iWant

Využívejte technologie na maximum. Spouštíme seriál o nasazení produktů Apple v byznysu

iWant

Způsobů, jak využít iPady a další zařízení s logem nakousnutého jablka, existuje nespočet. Jedna z hlavních oblastí, kam se Apple snaží své tablety nasazovat, je firemní prostředí. iPady se dnes již dokázaly implementovat prakticky do všech sfér byznysu a záleží jen na daném subjektu, jak efektivně dokáže nejnovější technologie využívat.

Také v České republice existuje mnoho větších či menších firem, které dokázaly iPady, ale i iPhony nebo Macy velmi dobře nasadit, jenže mnoho dalších zatím kolem iPadů a nových technologií obecně stále našlapuje po špičkách. Často jim tak mezi prsty unikají příležitosti, jak nejen zmodernizovat a zefektivnit vlastní práci, ale také například zpříjemnit každodenní práci koncovým uživatelům.

Je zřejmé, že iPady nejsou ve stávajících podmínkách tuzemských firem univerzálně nasaditelné všude, to je především způsobeno osvětou, která je u nás tak malá, že se často jablečné tablety a další produkty dostávají jen tam, kde s nimi již má někdo zkušenosti nebo nějaký vztah.

byznys-apple-watch-iphone-mac-ipad

Firmy často argumentují vysokými náklady na jejich pořízení do firemního prostředí. Cena zařízení od Applu je však spíše psychologickou bariérou, kdy firma musí v prvopočátku vynaložit větší prostředky na jejich nákup. Jakmile je ovšem začne využívat, téměř ihned se projeví sekundární efekt jejich nasazení, který nejen že významně zlepší uživatelský komfort pro všechny, kteří s nimi pracují, ale především sníží náklady na jejich provoz a firmě tak z dlouhodobého pohledu ušetří peníze na lidské zdroje a jejich obsluhu.

Proto jsme se rozhodli, že na Jablíčkáři s šířením osvěty, jak efektivně integrovat iPady nebo Macy do provozu různých firem a institucí, v České republice pomůžeme. V seriálu „Nasazujeme produkty Applu v byznysu“ chceme představit, jaké jsou možnosti, když se rozhodnete pořídit do firmy klidně několik desítek iPadů, jak funguje jejich správa, na kolik může taková záležitost vyjít a v neposlední řadě chceme také na konkrétních případech demonstrovat, jaké benefity mohou iPady ve firemním prostředí mít.

Většina článků, které byly v tuzemsku publikovány, se opírala jen o teoretické možnosti a chyběly reálné případy z praxe. V našem seriálu nechceme publikovat informace o tom, jak skvěle to funguje v zahraničí a jak úžasně to může vypadat třeba v podání Pepsi a dalších velkých firem, což si můžeme v mnoha případových studiích přečíst přímo na webu Applu. Zaměříme se pouze na fakta a výstupy z nasazení a využívání technologií Applu v tuzemských firmách a institucích.

Abychom se v této oblasti nepohybovali na tenkém ledě, požádali jsme o spolupráci na seriálu Jana Kučeříka, který již více než sedm let spolupracuje přímo se společností Apple a byl u zrodu několika významných projektů v oblasti implementace iOS a macOS zařízení. Jan Kučeřík a jeho tým stál u zrodu projektů jako implementace iPadů pro Národní telemedicínské centrum, automatizace výroby pro Průmysl 4.0, využití specifických senzorů v extraligovém hokeji pro sběr a analýzu dat přímo z hrací plochy anebo celonárodního projektu vzdělávání za pomocí iPadů na základních školách.

ipad-iphone-byznys6

Opakovaně také v evropském sídle společnosti Apple v Londýně na dané téma sdílel výstupy z tuzemských realizací přímo s odborníky a vývojáři Applu. K nám do regionu střední Evropy přichází vlna hromadného nasazování iPadů a dalších jablečných produktů do firem o něco pomaleji a právě Jan Kučeřík stál za mnoha průkopnickými projekty, které tu v posledních letech vznikly.

„iPad používají lékaři v Národním telemedicínském centru I. Interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Pacientům pomocí 3D aplikací lidského těla a především srdce vysvětlují kardiovaskulární problémy a detailně jim ukazují, jak bude probíhat jejich léčba,“ vysvětluje Kučeřík s tím, že iPad již dnes používají lékaři v několika nemocnicích, a to nejen v těch velkých, ale také menšího typu, jako je například nemocnice ve Vsetíně.

„Podařilo se nám integrovat iPad na gynekologicko-porodnické oddělení, kde sestry a lékaři vysvětlují ženám průběh porodu. Technologie od Applu využívá také oddělení fyzioterapie a rehabilitace, kde názorně pacientům vysvětlují, jak funguje jejich tělo a pohybový aparát,“ dodává Kučeřík, jemuž se podařilo implementovat iPady také například do strojírenské firmy AVEX Steel Products, vyrábějící kovové palety a ocelové konstrukce.

V následujících týdnech vám tak chceme vysvětlit a představit, jak je možné ve firmě nebo jakékoliv instituci nasadit iPady, Macy a další produkty Applu od A do Z. Ukážeme vám, jak může být ve finále velmi jednoduchá jak samotná implementace, tak i následné užívání libovolného množství iPadů, iPhonů a Maců, a zároveň jak je důležité správně pochopit, k čemu vám vlastně tyto produkty mohou sloužit.

