iWant

Recenze Apple TV 3. generace

iWant

Nové televizní příslušenství Apple představil při příležitosti uvedení iPadu třetí generace. I přes mnohá očekávání je nová Apple TV pouze vylepšením předchozí generace. Největšími novinkami je výstup videa 1080p a přepracované uživatelské prostředí.

Hardware

Co se týče zevnějšku, Apple TV se oproti předchozí generaci vůbec nezměnila. Stále se jedná o čtvercové zařízení s černým plastovým šasi. V přední části svítí malá dioda indikující, že je přístroj zapnutý, vzadu pak naleznete několik konektorů – vstup pro síťový kabel, jež je součástí balení, HDMI výstup, microUSB konektor pro případné připojení k počítači, chcete-li takto provést aktualizaci operačního systému, optický výstup a nakonec konektor pro Ethernet (10/100 Base-T). Apple TV však disponuje i Wi-Fi přijímačem.

Jediné změny na zevnějšku se dočkal síťový kabel, který je na omak hrubší. Kromě něj k přístroji dostanete také malý jednoduchý hliníkový ovladač Apple Remote, který s Apple TV komunikuje přes infraport. Můžete případně použít i iPhone, iPod touch nebo iPad s příslušnou aplikací Remote, což je praktičtější – především při zadávání textu, při hledání nebo nastavování účtů. HDMI kabel pro propojení s televizí si musíte koupit zvlášť a kromě stručných manuálů ve čtvercové krabici nenaleznete nic dalšího.

Ačkoliv změna není pozorovatelná na povrchu, hardware uvnitř se dočkal výrazné aktualizace. Apple TV dostala do vínku procesor Apple A5, který tepe i v iPadu 2 nebo v iPhone 4S. Jedná se však o jeho upravenou verzi s použitím technologie 32 nm. Čip je tak výkonnější a přitom úspornější. Ačkoliv je čip dvoujádrový, jedno z jader je permanentně vypnuté, jelikož by ho upravená verze iOS 5 zřejmě neuměla využít. Výsledkem je velice nízký příkon, Apple TV spotřebuje podobné množství energie jako běžná LCD televize v režimu Standby.

Přístroj má vnitřní flash paměť o velikosti 8 GB, tu však využívá pouze pro cachování streamovaných videí a je na ni uložený samotný operační systém. Uživatelsky nelze tuto paměť nijak využít. Veškerý video a audio obsah musí Apple TV čerpat odjinud, zpravidla z internetu nebo bezdrátově – prostřednictvím domácího sdílení či protokolu AirPlay.

Na přístroji ani na ovladači nenajdete žádné tlačítko pro vypnutí. Při delší neaktivitě se automaticky zapne spořič obrazovky (koláž obrázků, lze si navolit i obrázky z Photo Streamu) a poté, pokud nehraje žádná hudba na pozadí, nebo se neděje jiná aktivita, se Apple TV sama vypne. Opět ji zapnete stisknutím tlačítka Menu na dálkovém ovladači.

Videorecenze

[youtube id=Xq_8Fe7Zw8E width=“600″ height=“350″]

Nové uživatelské rozhraní v češtině

Hlavní nabídku nyní nepředstavují nápisy ve vertikální a horizontální řadě. Grafické rozhraní se mnohem více podobá iOS, jaké ho známe z iPhone nebo iPadu, tedy ikonky s názvem. V horní části se pouze nachází výběr populárních filmů z iTunes, pod ním pak naleznete čtyři hlavní ikony – Filmy, Hudba, Počítače a Nastavení. Níže jsou pak další služby, které Apple TV nabízí. Oproti předchozí verzi je pro nové uživatele hlavní obrazovka přehlednější a uživatel nemusí listovat ve vertikální nabídce, aby našel podle kategorie službu, kterou chce právě využít. Vizuální zpracování dává prostředí úplně nový nádech.

