iWant

I deset let starý MacBook Pro může stále skvěle sloužit – máte podobné zkušenosti?

iWant

V případě počítačů od Applu téměř vždy platilo, že se jedná o naprosté „držáky“, které při správném zacházení vydrží opravdu mnoho let. Snad všichni známe příběhy o tom, jak kamarádům/kolegům vydržely jejich Macy či MacBooky pět, šest, někdy i sedm let. U starších modelů stačilo vyměnit plotnový disk za SSD, případně navýšit kapacitu RAM a stroj byl stále použitelný, i mnoho let od své premiéry. Podobný případ se dnes ráno objevil i na redditu, kde se redditor slizzler pochlubil svým deset let starým, avšak plně funkčním, MacBookem Pro.

Celý post, včetně reakcí a odpovědí na všemožné otázky, si můžete přečíst zde. Autor zveřejnil i několik fotografií a video, na kterém je zachycena bootovací sekvence. Vezmeme-li v potaz, že se jedná o deset let starý stroj, nevypadá vůbec zle (byť se na něm zub času rozhodně podepsal, viz galerie).

Autor se v diskuzi zmiňuje o tom, že je to jeho primární počítač, který používá každý den. I po deseti letech nemá počítač problém s úpravami hudby a videa, o klasických potřebách jako je Skype, Office apod. se není třeba zmiňovat. Mezi další zajímavé informace patří třeba to, že originální baterie dosloužila zhruba po sedmi letech používání. V současné době majitel svůj MacBook používá jen když je připojený do elektrické sítě. Vzhledem k nateklému stavu baterie však zvažuje výměnu za funkční kus.

Co se specifikací týče, jedná se o MacBook Pro vyrobený během 48. týdnu 2007, modelové označení A1226. Uvnitř 15″ stroje tepe dvoujádrový procesor Intel Core2Duo na frekvenci 2,2 GHz, který je doplněn 6GB DDR2 667 MHz RAM a grafickou kartou nVidia GeForce 8600M GT. Poslední aktualizace operačního systému, na který tento stroj dosáhl, je OS X El Capitan, ve verzi 10.11.6. Máte podobné zkušenosti s dlouhověkostí Apple počítačů? Pokud ano, podělte se o váš zachovalý kousek v diskuzi.

Zdroj: Reddit

 • radosto

  Macbook late 2008.

  Stále dobrý. Baterie se taky cca po sedmi letech nafoukla. Koupil jsem náhradní – neoriginál, což byla chyba, protože notebook se občas vypíná i když je baterie plná. Poslední dobou se stává, že se macbook vypne i když je v napájení (jako kdyby byl bez baterie a vypnul proud). Asi nějaká chyba ve správě napájení (dost možná způsobená tou neoriginální baterií). Notebook je občas dost hlučný, asi by to chtělo vyměnit pastu na procesoru, ale tam se jen tak nedostanu, větráček pravidelně čistím. A posledních pár měsíců mám problém (asi) s kontaktem obrazovky. Na jedné straně obrazovky jsou pruhy. Stačí posunout obrazovku do jiné polohy a je to ok.

  I přes výše uvedené šlape dobře. Zvládá hry, práci v PS, filmy v 1080p H264 (H265 se seká). Samozřejmě věk je znát i na webu, ale pokud bych to srovnal s PC, tak nebe a dudy.

  Jen mě trochu mrzí, že Apple neaktualizoval Pages (atd.) pod El Capitanem. Z toho důvodu jsem si z notebooku udělal „hackintosh“ tj. mám tu teď pomocí patche High Sierra. I přes to, že není podporována vše funguje a notebook se mi zdá dokonce rychlejší než pod El Capitan.

  • Martin

   Mám stejný problém s vypínáním. Nevíte někdo nějaké řešení?

   • radosto

    Kdesi jsem četl, že to bude vadným článkem baterie. Ale nevím.

  • Petr Šourek

   A chci se zeptat. Jak to šlape. Tedy jestli je nějaký extrémní problém při aktualizaci z El Capitana na Hackintosh. Manželce stále dobře slouží a myslím, že by High Sierru v pohodě utáhnul a přiznám se, že ho nechci vyhazovat jenom kvůli tomu, že přijde o aktualizace a z pohledu bezpečnosti bude o ničem (tedy pokud Hackintosh neudělá něco jako JailBreak, tudíž zneplatní veškeré bezpečnostní mechanismy a podpisy)

   Díky

   • Krenex Krenex

    min. verze pro High Sierra je Macbook Pro 4,1
    zde je postup: http://dosdude1.com/highsierra/

    • Petr Šourek

     Díky i když tohle není Hackintosh jako takovej, jestli se nepletu.