Představíme si, jak produkty Applu integrovat a nasadit do firemního prostředí a jak je také následně efektivně spravovat, k čemuž slouží speciální programy Applu, jež vše významně zjednodušují. Následně se podíváme na konkrétní případy užití z byznysu, tzv. průmyslu 4.0, medicíny či sportu.

Navíc nezůstaneme jen u psaného textu. Opět ve spolupráci s Janem Kučeříkem začneme vysílat projekt „Chytrá kavárna“, který bude pravidelně přinášet rozhovory se zástupci firem a institucí, kteří se s vámi podělí o své zkušenosti z využívání zařízení od Applu. Dozvíte se například, jak si poradili s nasazením iPadů a Maců, jakým výzvám a překážkám byli vystaveni, co jim to přineslo a jak jsou na tom dnes.

 • Daniel Růžička

  Pracuju v It a todle mě zajímá!!! Super;-)

  • Zdravím Danieli! Pokusím se s Jablickar.cz přiblížit co nejvíce potřebám odpovídajícím realitě. Dlouho jsme přemýšleli jak to uchopit. Za 7 let se toho už udělalo dost a teď se to pokusím nasdílel. Snad nás také svými komentáři povedete a možná i povzbudíte.

   • Daniel Růžička

    Sám jsem uživatelem Macu, iPhonu, iPadu. Což mě nakonec vedlo k tomu, abych si udělal Apple Certified Associate Mac Integration a chci pokračovat dále. Integrace produktů Apple produktů ve firemním prostředí a školství mě hodně zajímá. Určitě budu tento seriál sledovat a povzbuzovat. K informacím tohoto druhu se dostává těžko.

    • Jiří Brož

     Dobrý den, jak prosím taková certifikace probíhá? Kolegiu Jablíčkáře moc děkuji za tento „seriál“ moc se těším! ?

 • František Pětvaldský

  Výborný nápad, těším se na další článek.

 • Petr Kozma

  SUPER!!

 • Vyborny napad :)

 • Tom

  Ja myslim ze hlavním problémem je svazanost s cloudovym prostredim a s apple ucty. Na windows jeste existuje stále moznost fungovat on premise, i kdyz i tam uz se to snazi potlacovat. Vetsinou totiz vítězi snaha co je ve firmě to firmu neopusti.

  • Tahle filozofie (co je doma to se počítá) brzy umře. Není to o módě, anebo Applu. Celkově převáží trend umět věci automatizovaně propojovat a sdílet informace z jedné aplikace do drujé a na to už bohužel firemní servery nebudou stačit. Možná bohudík :)

   • Martin Bek

    Cloud je v určitých ohledech dneska nejlepší řešení a jasná budoucnost. Ale že by vše mělo jít do cloudu říci nelze. Jako ukázkový příklad dejme poštu – mít dnes poštu on-premise je pro většinu firem zbytečnost – cloud přnáší mnoho zjevných výhod. Ale ne vždy je to možné. Velice snadno se lze dostat do situace, kdy je třeba uživatele „odstřihnout“ od internetu – běžně z bezpečnostních důvodů (klient to vyžaduje). Pak nezbývá nic jiného než mít server ve firmě – nebo ještě lépe mít hybridní řešení. Dále se ukazuje že některé výpočty se v cloudu dělat nevyplácí. Například výpočty založené na hromadě malých souborů. Tam může klesnout rychlost až na 1/3 (naše zkušenosti). Časté jsou také smlouvy mezi klientem a dodavatelem, které výslovně zakazují mít data jinde než ve firmě. A i rychlost dostupnosti dat je hledisko, které je třeba zvážit. Dle mých zkušeností a z toho co vidím ve světe se to opět usadí někde mezi. Něco ven, něco doma.

    • Výborně sepsáno. Souhlasím. Je potřeba to ale vnímat tak, že takto je tomu dnes. Vše se ovšem posouvá směr cloud a to s čím by se mi vysmáli, že chci v cloudu před dvěma lety je dnes reálné a posunuje se dále. Za stalvajícího stavu nicméně podepisuji co píšete.

     • Martin Bek

      Ano, nicméně stejně jako poroste prostupnost linek, výpočetní výkon apod. poroste i množství produkovaných dat. Tudíž v určitých ohledech se vlastně nic nezlepší.

      Nikdy se podle mne nechytne mít „produkční“ data v cloudu (nemyslím tím dokumenty, ale např. CAD projekt, média, .. se kterými v dané době potřebuji pracovat). U cloudu bude vždy problém s jejich řádově nižší dostupností oproti „on-premise“ (ve smyslu rychlosti linky a odezvy). Pokud budu potřebovat rychlost, budu je muset mít vždy „doma“. Latence a rychlost linek bude totiž vždy lepší v LAN než WAN.

      Navíc vždy asi budou situace, kdy nebudu moci být připojen na internet.

      Jakmile ale s daty skončím, je cloud ideální místo jako archivace. Všichni velcí hráči jako Amazon, Microsoft, Google již nabízí možnost cloudu jako archivu, jeho problémy jsou dnes za 1) cena – je to pořád mnohem dražší než pásky 2) český mozek – co je doma to se počítá a když už utrácím miliony, tak chci fyzicky vidět za co a když to nebude fungovat chci mít na koho řvát.