Nového ovládacího prostředí se dočkala i starší Apple TV 2 a je dostupné prostřednictvím aktualizace. Jistě také stojí za zmínku, že mezi podporovanými jazyky přibyla čeština i slovenština. Postupné „počešťování“ aplikací Applu i operačních systémů je příjemný fenomén. Dává tušit, že jsme pro Apple relevantní trh. Ostatně při uvádění nových výrobků jsme se probojovali do druhé vlny států, ve kterých se produkty objeví.

iTunes Store a iCloud

Základem multimediálního obsahu je samozřejmě iTunes Store s možností zakoupení hudby a filmů, případně videopůjčovny. Zatímco nabídka titulů v původním znění je obrovská, ostatně v iTunes jsou v současné době všechna velká filmová studia, české titulky k nim nenajdete a dabované tituly spočítáte na prstech jedné ruky. Ostatně problém českého iTunes Store už jsme rozebírali dříve, a to včetně cenové politiky. Pokud tedy nestojíte o filmy pouze v anglickém znění, zatím vám nemá tato část obchodu moc co nabídnout. Nicméně potěší alespoň možnost shlédnout trailery nejnovějších filmů, které běží v kinech nebo se v nich v brzké době objeví.

S lepším procesorem přibyla podpora 1080p videa, prostředí se tak může zobrazit v nativním rozlišení i na FullHD televizích. Ve vysokém rozlišení jsou nabízeny i HD filmy, kde Apple používá kvůli datovému toku kompresi, nicméně ve srovnání s 1080p videem z Blu-Ray disku není rozdíl nijak zvlášť patrný. Ve vysokém rozlišení jsou nyní i trailery nových filmů. 1080p video vypadá na FullHD televizi skutečně úžasně a je to jeden z hlavních důvodů, proč si pořídit právě novou verzi Apple TV.

Alternativních způsobů, jak přehrát videa na Apple TV, je několik. První z možností je konverze videí do formátu MP4 nebo MOV a jejích pouštění z aplikace iTunes v počítači pomocí Domácího sdílení. Druhá možnost spočívá ve streamování prostřednictvím iOS zařízení a protokolu AirPlay (například s použitím aplikace AirVideo) a poslední je pak jailbreak přístroje a instalace alternativního přehrávače, jako je XBMC. Jailbreak však u třetí generace přístroje zatím není možný, hackerům se dosud nepodařilo najít slabé místo, díky kterému by jailbreak provedli.

[do action=“citace“]Aby však AirPlay obecně fungoval správně bez výpadků a zadrhávání, potřebuje velice specifické podmínky, především kvalitní router.[/do]

Co se týče hudby, jste odkázaní na poměrně mladou službu iTunes Match, jež je součástí iCloud a je nutné předplatné ve výši 25 dolarů ročně. Díky iTunes Match můžete přehrávat svou hudbu, jež máte uloženou v iTunes, z cloudu. Alternativu pak nabídne Domácí sdílení, které rovněž přistupuje k vaší iTunes knihovně, ale lokálně pomocí Wi-Fi, je tak nutné mít počítač zapnutý, pokud z něj chcete přehrávat hudbu. Apple TV navíc nabídne poslech internetových rádií, které naleznete jako samostatnou ikonu v hlavní nabídce. Je zde několik set až tisíc stanic všech žánrů. Prakticky se jedná o stejnou nabídku jako v aplikaci iTunes, chybí zde ale jakákoliv správa, možnost přidávání vlastních stanic nebo vytvoření seznamu oblíbených. Stanice si můžete alespoň přidat do oblíbených podržením středového tlačítka ovladače při jejich poslechu.

Poslední položkou z multimédií jsou fotografie. K dispozici máte už ze dřívějška možnost prohlížet MobileMe galerie, novější je pak Photo Stream, kde se shlukují všechny fotografie vyfocené vašimi iOS zařízeními se stejným iCloud účtem, jaký jste zadali v nastavení Apple TV. Fotografie můžete prohlížet i přímo z těchto zařízení prostřednictvím AirPlay.