     • Krenex Krenex

      Není to hackintosh, jen postup jak naistalovat 10.13 na některé oficiálně nepodporované zařízení… jestli to chcete vyzkoušet, tak pozor na známé problémy se staršími kartami wifi a určitě by to chtělo mít max. možnou ram…

      Jinak 10.11 mi přijde jako výborný systém, ale nemá Siri, což je docela příjemná věc pro OSX a navíc co nevidět přijde podpora CZ a SK, tak to taky bude důvod pro vyzkoušení :-)

      Na druhou stranu jsem osobně naprosto zdrcenej světle šedým notifikačním centrem při zaplém Dark modu… tak jsem si zvykl na ten tmavý z El Capitana, že ten nový vnímám jako designérskou ránu pěstí :-)

      • Petr Šourek

       Ramku jsem tam narval tu největší i když v autorizovaným servisu mi 2012 tvrdili, že 4GB je pro tenhle stroj max, tak jsem je musel vyvést z omylu… Prakticky jsem jen přidal 4GB RAM (v době koupě ty původní 4 byly skutečně maximum) a SSD disk a spokojenost :-)

       Design ani moc neřeším. S tím jsem snad od 10.5 neměl nikdy problémy, prostě najednou změnili vzhled. Občas k lepšímu, občas k horšímu. iTerm mi fungoval vždy, takže spokojenost :-) Stejně tak to notifikační centrum, sice mne to udeřilo do očí, ale asi už jsem správná iOvce :-) A nebo prostě jen nezměnili mi funkcionalitu pro moje pracovní workflow, takže barvu neřeším :-)

       Jinak tedy uznávám, u přechodu z 10.12 na 10.13 jsem měl docela dost problémů na svém MBA :-( Od smazaných aplikací až po neustálé zamrzání systému, které mimochodem v 10.13.1 stále opraveno není, ale je to o fous lepší… Uvidíme, jak dlouho jim tam ten tiket bude hnít a nebo to v tichosti opraví, stejně jako Safari, kde mi nešly některé stránky, jako forum.mikrotik.com, alza.cz, atp. Tak jsem zadal souhrnný tiket, oni, že to musím rozsekat, tak jsem to rozsekal. Přišla aktualizace Safari, ani mi neřekli, ať to zkusím a začlo to fungovat…

   • radosto

    „Hackintosh“ píšu v uvozovkách, protože je to na hraně. Skoro rok od uvedení Sierry jsem používal El Capitan, ale štvaly mě hlášky o aktualizaci systému v Pages (což mě docela mrzelo, mohli jej aktualizovat ještě pár let). Tak jsem vyzkoušel (z odkazu, který je níže od Krenexe). Aktualizace OK. Poté jsem jen zapnul script a bez problému. Jen je třeba nechat si flash disk kterým systém instalujete. Já si jej bohužel nenechal a tak mi při jedné aktualizaci přestala fungovat klávesnice a myš (ani externí). Tak jsem obnovil zálohu (mít zálohu je v tomto případě povinnost) a rovnou naistaloval High Sierra. Asi jsem tam něco špatně nastavil, protože mi nejde aktualizovat na 10.13.1, ale ta včerejší bezpečností aktualizace byla bez problému. Naintalovat je to riziko. Pokud Vám vyhovuje El Capitan, tak není třeba aktualizovat. Mně se to sice zdá rychlejší, ale možná je to jen zdání. Nových funkcí moc nevidím. Jo a mam 8GB ram a 500 GB disk. To jsem zapomněl zmínit. Zvláště ta ramka je docela důležitá.

    • Petr Šourek

     Jak jsem psal, bezpečnostní aplikace, pokud to manželka používá na bankovnictví. Myslím, že je lepší, aby systém neměl takovéto díry. Jenom přemýšlím, že počkám, až se dokončí 5 let cyklus u EL Capitana a pak vezmu ten nejnovější, pokud to půjde. Ten HW si myslím to zvládne v pohodě a na to co manželka dělá a na to co občas dělám já, když potřebuji náhradu za NB v servisu to bude šlapat v pohodě. Proto mne mrzí, že Apple tyhle stroje už SW zaříz, ale na druhou stranu to chápu, neprodal by nový…

     Případně manželce pak koupím novej macbook, na tenhle narvu tučňáka a pošlu to do příbuzenstva, aby to ještě sloužilo (bohužel taky dělají bankovnictví proto ta degradace, jinak bych tam nechal poslední MacOS)

 • Juraj

  Môj biely plastový MacBook (Late 2007) je tiež stále funkčný. :) Postupne som vymieňal RAM, baterku a HDD za SSD. Absolvoval som s ním celú výšku – perfektný študentský komp. Bohužiaľ, posledná možná aktualizácia bola Lion. Na internety, seriály, Pages alebo iPhoto ale stále stačí.

 • sie65

  Aktuálne opäť používam MacBook Pro z polovice roku 2009, plne funkčný, iba vymenený disk za SSD a RAM navýšená na 8GB. Ide o model s Intel Core2Duo s frekvenciou 2.26GHz, ktorému slúži všetko okrem batérie. Tá bohužiaľ doplatila na dlhodobejšie nepoužívanie, pretože som musel vymeniť kábel vedúci k pevnému disku, ktorý bohužiaľ doslúžil.
  Ešte bude treba vymeniť ventilátor, ale okrem toho MacBook funguje na 100%.