      Obojí se v budoucnu (doufejme) změní…

      Již dnes jsou na trhu řešení storagů, které mají svůj poslední tier v cloudu. Stále však trpí určitými neduhy jako škálovatelnost, cenová politika, která se zatím nevyplácí apod. To je ale také (opět doufejme) otázkou času…

      Stále si však myslím (a mé zkušenosti to potvrzují), že budoucnost není čistokrevný cloud, ale hybrid. To totiž nabídne jak rychlost, tak dostupnost a škálovatelnost…

      • Tom

       No, spise bych to videl, ze jen na data ktera je potreba v krátké dobe synchronizovat pres více zarizeni. Data na kterých stoji byznis, pripadne jedinecne know-how zustane dlouho na vlastních serverech nebo odlozeny na dobre sifrovanych zalohach. Navic opravdu hodne firem to ma vazano i smluvne, ze se pracuje pod dohledem na určitém dobre definovaném ulozisti. Pripadne, minimalne na ulozisti, ktere spada pod zakony CR nebo alespon EU. A o statnich firmach ani nemluve.

      • max

       ono to je otazka – u nas je samozrejme tiez trend managementu vsetky nove riesenia hadzat do cloudu, ale casto sa ukazuje, ze proste je rozdiel ci aj na blbu time-sheet aplikaciu chodi 10.000 ludi na interne servery, alebo je to dalsia zataz na internetovu lajnu von, procez ako je z mojho tonu jasne ze sa user experience na riesenie v cloude (rovnaka aplikacia) o dost zhorsila, je to vyrazne pomalsie a ludia nie su spokojni

 • Martin Topinka

  Seriál je moc prima – nic důležitého bych posledním OSX, macOS nebo iOS nesvěřil. Jsou krutě nespolehlivé systémy! Zlatej Snow Leopard…

  • jj

   aha … to bude ten důvod, proč mi Mac na sieře a na předchozích verzích běží celé týdny nebo měsíce (většinou od aktualizace k aktualizaci) při doslova denním užití bez restartu a bez problémů a na poslední pád nějaké aplikace nebo kiks systému si fakt už nedovedu vzpomenout, zatímco v práci na Windows udržovaných odborníky ze všech sil mám po 5ti dnech bez restartu počítač zpomalený k nevydržení a i obyčejná „nativní“ office tam padá tak běžně, že neuložit dokument víc než pár minut je adrenalin … prostě jestli bych si měl vybrat zda je pro mě bezpečnější a spolehlivější pracovat na macu nebo nebo v práci na win, nebo kde spíš nepřijdu o rozdělanou práci, tak je vítěz jednoznačný s mílovým náskokem. Jen kdybych tu možnost volby měl. To nemluvím o ergonomii ovládání a celkové rychlosti a tedy pohodlí a efektivitě práce, která se v práci počítá hlavně

   • Martin Topinka

    Přál bych si mít vaši zkušenost. Mě obden zamrzá Finder, desktop nesmyslně usíná, stejně tak připojení k netu, aplikace padají. Systém se dá celý shodit nevinným vytvořením velké matice v Matlabu, špatným unmountováním externího disku. Restart nutný 1x týdně. Atd, atd.

    • jj

     hmmm tak to není normální a nevidím to na žádném macu okolo … v rodině běhají 3 (všechny updatované, stáří a typy různé) v práci jako soukromé u kolegů dalších třeba 4-5 (opět různé typy) u kamarádů další cca 3-4 co pravidelně vídám a o nečem podobném co popisujete jsem slyšel jen v jednom případě, kde za to mohla nakonec chyba HW – vadná grafika iMacu to myslím tehdy byla – už je to dlouho. Jinak všem běží na aktuálních systémech a stejně jako mě co se nároků na údržbu týče. Finder mi nezamrzl nikdy za dobu co Macy mám (nyní 3.) unmount disků několikrát denně a také nikdy za celá léta na žádném stroji u mě ani okolo jediný podobný problém. Jediný ten Matlab neodhadnu co tam provádí ten nepoužívám

     • Martin Topinka

      Dnes treba po probuzeni ze spanku touchpad laptop neregoval na zmacknuti. Ta hapticka odezva ani kliknuti nic. Pomohl restart.

      • jj

       ale já vám věřím, že si to nevymýšlíte … ale nejsem sám kdo Vám tu říká, že tohle je zcela nenormální a dost výjimečné chování Maca, se kterým je potřeba něco dělat (pokud si masochisticky nelibujete v restartech, které Mac nemá potřebovat a nepotřebuje). Něco se Vám tam prostě pokazilo, odešlo, či bylo pokaženo. Co přesně, to tady nevyřešíme – ale samo to holt lepší nebude. Doporučený postup od jednoduššího ke složitějšímu viz výše.

       • Martin Topinka

        To neni chyba jednoho kusu, prisel jsem dnes do prace a to same, hapticka odezva trackpadu nefunkcni, tzn neni mozne kliknout jinak nez klepnutim. Po restartu trackpadu vse ok. Kolega rikal, ze se mu to vcera stalo taky. Normalni to neni, ale bohuzel se to deje. A re-install jsem v zoufalstvi na jednom stroji provedl a cekam, co bude…

        • Martin Topinka

         ja to samozrejme nemyslim jako hazeni spiny, jen tim rikam, ze bych pro ukol, ktery vyzaduje spolehlivost apple, jak funguje dnes, nepouzil.