Všespásný AirPlay

Ačkoliv všechny výše uvedené funkce by mohly člověku uvíznuvšímu v ekosystému iTunes stačit, za nejzásadnější důvod ke koupi Apple TV považuji schopnost přijímat stramované video a zvuk prostřednictvím protokolu AirPlay. Vysílačem mohou být všechny iOS zařízení s operačním systémem ve verzi 4.2 a vyšší. Technologie se vyvinula z původního AirTunes určeného pouze pro hudbu. V současné době umí protokol přenášet i video, a to včetně zrcadlení obrazu z iPadu a iPhonu.

Díky AirPlay tak můžete přehrávat hudbu z iPhone ve vašem domácím kině právě díky Apple TV. Streamovat audio umí také iTunes, u Mac aplikací třetích stran to však zatím oficiálně možné není. Mnohem širší škálu možností přináší bezdrátový přenos videa. Umí jej iOS aplikace od Applu, jako jsou Video, Keynote nebo Obrázky, ale i aplikace třetích stran, i když těch je spíše poskrovnu. Vlastně je ironií, jak málo aplikací pro přehrávání filmů umí streamovat video bez nutnosti použít AirPlay Mirroring.

Právě AirPlay Mirroring je z celé technologie nejzajímavější. Umožňuje zrcadlit celou obrazovku iPhonu nebo iPadu v reálném čase. Nutno připomenout, že mirroring podporuje pouze iPad druhé a třetí generace a iPhone 4S. Díky této funkci můžete na obrazovku vaší televize promítat cokoliv, včetně her, čímž se Apple TV stává takovou malou konzolí. Některé hry dokonce dokáží využít AirPlay Mirroring tak, že na televizi zobrazí video ze hry a displej iOS zařízení pro zobrazování dodatečných informací a ovládacích prvků. Skvělým příkladem je Real Racing 2, kde na iPadu uvidíte například mapu tratě a další údaje a zároveň s ním ovládáte váš vůz, který se prohání na trati na televizní obrazovce. Aplikace a hry využívající Mirroring tímto způsobem nejsou omezené poměrem stran a rozlišením iOS zařízení, mohou streamovat video v širokoúhlém formátu.

Mnohem důležitější však bude příchod AirPlay Mirroringu na Mac, což bude jedna z novinek operačního systému OS X Mountain Lion, který bude oficiálně uveden 11. června. zrcadlit video nebudou moct jen nativní aplikace Applu, jako jsou iTunes nebo QuickTime, ale i aplikace třetích stran. Filmy, hry, internetové prohlížeče, to vše budete moci díky AirPlay přenést ze svého Macu do televize. Apple TV tak v podstatě zprostředkuje bezdrátový ekvivalent propojení Macu přes HDMI kabel.

Aby však AirPlay obecně fungoval správně bez výpadků a zadrhávání, potřebuje velmi specifické podmínky, především kvalitní síťový směrovač. Většina levných ADSL modemů, které dodávají poskytovatelé internetu (O2, UPC, …) jsou pro užití s Apple TV jako přístupový bod Wi-Fi nevhodné. Ideální je dvoupásmový router se standardem IEEE 802.11n, který bude s přístrojem komunikovat na frekvenci 5 GHz. Apple přímo takové routery nabízí – AirPort Extreme nebo Time Capsule, která je zároveň síťovým diskem i routerem. Ještě lepších výsledků docílíte, když připojíte Apple TV k internetu přímo přes síťový kabel, nikoliv přes vestavěnou Wi-Fi.

Ostatní služby

Apple TV umožňuje přístup k několika oblíbeným internetovým službám. Mezi ně patří zejména videoportály YouTube a Vimeo, oba nabízí i pokročilejší funkce včetně přihlášení, označování a hodnocení videí nebo historii zhlédnutých klipů. Z iTunes zde najdeme přístup k podcastům, které není třeba stahovat, přístroj je streamuje přímo z repositářů.

