iWant

iWant

Nintendo chtělo Maria na iPhonech co nejjednoduššího. Očekává se prodejní hit

iWant

Herní magazín Glixel přinesl velký rozhovor s Šigeruem Mijamotem, který se významně zasloužil o vznik legendárních her jako Super Mario, The Legend of Zelda či Donkey Kong. Jeho Nintendo se ale nyní v úzké spolupráci s Applem vůbec poprvé pustilo na mobilní trh.

Jaké to bylo pracovat s Applem? Jak vzniklo partnerství kolem Super Mario Run? Podporují ho mnohem více, než obvykle u jednotlivých her dělají.

Načasování bylo pro obě strany opravdu šťastné. My jsme v Nintendu hodně diskutovali o vstupu na mobilní trh, ale neměli jsme rozhodnuto, že budeme dělat zrovna Maria pro chytré telefony. Jak jsme se o tom bavili, začali jsme si pokládat otázky, jak by takový Mario musel vypadat. Takže jsme experimentovali s nějakými věcmi a přišli jsme se základním nápadem, a ten jsme nakonec ukázali Applu.

Z Applem jsme šli z části z toho důvodu, protože jsem potřebovali podporu při vývoji, abychom zajistili, že hra poběží tak, jak očekáváme. Jelikož se Nintendo vždy snaží dělat něco unikátního, chtěli jsme zkusit něco jiného také po obchodní stránce. Skutečně jsme nechtěli dělat nic zdarma (free-to-play), ale abychom se ujistili, že máme šanci udělat, co chceme, museli jsme si promluvit s lidmi, kteří to opravdu vedou.

Lidé z App Storu nám nejprve přirozeně řekli, že free-to-play přístup je dobrý, ale já měl vždycky představu, že Apple a Nintendo sdílí velmi podobné filozofie. Jak jsme spolu začali pracovat, potvrdil jsem si, že je to pravda, a oni přivítali, že zkusí něco nového.

Super Mario Run dorazí na iOS ve čtvrtek, 15. prosince, a nakonec bude zdarma, nicméně jen jako ochutnávka. Pro odemčení celé hry a všech herních módů bude účtován jednorázový poplatek 10 eur. Přesto lze očekávat, že legendární Mario na iPhonech a iPadech bude obří hit. Bude zajímavé sledovat, zda se Apple podělí o nějaká čísla z prodejů, protože už jen propagační kampaň před samotným příchodem Super Mario Run do App Storu je bezprecedentní.

Vše začalo velkým představením nové hry na zářijové keynote. Od té doby je Super Mario Run už viditelný v App Storu, kde si lze aktivovat upozornění, jakmile hra vyjde. Zároveň si mohli fanoušci tento týden zahrát demoverzi chystané hry s italským instalatérem v kamenných Apple Storech. Vůbec první mobilní Mario se tak dočkává velké publicity ještě předtím, než vůbec vyšel. K tomu přispěl i Šigeru Mijamoto, který Maria v roce 1981 vytvořil a nyní podnikl velice intenzivní tour po Spojených státech, aby očekávanou hru taktéž podpořil.

Mijamoto přiznal, že cílem Nintenda od začátku bylo, aby první mobilní Mario byl co možná nejjednodušší. „Když jsme před třiceti lety poprvé vytvořili Super Mario Bros, hrálo to mnoho lidí a jeden z důvodů, proč se jim to líbilo, byl, že všechno, co jste mohli dělat, bylo běžet doprava a skákat,“ vzpomíná Mijamoto, který se chtěl na iPhonech k podobnému principu vrátit. I proto bude Super Mario Run prvním Mariem, kterého půjde ovládat jednou rukou.

A to by mělo fungovat i v dnešní době. Mezi nejoblíbenější herní tituly na iPhonech patří podobné plošinovky a hry, které obvykle nejsou příliš náročné na ovládání, ale dokáží zabavit například při čekání na zastávce, protože se okamžitě dostanete do víru dění. Pro většinu hráčů s iPhony a iPady tak bude patrně ve čtvrtek nutnost navštívit App Store…

Zdroj: Glixel