iWant

Potřebujete volné místo na disku? Vymažte iOS aplikace z iTunes

iWant

Volného místa na disku není nikdy dost, obzvlášť pokud jako já vlastníte MacBook Air se 128 GB SSD. Pokud jste však majitelem libovolného iOS zařízení, mám pro vás tip, jak můžete ušetřit několik cenných gigabajtů – stačí vymazat iOS aplikace z iTunes.

Pochopitelně tento krok nemůže udělat každý. Vymazat iOS aplikace z knihovny iTunes můžete pouze za předpokladu, že nakupujete, stahujete a aktualizujete aplikace pouze přímo v iPhonu nebo iPadu a zároveň zálohujete své iOS zařízení do iCloudu, nikoliv do iTunes. Aby nemusely být iOS aplikace v iTunes fyzicky přítomné, je třeba rovněž synchronizovat iPhone nebo iPad bezdrátově přes Wi-Fi, nikoliv přes kabel. Osobně to takhle praktikuji již dlouhé měsíce a ani si nepamatuji, kdy jsem naposledy kupoval iOS aplikaci v iTunes na Macu. Proto mi tedy aplikace v knihovně jen zbytečně zabíraly místo.

[do action=“infobox-2″]Aplikace nemůžete z iTunes smazat v případě, že své iOS zařízení zálohujete do iTunes, protože ty pak při další synchronizaci vyžadují opět všechny stažené aplikace v iOS zařízení převést zpět do počítače.[/do]

Když jsem pak tedy vymýšlel, jak na disku vytvořit místo, padla volba právě na iOS aplikace a jejich smazání. Proces to není nikterak složitý, ovšem předem vřele doporučuji vytvořit zálohu vášeho iPhone či iPadu pro případ nouze. Zajisté totiž nechcete přijít o všechny své aplikace, respektive jejich nastavení a data.

Po provedení zálohy do iCloudu otevřte v iTunes u vybraného iOS zařízení záložku Aplikace, odškrtněte volbu Synchronizovat aplikace a zvolte, že je chcete v zařízení ponechat.

Ještě před tím, než začnete aplikace z iTunes mazat, navštivte Předvolby, kde v záložce Obchod odškrtněte automatické stahování aplikací. To vám zaručí, že vám aplikace z vašeho iPhonu či iPadu nezmizí po smazání z iTunes ani na dálku a také že se vám do iTunes nezačnou stahovat, když tak učiníte v iOS zařízení.

Nyní již jen označte všechny aplikace a přesuňte je do koše. Já ušetřil téměř 20 GB, kolik vy?

Za tip děkuji Karlu Boháčkovi.

[do action=“sponzor-poradny“/]