Méně pak využijete videoportály MLB.tv a WSJ Live, kde se v prvním případě jedná o videa z americké baseballové ligy a druhý jmenovaný je zpravodajský kanál deníku Wall Street Journal. Američané mají v základní nabídce mimo jiné také službu pro video on-demand Netflix, kde si nepůjčujete jednotlivé tituly, nýbrž platíte měsíční předplatné a k dispozici máte celou videotéku. Tato služba však funguje pouze na území USA. Nabídku ostatních služeb pak uzavírá Flickr, komunitní úložiště fotografií.

Závěr

Ačkoliv Apple považuje svou Apple TV stále za hobby, alespoň podle slov Tima Cooka, její význam stále roste, zejména díky protokolu AirPlay. Velký boom se dá očekávat po příchodu Mountain Lion, kdy bude konečně možné streamovat obraz z počítače do televize za vzniku jakéhosi bezdrátového HDMI propojení. Jestliže plánujete vytvořit bezdrátovou domácnost založenou na produktech firmy Apple, tato malá černá krabička by v ní rozhodně neměla chybět, třeba kvůli poslechu hudby a propojení s knihovnou iTunes.

Apple TV navíc není nijak nákladná, v Apple Online Store ji pořídíte za 2 799 Kč s daní, což na cenové poměry ostatních produktů této společnosti není tak moc. K tomu získáte i stylové dálkové ovládání, jež můžete využít i s MacBookem pro nebo iMacem pro ovládání iTunes, Keynote a dalších multimediálních aplikací.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]
 • Široké využití AirPlay
 • 1080p video
 • Nízká spotřeba
 • Apple Remote v balení[/checklist][/one_half]
[one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]
 • Nepřehraje nenativní video formáty
 • Nabídka českých filmů
 • Náročnost na kvalitu routeru
 • Absence HDMI kabelu
[/badlist][/one_half]

Galerie

Apple TV 3. generace icon
 • Mjfox123

  Tak mám jí také, ale čekám na jailbreak  jak na smilování. Podle posledních zpráv jailbreak bude, ale chvíli to potrvá… Bez jailbreaku to je skoro na nic, doporučuji počkat nebo koupit výhodně 2G.

  • Guzzi69

   Na nic to opradu neni. Jenom je treba to umet vyuzit. Mam iMaca s ulozistem a naripovana vsechna DVD. U obou televizi Apple TV takze kdykoliv pristup k filmum, hudbe, fotkam. Navic samotny AirPlay je super pro prehravani obsahu iPhone a iPadu. Apple TV jsou schovane za telkou takze ani nejsou videt. Proste parada :-)

   • Richard Muska

    Takze ak spravne rozumiem vsetku hudbu, filmy a fotky ktore mam ulozene v macu v iTunes mozem kedykolvek spustit na AT? Je potrebne mat Mac zapnuty, alebo ako to funguje? Ako to je s filmami s titulkami? Dakujem za odpovede :)

    • Albertan

     Mac musi byt zapnuty a iTunes spustene …

     • Richard Muska

      Vdaka :)

    • Gargous

     iMac se chova jako macbook, proste ho nevypinas, on si lehne sam. Po jeho aktivaci po siti se vzbudi a nabidne ti jiz predem spustene iTunes. Kdyz jsem tu 27″ kravu pred rokem a pul koupil, tak jsem ji nastavil a dodnes nevypnul. Proste jede a spi porad

   • Petr Janda

    No tak to je opravdu paráda. Každý film nebo DVD převádět do MP4, při přehrávání nutnost mít puštěný počítač s iTunes. To je opravdu luxus. AppleTV s jailbreakem a nainstalovaným ATV Flash Blackem nebo XBMC je trochu jinší kafe. Filmy a veškerá data mám na NASovém servříku z kterého AppleTV streamuje a tahá data. AppleTV bez jailbreaku je opravdu o ničem.

 • Zgercik

  Ještě kdy tam byla polozka na ivysilani ČT a byl bych plne spokojeny

  • Charlie_cz

   s jailbreabem a xbmc je.

 • iZabak

  Prosim opravte si info o Bluray, video Bluray je pomerne dost komprimovany, mene nez itunes video, ale je.