         • jj

          já zas popravdě nevidím alternativu.

          Jednak tedy já ani u sebe ani ve svém okolí nevidím Vámi zmíněné potíže, natož tak často (klep klep :) … a především a hlavně nevídím stabilnější a spolehlivější alernativu pro macOS běžící na applu … Windows tedy jistě ne … s těmi se jak jsem psal vztekám v práci dost a doma než šly s verzí 7 a posledním win strojem pryč taky a NE Linux opravdu NEJDE rozumně použít pro aplikace co jsou potřeba a běžné uživatele. Takže co jiného stabilnějšího? Zcela upřímně o ničem takovém nevím

    • Dobrý den Martine. To co popisujete není zcela určitě standardní chování macOS. Jsou dvě možnosti řešení. Reinstal ze zálohy, pokud nepomůže čistá instalace, pokud nepomůže servis. Já macOS vypínám možná 1 x za 14 dní ani ne a to co popisujete opravdu neznám. Stejně tak naši klienti. Hezký den.

     • Martin Topinka

      Dobrý den. Čistá instalace jako oprava chyby (ať už je za ní cokoli) je něco, o čem jsem si myslel, že na Macu neuslyším. Když mi na noťasu odešla grafická karta v Apple servisu mi nejprve technik tvrdil, že to je proto, že používám i jiné aplikace (i z app storu) než od Applu, že mám mít systém a programy jen ty, co jsou nainstalováné po rozbalení z krabice. Samozřejmě se to za 3-4 týdny vyřešilo, mezitím jsem dostal 10 let starou šunku.. Já nemám jinou zkušenost posledních x let než s OSX a Ubuntu Linux, takže Windows nemůžu soudit, ale já zas ve svém okolí vidím hodně lidí, co musí restartovat, provádět čisté instalace atd. Samozřejmě záleží, co člověk dělá a jaký soft používá, ale i neoptimalizovaný soft by neměl zbourat systém. Stačí moc dlouhý výstup na terminál, který zavaří systému, nebo místo Matlabu podobná operace v Pythonu. Rainbow wheel a konec. Film v iTunes a Safari bez Javy a Flashe samozřejmě chodí ok. Ve Finderu podezírám Dropbox poll a složitější nastavení sítě v práci, kde se něco s OSX file systémem neshodne.. já nevinní Apple, že má blbý 3rd party appky, ale že OS není dostatečně robustní.

      • jj

       hele tohle chování systému není prostě normální … dropbox není nic co by se masově nepoužívalo, terminál taktéž. Tedy je tam něco nakopnutého … reinstalace počítače je samozřejmě výjimečné řešení a narozdíl od windows se opravdu dělá jen výjimečně (já jí dělal jen jednou pro jistotu u jednoho stroje koupeného z druhé ruky), ale je to způsob jak relativně snadno vyloučit některé zdroje evidentně vážného problému (bez ohledu na to v co jste doufal … každý doufá, že se mu problém pokud možno vyhne). Takže buď můžete dokola restartovat a nadávat a nebo to řešit … kde je chyba nikdo z nás v tenhle moment neví, ale je tam. Odchází elektronika, hw, dá se rozvorat systém (jakýkoliv) … 100% tomu zabránit nelze. OSX asi těžko bude bez chyby, ale stále je to za normálních okolností oáza klidu a pohody proti čemukoliv alternativnímu a jeden problémový stroj na tom mnoho nezmění.

      • Souhlasím, že čistá instalace není něco, co chcete zažít, ale na druhou stranu máme nestandardně na macOS chovající se systém. Čistou instalací odhalíte případnou chybu HW a můžete reklamovat. Osobně jsem to podstupovat nikdy nemusel a jak jsem uvedl MacBook téměř nevypínám.

 • Karlička Voprcálková

  Mám Macbook i iPad (a pár dalších zařízení od Applu) ale rozhodně si nedovedu představit, že bych je používal v práci. Prostě stále na ně nejsou specializované aplikace. Typickou kancelářskou práci zvládají dobře to ano ale zase pořizovat si notebook za 50k na excelové tabulky a mail je pro firmy prostě hodně nevýhodné. Chápu, kam tím autoři článku míří ale majitel firmy svým zaměstnancům prostě počítače o 100-200% dražší nepořídí, pokud není nadšenec applu a nemá peníze na vyhazování.

  • Martin Bek

   Ono záleží o jaké „specializované“ aplikace jde. V mnoha oblastech jsou, v mnoha možná ne. Leckdy lze přejít na alternativy. Jde o to při výběru řešení přemýšlet hlavou a nenechat se zmasírovat prodejními kecy, jak jsou macky a iPady bezchybné a úžasné a pro každého dokonalé (protože tomu tak rozhodně není – hlavně ve firemním prostředí). Přechod na jinou platformu (ať už je to mac, nebo cokoli jiného) může vždy fungovat jen za předpokladu, že ho sami uživatelé chtějí. Z praxe vím, že pokud postaví management „běžného uživatele“ před hotovou věc bez toho, aby ho přesvědčili, může to hodně drhnout a celé se to mine účinkem. Výsledkem je pak vzpruzelý uživatel, jehož produktivita klesne na polovinu.

   • Neuspěšný mekař

    Pardon, ale ani pokročilejší využití Excelu na macOS nefunguje. Tak jaképak copak.

