iWant

iWant

Využívejte technologie na maximum. Spouštíme seriál o nasazení produktů Apple v byznysu

iWant

Způsobů, jak využít iPady a další zařízení s logem nakousnutého jablka, existuje nespočet. Jedna z hlavních oblastí, kam se Apple snaží své tablety nasazovat, je firemní prostředí. iPady se dnes již dokázaly implementovat prakticky do všech sfér byznysu a záleží jen na daném subjektu, jak efektivně dokáže nejnovější technologie využívat.

Také v České republice existuje mnoho větších či menších firem, které dokázaly iPady, ale i iPhony nebo Macy velmi dobře nasadit, jenže mnoho dalších zatím kolem iPadů a nových technologií obecně stále našlapuje po špičkách. Často jim tak mezi prsty unikají příležitosti, jak nejen zmodernizovat a zefektivnit vlastní práci, ale také například zpříjemnit každodenní práci koncovým uživatelům.

Je zřejmé, že iPady nejsou ve stávajících podmínkách tuzemských firem univerzálně nasaditelné všude, to je především způsobeno osvětou, která je u nás tak malá, že se často jablečné tablety a další produkty dostávají jen tam, kde s nimi již má někdo zkušenosti nebo nějaký vztah.

byznys-apple-watch-iphone-mac-ipad

Firmy často argumentují vysokými náklady na jejich pořízení do firemního prostředí. Cena zařízení od Applu je však spíše psychologickou bariérou, kdy firma musí v prvopočátku vynaložit větší prostředky na jejich nákup. Jakmile je ovšem začne využívat, téměř ihned se projeví sekundární efekt jejich nasazení, který nejen že významně zlepší uživatelský komfort pro všechny, kteří s nimi pracují, ale především sníží náklady na jejich provoz a firmě tak z dlouhodobého pohledu ušetří peníze na lidské zdroje a jejich obsluhu.

Proto jsme se rozhodli, že na Jablíčkáři s šířením osvěty, jak efektivně integrovat iPady nebo Macy do provozu různých firem a institucí, v České republice pomůžeme. V seriálu „Nasazujeme produkty Applu v byznysu“ chceme představit, jaké jsou možnosti, když se rozhodnete pořídit do firmy klidně několik desítek iPadů, jak funguje jejich správa, na kolik může taková záležitost vyjít a v neposlední řadě chceme také na konkrétních případech demonstrovat, jaké benefity mohou iPady ve firemním prostředí mít.

Většina článků, které byly v tuzemsku publikovány, se opírala jen o teoretické možnosti a chyběly reálné případy z praxe. V našem seriálu nechceme publikovat informace o tom, jak skvěle to funguje v zahraničí a jak úžasně to může vypadat třeba v podání Pepsi a dalších velkých firem, což si můžeme v mnoha případových studiích přečíst přímo na webu Applu. Zaměříme se pouze na fakta a výstupy z nasazení a využívání technologií Applu v tuzemských firmách a institucích.

Abychom se v této oblasti nepohybovali na tenkém ledě, požádali jsme o spolupráci na seriálu Jana Kučeříka, který již více než sedm let spolupracuje přímo se společností Apple a byl u zrodu několika významných projektů v oblasti implementace iOS a macOS zařízení. Jan Kučeřík a jeho tým stál u zrodu projektů jako implementace iPadů pro Národní telemedicínské centrum, automatizace výroby pro Průmysl 4.0, využití specifických senzorů v extraligovém hokeji pro sběr a analýzu dat přímo z hrací plochy anebo celonárodního projektu vzdělávání za pomocí iPadů na základních školách.

ipad-iphone-byznys6

Opakovaně také v evropském sídle společnosti Apple v Londýně na dané téma sdílel výstupy z tuzemských realizací přímo s odborníky a vývojáři Applu. K nám do regionu střední Evropy přichází vlna hromadného nasazování iPadů a dalších jablečných produktů do firem o něco pomaleji a právě Jan Kučeřík stál za mnoha průkopnickými projekty, které tu v posledních letech vznikly.

„iPad používají lékaři v Národním telemedicínském centru I. Interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Pacientům pomocí 3D aplikací lidského těla a především srdce vysvětlují kardiovaskulární problémy a detailně jim ukazují, jak bude probíhat jejich léčba,“ vysvětluje Kučeřík s tím, že iPad již dnes používají lékaři v několika nemocnicích, a to nejen v těch velkých, ale také menšího typu, jako je například nemocnice ve Vsetíně.

„Podařilo se nám integrovat iPad na gynekologicko-porodnické oddělení, kde sestry a lékaři vysvětlují ženám průběh porodu. Technologie od Applu využívá také oddělení fyzioterapie a rehabilitace, kde názorně pacientům vysvětlují, jak funguje jejich tělo a pohybový aparát,“ dodává Kučeřík, jemuž se podařilo implementovat iPady také například do strojírenské firmy AVEX Steel Products, vyrábějící kovové palety a ocelové konstrukce.

V následujících týdnech vám tak chceme vysvětlit a představit, jak je možné ve firmě nebo jakékoliv instituci nasadit iPady, Macy a další produkty Applu od A do Z. Ukážeme vám, jak může být ve finále velmi jednoduchá jak samotná implementace, tak i následné užívání libovolného množství iPadů, iPhonů a Maců, a zároveň jak je důležité správně pochopit, k čemu vám vlastně tyto produkty mohou sloužit.

Představíme si, jak produkty Applu integrovat a nasadit do firemního prostředí a jak je také následně efektivně spravovat, k čemuž slouží speciální programy Applu, jež vše významně zjednodušují. Následně se podíváme na konkrétní případy užití z byznysu, tzv. průmyslu 4.0, medicíny či sportu.

Navíc nezůstaneme jen u psaného textu. Opět ve spolupráci s Janem Kučeříkem začneme vysílat projekt „Chytrá kavárna“, který bude pravidelně přinášet rozhovory se zástupci firem a institucí, kteří se s vámi podělí o své zkušenosti z využívání zařízení od Applu. Dozvíte se například, jak si poradili s nasazením iPadů a Maců, jakým výzvám a překážkám byli vystaveni, co jim to přineslo a jak jsou na tom dnes.