  Ohledne ATV bych mozna pridal jako drobnou nevyhodu absenci analog audio out. Nemaje AV receiver s optikou, ale jen stereo zesilovac (pomerne kvalitni), jsem byl nuceny dokoupit prevodnik.
  Ve spojeni se Synology NASem a DS audio aplikaci v iPhone je to vyborne reseni domaciho audia bez kompu.

 • Anonym

  Už dlouho jsem nečetl tak dobrou recenzi. Děkuji p. Žďánský.

 • Petr Litrico

  Pěkná recenze, trošičku dolním. U rádii je možno vytvořit si seznam oblíbených stanic a to tím, že při poslechu danné stanice přidržite prostřední potvrzováci tlačítko a povrdite uložení do oblíbených položek.
  Používám plně AirPlay a bez problému a nějakých vypadků a to s VDSL modelem Comtrend od O2.
  Přesto že má AppleTv malou spotřebu poměrně dosti se hřeje. Ještě jsem neměl možnost změřit odběr, ale odhaduju to tak na 8-10W.
  Pokud nic nehraje ani rádio po čase se úplně vypne. Probudite ji stiskem libovolné klávesy na DO.
  Na co jsem jedině nepřišel je jak připojit k itunes přes PC abych ji videl v knihovně jako připojené zařízení.
  Co se Jaibreiku tyče tak take čekám neboť bez něj to má velmi omezené možnosti. Prakticky pro naši malou zemičku to moc zatím uplatnění nemá. Spoustu zajímavých českých filmu a seriálu se dá sledovat přes youtube. :-)

 • Kubik

  Jeste prosim zacnete rozlisovat pojem ROUTER a WiFi Access Point. To ze ma nekdo adsl od O2 jeste neznamena, ze vyuziva WiFi AP integrovane v modemu ;) je to zbytecne matouci. Kdyz uz se o tom chcete zminovat tak prosim presneji!

 • RK

  Nikde jsem nenasel na jake rychlosti pracuje eth port, je to fastEth nebo gigaEth? Diky

  • 10/100Base-T ethernet

   • Dave

    Jinak proc by se melo docilit lepsich podminek po pripojeni kabelem, ktery podporuje 100Mbps, kdyz wifi-n umi dle wikipedie realne rychlosti kolem 200-300 Mbps?

    • Protože drátový přenos je spolehlivější.

     • SteveJSF

      Na použití airplay nemusí být ATV k internetu připojená vůbec.

      • Petr Janda

       A on někdo tvrdí opak?

    • RK

     Protože iPad je připojen na wifi 5ghz a jak to tak vypadá, když chci aby se obraz netrhal tak si ji pěkně nárokuje, takže připojit atv3 kabelem je rozumné řešení pro router. Jinak že to nemá gigaEth mne mrzí..

  • iZabak

   Na switchi mi sviti 100Mbit, pokud jsem tedy dobre nacvaknul vsech 8 zil ETH kabelu :)

 • Choros

  A co finále NHL? To je mazec..je to tam taky. NHL Gamecenter..zejtra rano první finálový zapas ;)

  • Albertan

   Musi byt predplatne (cca CAD$ 160/rok) a zapasy co jdou v TV (USA/Canada) se daji videt s 24 hod spozdenim …

   Jinak Go Kings Go …

   • Choros

    S tim predplatnym pravda. Dá se listovat kalendářem zpět a vidět tak defakto jakýkoliv zapas co se tenhle rok hrál. Nevim a tim zpožděním…hráli rano a já vytuh, zapas tam uz je a tak to dokoukám ted. Jo a super je i app Gamecenter.

    Jinak mi je jedno kdo vyhraje..sledoval sem celou sezónu Flyers a Jágra

 • Albertan

  Zajimavy u nas v Kanade (a i v USA) je Netflix – za CAD$ 8/mesic pristup k tisicum filmu a serialu (skoro vse co je 1+ rok stare) …

 • Eropn

  Je nejaka app ktera umoznuje na iPadu stremovat video z TimeCapsule na televizi v jinem nez mp4 formatu? Mam BUZZ Player, ten mi bohuzel v takovemto pripade prepne pouze zvuk filmu na TV :(
  Je skoda ze neni reseni, nebo jsem zatim nenasel jak to vyresit – AirPlay to na TV neprenese s vyuzitim cele obrazovky – takze taky neni reseni.

