iWant

Před deseti lety se zrodil iPod

iWant

Dekádu, deset úspěšných let má za sebou iPod, který minulý týden oslavil kulaté narozeniny. Hudební přehrávač, kterým v roce 2001 Steve Jobs změnil hudební průmysl, ačkoliv nebyl zdaleka prvním, kdo s takovým zařízením přišel. Jenže jak je u Applu zvykem, iPod uměl to, k čemu byl určen, tak dokonale, že se stal prodejním hitem.

Nápad vytvořit hudební přehrávač v Applu vznikl na začátku roku 2001. V lednu téhož roku totiž byla uvedena hudební aplikaci iTunes, která vznik iPodu iniciovala. V Cupertinu zjistili, že bude výhodné vytvořit si vlastní zařízení, které bude s iTunes bezproblémově komunikovat a navíc bude lepší než tehdejší konkurence. MP3 přehrávače totiž byly v té době velké, neměly příliš velkou kapacitu a špatně se ovládaly.

První iPod
První iPod, který byl představen v roce 2001

Steve Jobs pověřil úkolem „sestrojit nový hudební přehrávač“ Jona Rubinsteina, jenž se v Applu staral o divizi hardwaru. Rubinsteinova mise nabrala na obrátkách v únoru roku 2001, kdy navštívil Japonsko a v továrně Toshiby narazil na 1,8palcový pevný disk. „Říkali, že nevědí, co s ním mají dělat. Možná že ho prý dají do malých notebooků,“ prozradil později Rubinstein. „Tak jsem šel za Stevem a řekl, že vím, jak to udělat.“ Odpověděl: „Jdi do toho.“

V tu chvíli měli v Applu jediný cíl – aby byl iPod hotový do Vánoc. Zbytek byl ve hvězdách. Začalo se tak pracovat na projektu s kódovým označením P-68, u něhož nechyběl ani designér Jonathan Ive. „Stejně jako všichni ostatní jsem se snažil ze sebe dostat to nejlepší, ale ani tak kvůli tomu, že to byla výzva, ale hlavně proto, že jsem chtěl jeden takový přehrávač mít,“ komentoval situaci ze začátku roku 2001 Ive.

Lídr celého týmu, Jon Rubinstein, si k projektu přivolal Tonyho Fadella, který měl v oboru zkušenosti a o hudební přehrávače se zajímal. Rubinstein nicméně Fadellovi zpočátku neprozradil, na čem v Applu pracují. Fadell si dokonce myslel, že chtějí vytvořit PDA. Pravý důvod jeho přítomnosti se dozvěděl až poté, co mu Apple nabídl šestitýdenní smlouvu v roli hardwarového konzultanta.

„Apple chtěl na trh přinést lepší MP3 přehrávač, a tak mě požádali o nějaké návrhy. Chtěli vědět, jak ho sestrojit, jaké součástky použít, kolik bude stát…“ uvedl v rozhovoru pro Macworld Fadell.

Fadell měl na všechno velice málo času. Během šesti týdnů musel zkoumat konkurenční zařízení, zjišťovat informace a mezitím vymýšlet malý hudební přehrávač s velkou kapacitou a dlouho výdrží. „Bylo to hodně náročné. Měl jsem jen šest týdnů a všechnu práci jsem si dělal prakticky sám,“ přiznal Fadell.

Když mu v dubnu 2001 vypršela smlouva, předstoupil před Steva Jobse a vedení Applu se třemi návrhy nového přehrávače. Dva méně slibné projekty (jeden s flash pamětí, druhý s vyměnitelným úložištěm) Jobsovi ukázal rovnou, třetí návrh schoval pod vázu na konferenčním stolku. A jak Fadell očekával, Jobsovi se zamlouvala právě třetí varianta.

Testovací prototyp iPodu
Jeden z testovacích prototypů iPodu

Během této schůzky byla rovněž vyřešena otázka ovládacích prvků. Vedoucí marketingu Phil Schiller přišel s návrhem dnes již legendárního klikacího kolečka, kterým hodlal vyřešit tehdejší problémy s ovládáním hudebních přehrávačů. Kolečko mělo usnadnit pohyb mezi stovkami písniček, kterými se standardními tlačítky velice těžko listovalo. Všechno bylo zdlouhavé.

Stevovi se to vše líbilo, a tak Fadellovi nabídl další spolupráci. Fadell se nakonec Applu v dubnu upsal na plný úvazek a práce na projektu P-68 se mohli oficiálně rozběhnout.

První věc, kterou Fadell řešil, byl termín vydání. Nakonec se po diskuzi s marketingovým oddělením v Applu rozhodlo, že se iPod začne prodávat o Vánocích 2001, což znamenalo, že Fadell měl jen půl roku na to, aby sestavil tým, vytvořil produkt, nechal ho vyrobit a poslal do prodeje.

