iWant

QuickPick – lepší alternativa Launchpadu

iWant

V OS X Lion Apple představil Launchpad, který měl potenciál nahradit dosavadní launchery aplikací. Díky své neohrabanosti si ale nezískal moc popularity. QuickPick si z něj bere to nejlepší a přidává navrch mnoho možností přizpůsobení.

Launcher aplikací je pro mě jedna ze základních utilit na Macu. Samozřejmě je tu Dock, ve kterém uchovávám nejpoužívanější aplikace. Ten však není nafukovací, navíc v něm raději mám méně ikon. Pro aplikace, které nepoužívám tak často ovšem potřebuji nějakou nejrychlejší cestu, abych je v případě potřeby nemusel zdlouhavě hledat.

Mnoho uživatelů nedá dopustit na Spotlight, případě jeho šikovnou náhradu Alfred. V obou případech se však neobejdete bez klávesnice. Pro mne je ideální launcher takový, u kterého se obejdu pouze s trackpadem svého MacBooku. Doposud jsem používal skvělý Overflow, kde jsem měl rozřazené aplikace přehledně do skupin. Aplikace má ale stále chyby, které se ani po roce nepovedlo vývojářům odstranit. Jinými slovy přes rok na aplikaci nesáhli. Začal jsem tedy hledat alternativu.

Zkusil jsem dát i šanci Launchpadu, který sice krásně vypadá a jednoduše se ovládá, ale ani přes Launchpad Control se mi nepovedlo aplikaci zkrotit k obrazu svému. Brzy tak skončil své působení a je mu souzeno ležet pouze ve složce aplikací. Po menším internetovém průzkumu jsem narazil na QuickPick, který mě uhranul svým vzhledem i možnostmi.

Aplikace vychází z konceptu Launchpadu – běží na pozadí a po aktivaci se zobrazí na celou obrazovku. Z matice ikon pak stačí vybrat aplikaci ke spuštění a launcher zase zmizí. Kliknutím na volné místo, najetím myší do aktivního rohu nebo stiskem klávesy Esc jej také stáhnete opět na pozadí. Zatímco v Launchpadu se však aplikace přidávají automaticky, v QuickPick musíte udělat vše manuálně. Ačkoliv to dá ze začátku trochu práce, vyplatí se, budete totiž mít vše rozvržené podle vašich představ a nebudou vás trápit aplikace, které tam mít nechcete.

QuickPick se neomezuje pouze na aplikace, na jeho plochy můžete umisťovat jakékoliv soubory. Veškeré ikony na plochu přidáváte pomocí klasického dialogu výběru souborů, případně metodou drag & drop. Vybrat jich můžete více najednou, poté je tahem myši rozmístíte dle svého gusta. Přemísťování funguje trochu jinak než u Launchpadu. Zde se aplikace inspirovala zase u Mission Control. Po stisknutí tlačítka “+” vám nahoře vyjede lišta s miniaturami obrazovek. Přesun pak probíhá přetažením ikon na danou obrazovku, čímž se plocha přepne na tu, kterou jste vybrali. Výhodou je, že můžete přetahovat více ikon najednou na rozdíl od Launchpadu.

Všechny ikony se rovnají do mřížky. Nerovnají se však za sebe, můžete je umístit libovolně třeba o dva řádky níže než je zbytek aplikací. Rozestup ikon si můžete v nastavení také přizpůsobit dle svého gusta, stejně tak i velikost ikon a nápisů. QuickPick umí pracovat i s barevnými značkami z Finderu. Co mi však velice chybí, jsou složky. Do aplikace sice klasickou složku vložit můžete, ale pokud chcete takovou, jako znáte z iOS nebo z Launchpadu, máte smůlu. Snad je vývojáři zapracují do příští aktualizace.

Pokud jste zvyklí mít v launcheru hodně aplikací, díky absenci složek se vám počet ploch trochu navýší, tím spíš, pokud využijete možnosti volného rozmístění ikon a opticky od sebe oddělíte skupiny aplikací vynecháním řady nebo sloupce ikon. Plochy jsou však přehledné díky možnosti pojmenování a zobrazení názvu v záhlaví stránky. Nechybí ani indikace pomocí teček, kterou známe z iOS.

Dotyková gesta pro pohyb mezi obrazovkami fungují stejně jako Launchpadu, ovšem chybí možnost nastavení gesta pro spuštění QuickPick. Lze si navolit pouze klávesovou zkratku. Tento nedostatek se však dá obejít pomocí BetterTouchTool, kde libovolnému gestu přiřadíte právě onu kombinaci kláves.

Aplikace je velice svižná a rychle reaguje, stejně jako nativní Launchpad, i se všemi animacemi, které z launcheru od Applu převzala. Z grafické stránky je navíc skoro k nerozeznání od svého vzoru (kvůli čemu ji patrně také Apple dříve stáhl z Mac App Store). Po stránce funkčnosti však přináší mnoho možností přizpůsobení, které přesně u Launchpadu chybí a nebýt absence složek, nemám proti QuickPick jedinou výhradu. Zkušební verzi na 15 dní získáte ze stránek vývojářů; pokud vám bude vyhovovat, můžete si ji zakoupit za 10 dolarů.

[youtube id=9Sb8daiorxg width=“600″ height=“350″]

[button color=red link=http://www.araelium.com/quickpick/ target=““]QuickPick – 10 $[/button]