  • Čabinko

   skus air video, ci ti to nevyriesi tvoj problem :)

 • „V přední části svítí malá dioda indikující, že je přístroj zapnutý, vzadu pak naleznete několik konektorů – vstup pro síťový kabel, jež je součástí balení,“ tohle mě zmátlo, protože vstup pro síťový kabel tam je, ale není součástí balení. Součástí balení je dle fotografií kabel do el. sítě čemuž se obecně ale neříká síťový kabel.

  Respektive asi je to myšleno dobře, ale je to matoucí.

 • Hanzelka62

  Co se mi nelíbí na ATV2 či ATV3 je to, že přes ní nelze prováďet nákupy a poslechy upoutávek muziky z iTunes Store, COŽ U PRVNÍ ATV SAMOZŘEJMĚ ŠLO!
  Též nechápu, proč u ATV1 šly pouštět LP formáty z iTS a nyní ne (přitom to je Apple norma).
  Absenci analogového audiovýstupu a komponentního videovýstupu bych chápal oproti první verzi z důvodu úspory místa, i když řešit by se to dal jako u některých HD kamer Canon speciálním minikonektorem s návazným kabelem s cinchi.
  Jinak ATV3 je super a vřele za tu sociální cenu doporučuji obzvláště majitelům služby iTunes Match.
  Nevím, zda jsem přehlédl, že jak verze 2 tak i 3 umí WiFi na 2,4GHz i na 5GHz, což pro majitele např Time Capsule je výhodné a s rychlostí a cukánim je to absolutně bez problému při volbě 5GHz.
  Kdo si stěžijí na zahřívání trojky, tak jsou docela AppleGuru. Na jedničce jste mohli ohřivat čaj a po 30 minutách provozu jste ne ní neudrželi ruku. Takže vývoj jde kupředu…

 • dodo_mt

  Mne chyba podpora HD DTS a TrueHD zvukov, inak by som do nej siel velmi rad. Ako je to s BD dokaze asi len po JB?

 • Karlosd3

  Apple TV 3 jsem si koupil a vypnout lze a to tak, že v základním menu stisknete středové tlačítko asi na 3-5 sekund a ona se hezky vypne. Jinak moc pěkná recenze, dík. Už aby byl jailbreak

 • Robert

  Proč mi nefunguje domácí sdílení? Mám ho nastaveno v iTunes i Apple TV a přesto se mi v televizi nezobrazuje knihovna. Poraďte prosím.

  • Ben

   Mel jsem ten samy problem. Vyresilo to povoleni portu, ktery pouziva AirPlay na firewallu pocitace s iTunes. Bohuzel si nepamatuji, ktery port to byl.

 • Kknmjjhgf

  je to totalne na hovno

 • Natálie

  Dobrý večer,můžete mi prosím poradit,jestli přes Apple TV mi půjdou pustit i videa,filmy které mam stažené z uložto?Moc děkuji

 • Tajnymag

  Cetl jste skutecne tento clanek?Airplay umoznuje jak primo sdilet vse co se deje na vasem iOS zarizenu tak i prenos podobny DLNA.

 • Radek Safka

  Zdravim vsechny. Chtel bych poprosit o upresneni jake funkce jsou k dispozici mezi iPadem a TV pokud nejsou ani jeden pripojeni k internetu. Mam na mysli ze si tv vezmu na prezentaci (fotek, a vubec obsahu iPadu) a jen ji pripojim na mistni LCD. Komunikuje tedy TV Apple s iOS bez internetu v terenu? Diky za postrehy.

 • Tomas Urbi

  Ahoj chci se zeptat jestli jsou na apple tv filmi v češtině děkuji předem :)