    • Martin Bek

     Ano, makra jsou problém. Proto Mac do kanceláře v bance moc ne. Ale firemní použití nemusí být jen o Office.

     • Karlička Voprcálková

      aby si firma zvolila Maca pro práci tak musí nabízet nějakou přidanou hodnotu. V kancelářině vám žádnou nenabídnou, v grafice a zvuku se o tom dá polemizovat ale ok, tam jsou obhajitelné. Všude jinde Mac prohrává (bavíme se o firmě jako celku, ne o situaci, kdy celá firma jede na windows a ajťák si koupí macbook a sám si jej odlaďuje).

      A přechod na jinou platformu opravdu nemůže fungovat jen díky tomu, že uživatelé chtějí, já maca používám dlouhodobě jako primární stroj a samozřejmě bylo mým cílem přizpůsobit svoji práci a najít alternativy tak, abych jej mohl používat i v zaměstnání – nelze. Office dodnes není bůhvíjak spolehlivý ve verzi pro Mac, specializované aplikace na kalibrace a obsluhu různých druhů AV zařízení jsou v podstatě jen na windows, občas nějaká aplikace pro mac, která ovšem nikdy nemá plnou fukncionalitu jako verze pro win. Díky tomu, že mac nemá sériový port, který je dnes sice v uživatelské sféře mrtvý ale v profi sféře se pořád houfně používá, je mac pak nenasaditelný i tady. Takže já hledal, rok jsem se snažil a pak prostě k mému milovanému macbooku přibyl ještě elitebook od HP, protože macbook 90% mé práce nebyl schopný uspokojivě udělat.

      Samozřejmě, je spousta míst, kde mac lze nasadit ale zeptejte se sám sebe, je ten dotyčný schopný obhájit dvojnásobnou cenu, když s tím strojem zastane stejnou práci? Sekretářka si noťas za 40 klacků neobhájí, účetní taky ne, markeťák jen velice těžko, nějaký manažer na prezentace ano ale tam je to o tom, že chce maca i kdyby neuměl přehrát ani mp3. A to už vůbec nemluvím, že díky minimalistické paletě portů je pro práci mac napoužitelný, ač se mi to pro domácí použití opravdu líbí tak v práci je to hodně velké mínus.

      Schválně zkuste dát jeden jediný příklad, kde jde nasadit mac plošně a nabídne vám takovou přidanou hodnotu proti windows, aby to vykompenzovalo cenu. Zvuk a grafiku vynechejte, o těch víme a je to zanedbatelné číslo proti celkovému počtu PC. Když se podíváte na firmy, které nasadily Macintoshe plošně tak to bylo vždycky politické rozhodnutí.

      • Martin Bek

       Vlastně s vámi naprosto souhlasím. Pracuji v multimédiích, což pravda je trochu specifická sféra. Nicméně s těmi AV zařízeními tak úplně nevím. Můžete dát příklad? Já se zatím setkával spíše s opačnou situací :)

       Osobně se mi nejlépe osvědčilo dát uživateli vybrat. Nutit uživatele kamkoli bylo v mé praxi vždy kontraproduktivní. osobně mi přijde, že je lepší dát uživateli komp za 40 a mít ho spokojeného s plnou produktivitou, než ušetřit na kompu a mít člověka co pracuje na 50%.

       • Karlička Voprcálková

        Tak třeba řídící systémy v budovách většinou na macu nefungují nebo ani verzi pro mac nemají. Oblužný SW k LEDkám (ty dnešní led billboardy) mají problémy i na windows, na mac vůbec neexistuje, video stěny od různých výrobců (nejčastěji se setkávám s Oriony, jsou to ty plazmy v televizních studiích) vůbec verzi pro mac nemají (nebo jsem ji nenašel). Obslužný SW k projektorům (a tím nemyslím projektory z alzy za 15k) sice mají nějaký obslužný sw ale nefunguje bůhvíjak skvěle, kinoprojektory na tom jsou trošku lépe ale s těmi zas tak často nedělám. Obecně prostě oblužné programy k všem těm AV zařízením jako jsou různé informační a prezentační systémy, kiosky atd verzi pro mac nemívají, ačkoliv jsou to velké nadnárodní firmy. Navíc tenhle SW vždy komunikuje s externím HW, takže není moc dobré jeho běh nějak emulovat, protože to přináší dost problémů a to vůbec nemluvím o tom, kolik zařízení mívá problém s předchodkama DisplayPort->HDMI/DVI. A to vůbec nemluvím právě o těch věcech, jako sériový port nebo integrovaný LTE modem, který prostě v „terénu“ používám, po tom osobně v Macu volám už dlouhé roky a stále tam není, nechápu moc proč.

        Když jsem dělal čistě kancelářskou práci tak opět neexistovalo, abych macOS používal v práci, měl jsem v dualbootu windows, sice by to šlo ale byl jsem jediný a tolik práce a přizpůsobování kvůli jednomu člověku žádný ajťák absolvovat nechtěl. Některé věci jdou jen na nejnovějších verzích SW, protože je dneska moderní všechno dělat multiplatformní jenže kolik firem každý rok mění servery? Před 3 lety jsem na tom pohořel, protože firma měla windows server někdy z roku 2007(?) a v té době to nebylo běžné, takže jsem si s macem prostě neškrtl, natož aby mi na něm fungovalo třeba takové CRM od MS a to vůbec nemluvím jaké problémy Office for Mac měl s tím množstvím maker, propojení atd, které to CRM pomocí excelu exportovalo.