Dnes již je situace diametrálně odlišná, jenže tehdy, v roce 2001, na tom byl Apple po finanční stránce nevalně a jelikož veškerou svou pozornost soustředil na počítače Mac, nezbývalo na ostatní projekty příliš mnoho prostředků. Fadell tak věděl, že musí projekt dokončit co nejdříve – jednak kvůli tomu, aby ho Apple nezastavil, ale také proto, že s něčím podobným mohla přijít konkurence.

Do vývojářského týmu si Fadell přivedl inženýry z Fuse, General Magic a Philipsu, kde dříve pracoval. “Nemohli jsme brát zaměstnance z vlastních zdrojů, protože všichni již byli někde zaúkolováni. Nemohli jsme zavřít Mac divizi, abychom mohli začít vytvořit iPod, vysvětloval Fadell.

O tom, že iPod pro Apple zdaleka nebyl prioritou, svědčí i fakt, že tým čítající asi 25 pracovníků byl umístěn do nejstarší budovy v kampusu, která byla v natolik špatném stavu, že musela být dokonce po krátkém čase renovována, aby se v ní dalo nadále fungovat.

V Applu měli nicméně skutečně naspěch. Deadline se pomalu blížila a Fadellův tým neměl čas začínat se vším od píky. Zatímco napájení a displej si v Cupertinu vyrobili sami, vnitřnosti iPodu – speciální MP3 čipsety – pocházeli ze společnosti PortalPlayer. Čas nebyl ani na vlastní uživatelské rozhraní. Základy operačního systému pocházejí od Pixa. Přesto byla potřeba zajistit a vyvinout spoustu dalších věcí, a tak se pracovalo 18-20 hodin denně, sedm dní v týdnů. Pracovní nasazení bylo vskutku enormní, Fadell kvůli tomu dokonce přišel o přítelkyni.

Při vývoji iPodu v Applu používali prototyp velikosti krabice od bot, na kterém se jednak jednodušeji odstraňovaly různé chyby a zároveň zjišťovala ideální finální velikost a podoba. Nebyl nicméně vytyčen jasný cíl, jak bude iPod sestrojen a jak bude fungovat. Co se týče designu, tam jasno bylo. Steve Jobs chtěl, aby byl iPod tradičně jedinečný a vzhledem neotřelý, podobně jako iMac.

V tu chvíli dostal prostor dvorní designér Jony Ive. Po několika návrzích se nakonec Ivův tým shodl na jediném designu – jednoduché krabičce ve velikosti balíčku karet s polykarbonátovou přední části a kovovými zády. Přední části dominovaly dva prvky: obdélníkový displej a klikací kolečko. Apple chtěl, aby iPod neměl výměnnou baterku, tlačítko pro zapnutí/vypnutí a šroubky. Chtěl tím dát zákazníkům najevo, že jeho zařízení zkrátka funguje a není zapotřebí složitých mechanismů.

Nové věci se v Applu museli učit také před samotným prodejem svého nového hudebního přehrávače. Dosud byli totiž v Cupertinu zvyklí prodávat výhradně počítače. Apple nevěděl, jak bude nejlepší prodávat hudební zařízení, které bude dozajista cílit na jinou skupinu. Změny tak musely nastat i v marketingu, na který si Apple najal několik expertů. Mezi nimi byl i nezávislý žurnalista Vinnie Chieco, který dal iPodu jeho název. Chieca v tomto ohledu inspiroval filmový Star Trek.

Po dalších dnech a týdnech náročné práce se dala dohromady efektivní reklamní kampaň, která měla pomoci při uvedení iPodu. Šest měsíců tvrdé dřiny ale nakonec málem zhatila nepříjemná událost z 11. září 2001. Teroristické útoky na newyorské mrakodrapy a následné uzavření všech letišť totiž málem způsobily to, že se klíčové prototypy iPodu vyrobené v Taiwanu nedostaly na americkou půdu. Naštěstí ale vše klaplo a iPody dorazily včas.

Apple se totiž chystal představit veřejnosti iPod 23. září, tedy jen pár dní po této katastrofické události. Vše nakonec zvládl a v listopadu 2001 se první iPody dostaly do rukou zákazníků.

Po prvním představení přitom iPod nesklízel zrovna nadšené ovace, naopak se dočkával především krítiky. Fanoušci volali po tom, ať se Apple raději soustředí na důležitější věci a hudební průmysl nechá být. Nelíbila se jim ani cena, tehdy nastavená na 399 dolarů. Jenže uplynulo deset let a iPod změnil nejen podobu MP3 přehrávačů, ale především změnil styl, jakým dnes hudbu posloucháme.

Níže můžete shlédnout videozáznam z keynote, kde byl první iPod představen: