iWant

Nasazujeme produkty Applu v byznysu #2: Programy VPP a DEP

iWant

Seriálem „Nasazujeme produkty Applu v byznysu“ pomáháme se šířením osvěty, jak lze efektivně integrovat iPady, Macy nebo iPhony do provozů firem a institucí v České republice. Ve druhém díle se zaměříme na programy VPP a DEP.

Celý seriál najdete na Jablíčkáři pod štítkem #byznys.


Program MDM (Mobile Device Management), který jsme si již představili, je klíčový základní kámen, pokud uvažujete o tom, že si do své firmy nasadíte iPady nebo jiné produkty Applu, ale zároveň je to jen začátek. Apple nově spustil také pro Českou republiku další dva důležité programy nasazení, které posouvají implementaci iOS zařízení do provozního života na další úroveň a zásadně vše zjednodušují.

S MDM toho zvládnete hodně, ale pokud jste například potřebovali provést hromadný nákup licencí pro jednu aplikaci nebo vystavit daňový doklad, byl to problém. Apple loni na podzim spustil pro Českou republiku programy VPP (Volume Purchase Program/Program hromadných nákupů) a DEP (Device Enrollment Program/Program registrace zařízení), jež mnoho dosavadních obtíží řeší.

Představte si, že jste firma, máte čtyřicet iPadů a v každém z nich potřebujete například aplikaci pro knihu jízd. S MDM nebylo možné hromadně nakoupit více kopií dané aplikace, a tak bylo nasazení iPadů do praxe často krkolomné a na hraně licenčních ujednání.

„VPP představuje program pro hromadné nákupy, tedy službu, díky které můžete nakupovat více licencí pro jednu aplikaci pod jedním Apple ID. V praxi to může vypadat tak, že jste ředitelem firmy a chcete mít ve všech iPadech například aplikaci pro knihu jízd. Dosud jste přitom mohli pod jedním Apple ID koupit pouze jednu aplikaci, což VPP konečně mění,“ říká Jan Kučeřík, který se dlouhodobě zabývá implementací iPadů a iPhonů do různých odvětví lidské činnosti a s nímž na tomto seriálu spolupracujeme.

Nově také za své nákupy obdržíte daňový doklad, protože i to – tedy zaúčtování nákupů aplikací – byl dosud problém. Jednotlivé licence na aplikace dokonce můžete propůjčovat různým zaměstnancům, kteří přicházejí s vlastním iPhonem nebo iPadem. V případě, že daný člověk firmu opustí, na dálku mu licenci odeberete a nemusíte nic dalšího řešit. Stejnou aplikaci pak přiřadíte nově příchozímu členovi vašeho týmu.

„Nákupy v App Storu a iTunes dokonce můžete bez obav podrobit finanční kontrole, jelikož doklad, který od Applu obdržíte, už nebude vystaven na soukromou osobu, ale na subjekt s IČO a DIČ,“ pokračuje Kučeřík.

Nutná teorie aneb jak na VPP a DEP

Pro to, abyste mohli zmíněné „programy nasazení“ využít, je třeba u Applu registrovat svůj podnik, což provedete v tomto formuláři. Budete vyzváni k vytvoření speciálního Apple ID pro zřízení DEP a VPP. Důležitá součást registrace je znalost vašeho D-U-N-S čísla, které případně zjistíte zde.

Následně si vytvoříte administrátorské účty pro správu zařízení ve vaší firmě. Administrátory můžete vytvářet například podle oddělení nebo pro celou organizaci. Svůj VPP a DEP účet pak propojíte s vaším MDM serverem a přidáte zařízení pomocí sériového čísla nebo čísla objednávky. V nastavení je také možné nastavit režim, který automaticky přidá po každém vašem nákupu u autorizovaného partnera nové zařízení do vašeho MDM.

Vše pak funguje tak, že prostřednictvím MDM přiřadíte konkrétní uživatelský profil a jakmile uživatel dokončí nastavení nového iPhonu nebo iPadu, automaticky se připojí k vašemu MDM a bude nakonfigurován dle vašeho zadání a podnikových směrnic. V každém případě je potřeba iPhony a iPady nebo i Macy nakupovat pouze u autorizovaných prodejců Apple, kteří mají mimo jiné právě autorizaci DEP a VPP. Pokud nakoupíte jinde, zařízení do svého systému nedostanete.

VPP

Hromadné nákupy s VPP

Díky Programu hromadných nákupů (VPP) si můžete zvolit hned dvě možnosti nákupu aplikací. Jednou možností jsou nákupy licencí, které věnujete uživateli přes redeem kód. Při takovéto volbě nákupu aplikaci věnujete a nemůžete s ní dále pracovat.

