Apple si na bezpečnosti významně zakládá, a proto vaše data o otisku prstu skladuje pod klíčem v rámci tzv. Secure Enclave. To je oddělená architektura od ostatního hardwaru i operačního systému, a tak k citlivým datům nemá nikdo přístup.

Biometrická karta od MasterCard logicky nic takového nenabízí. Zákazník si naopak musí svůj otisk prstu zaregistrovat u banky nebo vydavatele dané karty a přestože přímo na kartě je otisk šifrovaný, prozatím není zcela jasné, jaká bezpečnostní opatření panují minimálně během registračního procesu. MasterCard už nicméně pracuje, aby byla registrace možná i na dálku.

Podle šéfa bezpečnosti a zabezpečení Ajaye Bhally ovšem nemůže být technologie MasterCard pro otisk prstu zneužita nebo replikována, takže má biometrická karta skutečně přidat větší pohodlí a zabezpečení.

Co je pro uživatele rovněž důležité, je fakt, že čtečka otisků současnou podobu platebních karet nijak nezmění. MasterCard sice zatím testuje pouze kontaktní modely, které se musí vložit do terminálu, z něhož si následně berou energii, ale už zároveň pracuje také na bezkontaktní verzi.

Biometrická karta již je v testování v Jihoafrické republice a MasterCard plánuje další testy v Evropě a Asii. Do Spojených států by nová technologie mohla k zákazníkům dorazit začátkem příštího roku. Konkrétně v České republice bude zajímavé sledovat, zda se tu dříve dočkáme právě podobných platebních karet, nebo rovnou Apple Pay. Technologicky jsme připravení na obě služby, protože také biometrická karta od MasterCard by měla fungovat s většinou současných platebních terminálů.

Od roku 2014 vyvíjí podobnou technologii – čtečku otisků v platební kartě – také norská firma Zwipe.

zwipe-biometric-card

Zdroj: MasterCard, Cnet, MacRumors