  • PEPE

   Mam ten isty model aj konfiguraciu po upgrade na SSD a 8RAM, Menil som baterku asi po 3 rokoch, ventilator nedavno a uz aj touchpad asi v po 5 rokoch pouzivania. Macbook slape ako hodinky a bezi mi 8-12 hodin denne od roku 2009. Rozmyslam kupit novy ale teraz mam v tomto mojom 2xHDD a to uz do novych nedam. Co je pre mna dost dolezite.

 • Honza Mac

  Mám 17″ PowerBook – poslední model před Intelem 2005, G4 1,67 Ghz, 2GB RAM, Mac OS X 10.4.11, PATA SSD z eBay a takové práce co zastane a leckdy v iLife 05 nové Intel MacBooky Pro předčí (mám 15″ late 2012), tichoučký je, střih videa v iMovie05 tichý, rychlý a to mi na pozadí běží Connectix Virtual PC 5 a v něm Red Hat 7.3 a Windows XP. A to nemluvím o práci v Macromedia MX 2004 balíku … ;-)

 • Jasně. MB Pro 2011 s 16GB a SSD. Měnil jsem baterku a disk. Spolehlivý, běžně mám v Chromu (největší žrout) otevřených 50 záložek, Sketch/Photoshop, dva mailové klienty, Spotify, Slack, Skype, Messages, Kalendář, Připomínky, Poznámky, Twitter, Toggl a šlape jako hodinky. Jen v létě jede chlazení cca polovinu času naplno.

 • Jurij Hudeček
 • Macbook Pro 2009, 2,63 GHz, 4GB RAM. Pravda je, že ho používám pouze v posteli, je jak nový. Ale vše co potřebuji, včetně QXP a Filemaker 2016 funguje pořád stejně. Někdy se občas zadýchá, ale jinak vše skvělé. Baterku jsem měnil až letos na jaře.

 • David Modřanský

  MacBook 1.1 Early 2006, Core Duo 1.83 GHz, 2 GB RAM. Třetí baterie, OSX 10.6.8. Na nenáročné použití (Web, filmy, hudba, Office) stále OK. MacBook 7.1, C2D 2.4 GHz Mid 2010, 8 GB RAM, druhá baterie, SSD. Použitelné i na náročnější aplikace (Parallels, Adobe CS6, Capture One, atd.) MacBook Pro Mid 2012 i7 2.3 GHz, 16 GB RAM, 10.11.6, původní baterie (výdrž 5 hodin), pro mne bez výkonnostního limitu.

 • pavel nedostal

  No A? To neni o stroji ale o tom, jak se s nim zachazi. Vim o jedne velke firme, kde maji na dulezitou technologickou aplikaci, ktera nefunguje pod windowsama jeste DOSovej notebook Toshiba (486/25, DSTN displej, 4MB RAM, 40MB disk). Je to stroj z pocatku 90tych let a dodnes funguje dobre (bez baterie samozrejme).

 • MBP 2008 15″ jsem už musel vyměnit za MBP 2011 17″ a naprostá spokojenost včetně BD ve VLC. Jen tedy hluk už trochu dává, ale tak mám v Safari hodně oken :-D

 • Jenda

  Ono to asi není jen o Apple. Teď vkládám příspěvěk z HP 6730s. Ani nevím, jak je starej. Ségra si ho kdysi dávno koupila v Rakousku v Hoferu. Měl nainstalovaný Windows Vista. 2GB ram a plotnovej disk. Jako novej byl v této konfiguraci naprosto nepoužitelnej. Nabíhal tak 5 minut a vypínal se 4. Tak si koupila MB Air a dala mi ho. Dnes na něm mám Ubuntu, 4GB RAM, SSD disk a běhá líp než leckterý nový s plotnovým diskem. V pohodě na něm šly i Win 10, ale nefungovala mi tam čtečka SD karet a taky ovladač grafiky byl provizorní a nechtělo mi to klonovat zobrazení na projektor. Pod Ubuntu vše maká bez problémů. Nová baterka z Avacomu 1800. Vydrží mi 5 hodin v klidu. Když před 3 lety shořela základní deska, koupil jsem na Aliexpresu desku za 105 dolarů. V ceně byla i doprava s DHL. po zaplacení jsem to měl doma z Číny za 4 dny. Přítelkyně teď dostala v práci noťas. Nějaký HP s core i3 a plotnovým diskem. Nabíhá o hodně dýl než můj dědeček. Na internet, práci v Libre Office, trochu Gimp, trochu Inkscape vše v klidu a v pohodě. Mám ještě nadupanej desktop, takže jako doplněk k němu dostatečný.

 • Mart Krl

  ahoj protože vybírám svůj první macbook pro a bohužel mám omezené finance chci se optat jaký modelový ročník se ještě oplatí koupit a který již ne? Co jsem pročetl tak některé již nemají podporu nebo jak to nazvat? A jeslti je lepsi kupovat middle late nebo jakou vlastně řadu ročniku. Moc díky za nasměrování