Oproti tomu druhá varianta – takzvaný spravovaný nákup – je nákup licencí, které budete využívat pro vaše MDM a počítáte s libovolným přiřazováním a odebíráním licencí dle potřeby.

„Takováto správa aplikací je výborným řešením v případě, že máte ve firmě například 100 iPadů, ale nemůžete z ekonomických důvodů zakoupit všem hromadně stejnou aplikaci. Zakoupíte například jen 20 licencí a ty můžete dle potřeb uživatelů kdykoliv libovolně přesouvat z jednoho zařízení na druhé, aniž byste museli mít iPad fyzicky u sebe,“ vysvětluje Kučeřík.

Za pomocí tokenu ze stránek Applu je potřeba nejprve propojit VPP a MDM. Aplikace pak nakoupíte pod vaším VPP účtem, načež se všechny automaticky přenesou do MDM, kde je můžete spravovat.

V MDM se zobrazí počet zakoupených licencí, s nimiž pak pracujete tak, že je volně přidělujete a zase odebíráte jednotlivým uživatelům v rámci vašeho MDM. „Může se jednat jak o zařízení ve vašem vlastnictví, ale také o BYOD, neboli zařízení patřící zaměstnanci,“ doplňuje Kučeřík.

DEP

Snazší správa s DEP

Program registrace zařízení (DEP) zase ocení správci celého portfólia zařízení v rámci firmy, protože je díky němu mnohem snazší nastavení a správa všech zařízení. Dosud bylo nutné víceméně každý iPad nakonfigurovat a nastavit zvlášť.

„Představte si firmu, která má tisíc zaměstnanců, a každý iPad musí být nastaven dle firemních směrnic a řádně zabezpečen. Někteří lidé pak třeba pracují z domu, což nastavení ještě více komplikuje,“ říká Jan Kučeřík. Díky DEP však lze hromadně nastavit všechna zařízení během pár minut, a to i na dálku.

Například nový zaměstnanec pak jen vybalí iPad z krabice, zadá přístupové údaje do firemní sítě, připojí se k Wi-Fi a firemní certifikáty a další aplikace se mu automaticky stáhnou a nahrají. Tento postup a program DEP mimo jiné využívají v IBM, které má 90 tisíc zaměstnanců pracujících s iPhony, iPady nebo Macy a jejich nastavení tam spravuje pouhých pět ajťáků. „Vše zvládají díky DEP v kombinaci s MDM a VPP,“ zdůrazňuje Kučeřík, jak se všechny programy vzájemně doplňují.

Nasazení iPadů do firmy a jejich distribuce zaměstnancům může vypadat následovně:

 • Jako firma učiníte objednávku na iOS zařízení u autorizovaného prodejce Apple.
 • Dodavatelské firmě zadáte adresy pro doručení zařízení všem desítkám či stovkám zaměstnanců.
 • Dodavatel vyšle zabalená zařízení kurýrem na určené adresy.
 • Správce IT převezme od dodavatele informace o sériových číslech a DEP čísla autorizovaného prodejce.

„Informace zadá do DEP a ve spolupráci s MDM nastaví pro všechna zařízení parametry, které chcete, aby vaši zaměstnanci využívali. Mohou to být například hesla na podnikové Wi-Fi sítě, nastavení firemního e-mailu, roamingu, technické podpory, serverové a podpisové certifikáty, firemní dokumenty, bezpečnostní nastavení a samozřejmě aplikace,“ vypočítává Kučeřík.

Zaměstnanec, který obdrží od kurýra nový iPad nebo iPhone, přitom provede jen základní kroky: otevře krabici, zapne zařízení a připojí se na Wi-Fi. Ihned po zapnutí se zařízení zeptá na lokální připojení a po jeho zadání uživatelem nastane komplexní proces přípravy vnitropodnikových nastavení a instalací přesně tak, jak jste si definovali v rámci firmy a MDM. Jakmile zařízení ukončí tento proces, zaměstnanec bere do rukou kompletně připravené a provozuschopné zařízení v rámci firmy.

mdm-vpp-dep

„Devět magických písmen, které naprosto mění použití iOS zařízení v českých organizacích – MDM, VPP, DEP. Apple pro naši zemi udělal obrovskou službu. Konečně můžeme mluvit o plnohodnotném využití potenciálu jablečných zařízení,“ uzavírá Kučeřík.

V dalším díle našeho seriálu si již ukážeme praktické využití iPadů v různých odvětvích lidské činnosti s tím, že všechny zmíněné programy nasazení tomu ve velké míře pomáhají.

