Zavřít reklamu

Dnes se nám může zdát, že tablety, veliké interaktivní plochy s dotykovým ovládáním, jsou tady s námi celou věčnost, jenže to není pravda. Historie tabletů, jak je známe dnes, se začala psát přesně 27. ledna/januára před deseti lety. Steve Jobs tehdy v konferenčním centru Yerba Buena Center v San Franciscu představil světu svůj poslední převratný produkt. Produkt, který se paradoxně stal díky iPhonu natolik normálním, že mu dnes ani nevěnujeme mnoho pozornosti.

Jak tomu už nejen při Apple produktech bývá, první generace byla poměrně neohrabaná a mnozí ji vnímali spíš jako přerostlý iPod touch než jako převratné zařízení, které bude jednoho dne vytlačovat notebooky z pracovišť. iPad byl totiž zpočátku pojat spíše jako přístroj na konzum obsahu než na jeho tvorbu. Ostatně vývoj jablečných tabletů začal podstatně dřív, krátce po prvních iPodech. Tehdy Steve Jobs toužil po zařízení, se kterým by mohl pohodlně řešit e-maily nebo prohlížet internet na toaletě. Z tohoto projektu se eventuálně vykloubal iPhone, ale Apple na původní myšlenku nezapomněl a o několik let později se k ní vrátil.

iPad tak nabízel veškerou nabídku aplikací z iPhonu, byly ovšem upravené pro větší displej. iPad nabízel 9,7″ obrazovku s rozlišením 1024 x 768 pixelů, což je na dnešní dobu málo, ovšem i dnes na něj některá konkurenční zařízení nedostačují. Přístroj tudíž nabízel vše potřebné pro konzum obsahu, třeba YouTube, ale také nabídnul produktivní software jako jsou sady iWork, iLife nebo Microsoft Office. A jako bonus se iPad dočkal podpory všech aplikací vydaných pro iPhone, ačkoliv některé byly pro iPad znovu vydány jako „HD“ verze.

První generace také nabídla prémiový design inspirovaný LED Cinema Displayem a tehdejšími iMacy. Už ve druhé generaci ale iPad prošel redesignem, byl o 33 % tenčí, nově nabídnul fotoaparát a zachoval si výdrž baterie. První generace totiž fotoaparát nenabídla, ačkoliv se jedná o funkci, která je dnes populární třeba u postarších turistů. Rovněž šlo o první zařízení, které nabídlo procesor navržený přímo společností Apple. Ano, procesor A4 v kombinaci s 256MB RAM debutoval v prvním iPadu a o několik měsíců později se dostal do iPhonu 4.

iPad se začal prodávat za 499 dolarů u základní WiFi verze s 16GB úložištěm. K dispozici p také verze s podporou mobilních dat a kapacitou 32 a 64 GB.

https://www.youtube.com/watch?v=jj6q_z2Ni9M

.