        Neberte mě jako nenávistivého proti Macu, používám jej roky a rád bych jej používal jako jediný systém ovšem to by Apple musel trošku máknout a být více otevřený zbytku světa a to dlouhodobě. Tvářit se, že je vhodný k práci ačkoliv tam spousta věcí není možná je prostě falešná představa. A ono celkově hledat k něčemu alternativu, ačkoliv má firma zaplacenou licenci od originálu je prostě špatný přístup. Standard ve firemní sféře je dnes windows, na tom se snad shodneme, shodneme se i na tom, že nasadit tam mac, který je nestandardní je možné, shodneme se i snad na tom, že to přinese buď problémy nebo vyšší náklady, které prostě musí chtít firma akceptovat, pokud chce maca provozovat. A snad se i shodneme na tom, že je pořád nemalé množství případů, kde to bez windows nejde.

        Abych to nějak uzavřel – nasadit maca v oboru, kde je standard windows lze ale je zbytečné si myslet, že to nebude dražší (a často o dost jen díky ceně hw) a že to půjde hladce. Upřímně se na ten seriál těším, taky mě to zajímá ovšem jsem zvědavý, jestli tam bude aspoň jeden příklad, kde by nebylo snažší nasadit za poloviční cenu windows.

        • Martin Bek

         Díky za informace. Osobně moc neřeším nějaké dimmery apod. a u nás jsme pouze Barco, které má app i na mac 1:1 (a na obou je to stejná java šilenost).

         • Karlička Voprcálková

          Barco používám též a ačkoliv verze pro win je celkem šílenost tak je aspoň použitelná, projector toolset jsem třeba na macbooku nebyl schopný asi rok spolehlivě rozchodit a pak jsem se na to radši vykašlal. Ale záleží na produktu, barco má těch aplikací hodně, některé jsou celkem slušné, jiné jsou naopak nepoužitelné. SW na barco je celkově nespolehlivý, poslední rok mám velké problémy s resetováním čítačů lampy při výměnách, nikdo nechápe proč. Ale s problémy jsem se setkal už u výrobce, při školení jsem dotáhla maca a chtěl primárně pracovat na něm, ovšem, když se projector toolset nebyl schopný během dopoledne „uschopnit“ tak jsem stejně musel zapnout HP a pracovat na něm, ono vysvětlovat lidem v Barcu v Kortrijku, že problém je v jejich app a ne v mém macu by nepůsobilo moc dobře. Obecně je problém v tom, že maca má v tom prostředí málokdo takže se pak nemáte ani koho ptát na zkušenosti a rady. Na win vám každý poradí, na maca hodně málo.

          Ani ten cloud mi nepřipadá jako dobré řešení, respektive ano ve firmách ale ne na doma, kde člověk chce jednou zaplatit a používat napořád. Ostatně dávat třeba ročně takové peníze za Office 365 pro domácí použití mi přijde jako zbytečně moc, když si to stejné můžu koupit v krabici za 2,5k navždy. Cloudové ceny jsou prostě dobré pro lidi, kteří by jinak platili podporu a servis a tohle jim s cloudem odpadne, naopak pro uživatele, kteří počítají s nějakou vstupní investicí a pak nic navíc (což je typický domácí uživatel), je tohle dost drahé. Uvidíme, kam se to vyvine, z méhlo pohledu není tenhle krok a postup moc dobře předvídatelný.

          Teď se dívám na ceny office na alze, krabicová verze stojí 2500 pro domácí použití, online verze stojí 1500 ročně…to je sakra vysoká cena, to už se vám víc vyplatí kupovat nové office pokaždé, když vyjdou, což bývá tak jednou za 3-4 roky.

          • Martin Bek

           Mno, já u cloudu doma skončil. 175kč měsíčně za plné Office 365 + 1TB místa mi nepřijde takový úlet. Teda ne kvůli office, ale kvůli tomu, že stejné prachy dám i Google či komukoli jinému pokud chci takovéto cloud úložiště. Já to používám na backup fotek. Ale chápu, že to někdo bude mít jinak, 4 diskový nas to asi může vyřešit také. Ale tam jsme za 40k…

           Co se týče Barca, nikdy jsme s ním neměli problém. Máme post-production toolkit (či jak se to jmenuje). Projector toolkit jsem taky měl a jel mi, ale nějak moc zkušeností s ním nemám…

          • Karlička Voprcálková

           no já si platím iCloud 200GB kam házím fotky, přemýšlel jsem i o konkurenci ve větší kapacitě ale dávat takové peníze pak za to, abych tam strkal seriály a podobně mi přišlo ujeté. Takže teď platím nějakých 80kč měsíčně za cloud, další stovka navíc mi přišla jako zbytečnost. Ale tohle je příklad nás, lidí, kteří s PC děláme. Nedovedu si představit, že bych cloudové služby vnutil sestře, rodičům nebo prarodičům. Na tyhle uživatele dneska firmy moc necílí, což mi připadne jako škoda.

           Post Produkce? Tam moc problémů nemáte, v první řadě se aspoň tady Barco snaží a v druhé, pokud si dobře pamatuji, tak váš ředitel si hodně potrpí na servis takže je schopný si „uhádat“ trošku nadstardardní služby a parametry a upřímně jsem jednou až koukal, co s Barcem dokázal vyjednat aniž by si za to musel připlácet, v tomhle ohledu je to dobrý obchodník :)…teda pokud pracujete pro nejmenovanou společnost na P10.

