iWant

Nové reklamy na iPad Pro, připomínající kampaň Get a Mac, vypráví lepší příběh než dosud

iWant

Kdo jen trochu zná historii Applu, zejména tu marketingovou, nemohl mít při zhlédnutí nových reklam na iPady Pro jinou první myšlenku, než že vidí legendární kampaň Get a Mac z před deseti let. Co je ale důležitější, že se Applu v nových spotech daří vyprávět mnohem lepší příběh kolem iPadů Pro.

Kalifornská firma v čele s Timem Cookem prakticky od představení prvního iPadu Pro na podzim 2015 vyhlašuje, jak vidí ve svém „profesionálním“ tabletu jednoznačnou náhradu PC. Prozatím však rozhodně nejde o nějaký globální trend, jaký by si možná v Applu přáli, a iPady se spíše postupně hledají cestu do různých oblastí lidské činnosti.

Zčásti to ovšem byla i chyba Applu, protože kolikrát to vypadalo, že iPad Pro jako jednoznačnou náhradu PC tlačí přes sílu, i když na to třeba jeho zařízení ještě vůbec nebylo připraveno. Ani dnes to ještě není tak, že když si uživatel PC vezme do ruky iPad Pro, čeká ho hladký přechod, ale situace se rozhodně lepší.

Proto je důležité, že Apple našel v nejnovější marketingové kampani mnohem lepší narativ, který by mohl odhalit iPady Pro většímu publiku. Není si třeba nalhávat, že televizní spoty, které běží jen ve vybraných zemích, přilákají miliony zákazníků, ale už jen třeba částečná proměna myšlení v Cupertinu může leccos změnit. Třeba i s ohledem na další vývoj iPadů.

Ostatně už titulek kampaně „We Hear You“ (Slyšíme vás) naznačuje, že Apple reaguje na aktuální situaci na trhu. V krátkých patnáctivteřinových spotech kalifornský gigant sice jen adresuje několik potenciálních problémů (které hledá v reálných tweetech), jaké uživatelé s iPady běžně řeší, ale jako celek ta kampaň jistý narativ přináší. A není tak dogmatický, jako mohl dosud působit.

Apple vysvětluje, že pokud máte iPad Pro, nemusíte se honit za Wi-Fi jako s počítačem, že můžete úplně v pohodě používat Microsoft Word (navíc třeba i s tužkou Pencil) a že se nemusíte bát virů. V několika velmi základních bodech, které však mohou běžné majitele PC oslovit, popisuje, v čem může být iPad Pro lepší než jejich počítač. Ale nesnaží se agresivně prosadit, že iPad Pro je tu nyní jako náhrada počítače univerzálně a pro všechny.

Sdělení kampaně Get a Mac, jež má mnoho rysů s tou aktuální společných, bylo sice ještě silnější o to, že se mohli zákazníci ztotožnit s Justinem Longem Longem, hrajícího Mac, který stál proti PC v podání Johna Hodgmana. Ve spotech o iPadu Pro jsou personalizované jen tweety, ale nakonec bude stejně nejdůležitější, jak na zákazníka zapůsobí právě ono sdělení.

A co se týče iPadů jako takových, bude vůbec nejzajímavější sledovat, jaké novinky Apple chystá pro letošní rok. I s ohledem na neustále se propadající prodeje jsou v očekávaní větší změny, hardwarové i softwarové.

 • Patrik Pursch

  Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli tuhle zkušenost už někdo má? Že vyměnil pc/mac za ipad s klávesnicí? Jelikož nevíme, co se bude dít s mb Airem, tak uvažuji, že do budoucna na ipad přejde přítelkyně :D

  • Rac.er

   Jasně, takové zkušenosti jsou, skoč se podívat na fórum. Odložit počítač a vystačit si s iPadem jde, ale není to pro každého.
   Zarytí odpůrci budou tvrdošíjně prohlašovat, že iPad nedokáže nahradit počítač a vždycky se najde důvod. Pochopitelně v globálu mají pravdu, ale on každý člověk nepotřebuje nahradit počítač úplně ve všem – některé věci prostě dělat nepotřebuje a na ostatní mu ten iPad bude vyhovovat. Všechno má své pro a proti.

  • Jenda

   Pokud programujete, delate v CADu nebo treba nejakou slozitejsi grafiku tak urcite s iPadem nepochodite. Pokud vam staci k praci internet, mail a Office tak by to i slo. Ale stejne se vam asi na Macbooku bude pracovat lepe. A tech pul kila v nejakym batohu asi ani nepoznate.