 • Jiri Kysela

  Nejprve díky za seriál, je moc fajn, a náhled na z mého pohledu „profesionální“ využití produktů Apple mi doposud chyběl. Nemám a neměl jsem od Apple nic, ale je třeba sledovat co se kde děje. Naše firma se z velké části zabývá obdobným tématem, dáno historicky ovšem ve světě Windows, mj. vyvíjíme a nasazujeme MES systémy pro výrobní firmy.

  Co mě zajímá u Apple, jak se řeší nasazování proprietárních aplikací, šitých na míru konkrétnímu zákazníkovi? Přes AppStore je to přeci nesmysl… díky za odpověď.

  • Dobrý den pane Kyselo. Děkuji za Váš dotaz a jsem rád, že tento seriál může zaujmout také ty, kteří pracují v odlišném prostředí. Ano máte pravdu v AppStore se to neděje. Distribuci aplikací je možné zajistit několika způsoby a to jak manuálně, což není moc efektivní, tak také prostřednictvím MDM. Způsobů distribuci přes MDM existuje opět několik: B2B VPP program (tento postup Se chová téměř stejně jako nákup aplikací z AppStore). Existují také aplikace třetích stran, které umožňují tychlé a efektivní instalace. Nejlepší cesta je registrace v programu Apple Developer a vytváření tzv. In house App. Bylo by to na déle, ale věřte, že se jedná o velmi jednoduché a standardizované postupy. Děkuji!

   • Jiri Kysela

    Děkuji za odpověď, pane Kučeříku. Takto to v tuhle chvíli bohatě stačí, v podstatě jste mne pěkně navedl, detaily se dají zjistit později…

    IT prostředí i ve výrobních firmách, alespoň od střední úrovně pracovníků výš, se stává heterogenním, i restrikce ze strany firemních IT jsou už rozumnější, a možnost poskytnutí klientů, byť i jednoduchých, na různé platformy je pro už zákazníka zajímavá. Rigorózní trvání na předepsané infrastruktuře sice ještě převažuje, a nemalou měrou se na tom podílejí zahraniční „matky“, ale ledy tají :-)

    • Přesně jste vystihl momentální situaci na trhu. Zkušenosti ale ukazují, že ty ledy tají rychlejší než by se zdálo :)

    • Možná bych doplnil, že právě nastavení firemní politiky na iOS a macOS dělá v tomto směru implementaci Applu opravdu zajímavou. Na tabletech a telefonech jiných značek nebudete moci nastavit tak specifické věci jako to jde u Applu.

 • Musím si pro firemní nákupy aplikací a správu zařízení zakládat nový iCoud/Apple ID účet nebo mohu použít svůj stávající soukromý? Nepřijdu tím o možnost rodinného sdílení?

  • Martin Bek

   Ano, musíte. Aplikace jsou navíc nepřenesitelné ze soukromého do firemního.

   • Škoda. Díky za odpověď.

    • Dovolím si jen krátce doplnit Martina který má pravdu, ale pro úplnost v rámci tohoto programu můžete věnovat zakoupenou aplikaci přímo na určité Apple ID A tam už zase platí stejná pravidla jako má Apple u nákupu aplikací pro jedno Apple ID :)

     • Chápu to tedy správně, že když si pod firemním účtem koupím aplikaci, přidělím ji sobě, mohu ji dále přidělit dalším členům rodiny do té doby, dokud ji zase sám sobě neodeberu?

      • Nemáme vyzkoušeno funkci s nastevím programu rodiny, ale pokud v programu VPP pod firemním účtem zakoupíte aplikaci a tu věnujete prostřednictvím reddem kódu ani nikoliv MDM určitému Apple ID, pak tuto aplikaci spustíte ve všech Vašich zařízeních pod tímto Apple ID.

 • kk

  nevim jakej profesional delal ty ikonky, ale preklad MDM neni „mobilni sprava zarizeni“, ale „sprava mobilnich zarizeni“

  • Děkujeme pane KK za Vaši korekturu. Vážím si Vašeho přínosu k tomuto článku.

   • kk

    neni zac, rad jsem pomohl

 • tlacenka

  další možnost „aplikací na míru“, která je možná na jablečných zařízeních je aplikace udělaná ve filemakeru.. to jen pro námět pro některé další nasazení

  • Díky moc tlačenko :) za doplnění. Je to sice cesta „naokolo“, ale funkční! Děkuju!

 • Lubo

  Sice offtopic ale predsa.. odkial je ta fotka v uvode clanku… vyzera to na managera z jednej svajciarskej firmy ktora mdm uspesne pouziva…

  • Lubo

   Dakujem uz netreba odpovedat. Logo na danej fotke mi to povrdilo.

   • Dobrý den Lubo. Fotografie jsou použity ilustrační, prože nemůžeme zveřňovat snímky našich klientů. Součástí seriálu nic měně budou i schválené galerie včetně rozhovoru s majiteli českých firem.