          • Martin Bek

           :) to budeme my :) Je fakt, že post-produkce je hodně macková, to je fakt. Nicméně i tady to má své…

           Moje ségra skončila v cloudu raz, dva když přišla o komp a její jediná záloha byl 2,5 hdd který ji klekl…

           Ten 1TB je spíše vnímán tak, že tam polejete celou rodinu. I když pro někoho i tak málo. Stačí fotit do RAW (tuplovaně, když nevíte co to znamená, jen že to je v tom foťáku nejlepší nastavení)

          • Bisik

           Jenom poznámka k tomu cloudu:
           Starší klidně PC s 1T diskem, boot z flashky systému FreeNas (zdarma, včetně časově nastavitelného snapshot celého systému jako záloha) a na něm připravený balíček s Nextcloud ( email, kalnedář, libreoffice online, https, ….), pak již stačí veřejná IP pro přístup z venku.
           Nevypínal jsem ho posledních půl roku.

           Ale to jen tak na okraj.

          • Martin Bek

           A ano, jako majitelé několika Barco projektorů z nichž některé jsme kupovali nedávno víme, jak to v poslední době mají… :)

 • už se těším.

 • Töchtle Möchtle

  Jen tak na okraj ohledně těch vysokých pořizovacích nákladů… Příspěvek píšu na plně a bezvadně funkčním iMacu z roku 2010, v provozu trvale, jediné náklady, které jsem na ně měl, činily 2500 Kč na rozšíření paměti.
  Kdybych si v dubnu 2010, kdy jsem si iMaca kupoval, koupil regulérní PC, už bych teď vybíral TŘETÍ počítač a nákladově bych byl mnohem výš než s jedním iMacem.

  • Karlička Voprcálková

   A proč byste to PC už potřetí vybíral? Nám doma běží Acer Aspire 7720G z roku 2008, jsou na něm win 7 a nebýt dnes už trošku pomalejšího procesoru (Core 2 Duo 2.2GHz) tak by byl použitelný i na více věcí než jen web a kancelářina. Měnil jsem za tu dobu jen baterku (v té době kvůli škole a přednáškám) a dokupoval časem SSD, ovšem to je asi celkem běžná úprava. V době nákupu stál ten Acer 2/3 toho, co plastový macbook, který měl téměř totožný HW, půlku nebo míň toho, co iMac. Sám si za macbook připlatím rád ale tvrdit, že vás ve výsledku vyjde levněji je hodně přitažené za vlasy.

   Mít ten Acer stejný procesor jak Váš iMac tak bude do kanclu stačit dalších 5 let aniž by ho procesor brzdil. Navíc, zeptejte se v kancelářích, jak často mění PC, dřív jak jednou za 5 let to není, spíš mnohem méně. Nalhávat si, že PC s win vydrží max 3 roky je trošku přehánění.

   • Töchtle Möchtle

    Vlastní zkušenost s intervalem výměny PC do doby před nákupem iMacu. Víc vám vykládat nebudu, sám vím, kolik času, energie a peněz jsem v době před Macem věnoval smysluplnému chodu počítače a kolik času, energie a peněz jsem tomu věnoval za posledních 7 let (včetně smysluplné a spolehlivé strategie zálohování).

    • Karlička Voprcálková

     Ze jste levej neni vina PC. Bezne ve firmach byvaji PC vic jak 5 let aniz by se menilo neco vic jak RAM. Pokud tvrdite, ze jste musel kazde dva roky menit PC tak jste bud neskutecnej smolar nebo kazisvet. Nebo porovnavate notebooky za 8k s iMacem za 50k.

     Jestli bude clanek vypadat tak, ze Mac vydrzi 10 a vic let zatimco PC vydrzi max dva a pak jde na srotak tak se vubec nedivim, ze nam lidi nadavaji do iOvci. Schvalne se zkuste zeptat jake je prumerne stari pocitacu ve vasi firme. Muzu vam zarucit, ze bude tak dvojnasobna nez vy uvadite.

     • Töchtle Möchtle

      a) Je mi volné, jak mě kdo nazývá.
      b) Když se podívám na počítače v mé vlastní firmě, vidím jen 7 jablečných strojů ve stáří od roku výoby 2010 do roku výroby 2015, takže o průměrném stáří počítačů v mé firmě toho vím dost.
      c) Celou dobu se bavíme o mém pracovním iMacu, který se vypíná tak na 14 dní v roce, když jedu na dovolenou. Jinak běží nepřetržitě.
      d) Když píšu TŘETÍ, tak první se vybíral v době současně s iMacem. Druhý by se vybíral po 3,5-4 letech. Třetí by se vybíral také po 3,5-4 letech. Je k tomu něco k nepochopení? Vybírat jsem nemusel, kupovat taky ne, ušetřil jsem čas a energii na jiné potřeby.

      Nevím, jak je to dneska s Widlema, a když jsem je opouštěl, platilo pravidlo, že nová verze Widlí = nový počítač protože vyšší HW nároky. Jednou mi vyhořel zdroj a poškodil desku = výměna komplet. Jednou mi odešla jedna RAM a chtěl jí vyměnit za novou = ale pane, vy máte starší desku (dva roky!) a na tu se už nové paměti nevyrábějí, tzn. další nový počítač. SORRY JAKO, počítač je pro mě nástroj k vydělávání peněz a nemám chuť, čas, energii a ani peníze řešit nebo ladit nedoladěné. A s radostí jsem se vyhnul hovadinám typu Metro a problémům s – co to bylo za verzi – Windows 8.1 nebo 8.2 tak nějak, nesleduju to moc.

      Možná jsem levej, ale ne tupej.

      • Jejda. Tento článek nemá vzbuzovat takové vášně.

      • max

       opat pisete hluposti

       „nová verze Widlí = nový počítač protože vyšší HW nároky“

       prave Windows 10 je o nieco menej narocne ako Win7

       • Töchtle Möchtle

        Pane bože, zač mě trestáš. V roce 2010, kdy jsem iMac kupoval, žádné Windows 10 neexistovaly.

        • max

         vy ste pisali ze nove windows = novy pocitac

         neviem co s tym ma spolocne ze v roku 2010 windows 10 neexistovali, prave keby ste si kupovali PC v roku 2010 s Windows 7, tak, surprise, surprise, by ste prave nemuseli ziadne PC menit ani v roku 2017 kedze Windows 10 bezi lepsie nez Windows 7

         takze ste proste napisali hlupost

         • Töchtle Möchtle

          Kdo říkal, že jsem switchoval na iMac z Windows 7?

          • max

           sorry jako, ale uz fakt neviem ci sa ako hlupak tvarite, alebo nim skutocne ste

           vy ste tvrdili ze pri PC vzdy znamena nova verzia Windows kupu noveho PC, co je ako vidite blbost, pretoze windows 10 sa daju v pohode prevadzkovat aj na PC ktore boli predavane v roku 2010 s Windows 7

          • Töchtle Möchtle

           Hele sice píšete slovensky, ale uvažujete tatarsky. Z mých příspěvků jasně plyne, že v roce 2010 jsem měl starý PC s Win starším než 7, pro vás, abyste to lépe pochopil, tak XP. Řešil jsem, zda přejít na nový PC s Win7 nebo jít do iMacu. V té době žádné Win 10 nebyly – na tom se snad shodnem. V té době platilo – a při přechodu z XP na Win 7 stoprocentně – že s novým OS bylo nutné nové železo. Kdo v roce 2010 věděl, že tu budou za pět-šest let později nějaké desíky s nižšími hardwarovými nároky?
           Kromě toho jsem si ušetřil spoustu práce a nervů s instalacemi nových Win, používaných aplikací, nastavení apod. S iMacem tohle všechno už sedmým rokem dávám s prstem v nose za pochodu a chápu, že to lidi, co se živí HW IT, sere, protože nemaj kšefty.

          • max

           no a ake stare bolo to PC s Windows XP v roku 2010? 2 roky? 4 roky? 7 rokov? schvalne skuste pouzivat iMac z roku 2005 dnes, asi to bude rovnaka pohadka ako s tym PC, ze?

           ja som vam nenapisal nic ine, len ze s notebookom (!!!) z roku 2010 pouzivam Windows 10 a po upgrade pamate a SSD to lieta ako z praku, takze vase tvrdenie „novy Windows = nove PC“ je proste nepravdive klise

          • NoNick

           Já jsem iOvce. Nejspíš. A rád. Je to nakažlivý. Chci pracovat a bavit se. S Macem to jde. S Windows? Dokud jsem je měl, každou chvíli něco nefungovalo a bylo potřeba řešit. S Macem neřeším nic. Instalaci SW, upgrade, příslušenství, zálohování ani obnovu. Jedinou brzdou mýho 4 roky starýho Maca byly MS Office. Od tý doby, co jsem je smazal, nemám problém. Dceři jsem upgradoval do Maca SSD. Asi za 1 hodinu, pokračovala v práci přesně tam, kde před tím skončila. Žádná přeinstalace systému, žádný nastavování prostředí, aplikací, ovladačů, prostě nic. Jen jsem v rámci základního SW vybavení data překopíroval. Včetně systému. Do Win 7 to bylo nemyslitelné. Dál už zaplať bůh nevím. A podobně se dá vyprávět dlouho. Stejně jako Töchtle Möchtle – jen sděluju svý pocity. Nikomu to nenutím.

    • NoNick

     Já se přidávám. Mám stejnou zkušenost. U Win pc se vždycky něco muselo. Stále něco nefungovalo, nebo to nebylo ono. Ať sw, nebo hw. Nákupem Maca mi odpadlo hodně starostí. A vzhledově? Plastový krámy s nefungujícími panty a opotřebení znatelné nejpozději po roce. Nebo cena blížící se cenou Macům. Můj Macbook má po 4 letech jeden vlasový vryp na spodku. Jinak stáří téměř nepoznáte.

  • max

   „už bych teď vybíral TŘETÍ počítač a nákladově bych byl mnohem výš než s jedním iMacem“

   to je samozrejme hlupost, doteraz frcim na HP Elitebook 8540p (core i5-540M) z roku 2010, jedine priplatky boli pamat a pridanie SSD (takze teraz mam vdaka modularite 1x SSD plus bud DVD, alebo dalsi 1 TB HDD, o tom ten macbook ani nesnival, ze?)

   fakt nepiste klise, ked nemate skusenosti