Zavřít reklamu
iWant

RIP. WebOS je mrtev

iWant

Palm v roce 2009 představil svůj první smartphone nové generace s operačním systémem webOS. V čele palmu tehdy stál Apple odpadlík John Rubinstein. Operační systém se sice nedal nazvat revolučním, ale byl velice ambiciózní a v mnohém své konkurenty převyšoval.

Žel, do mnoha rukou se nedostal a došlo až k tomu, že Palm v polovině roku 2010 koupila firma Hewlett-Packard s vidinou potenciálního úspěchu nejen ve sféře mobilní, ale také notebookové. CEO společnosti Leo Apotheker prohlásil, že od roku 2012 bude webOS na každém prodaném počítači HP.

V únoru tohoto roku byly představeny nové modely smartphonů s webOS nyní už pod značkou HP a byl představen také velice nadějný tablet TouchPad, společně s nimi i nová verze operačního systému přinášející několik zajímavých novinek.

HP webOS produktyPřed měsícem se nová zařízení začala prodávat, ovšem prodávaly(jí) se velice málo. Vývojáři totiž nechtěli psát aplikace pro zařízení, které „nikdo“ nemá a lidé nechtěli kupovat zařízení, pro které „nikdo“ nepíše aplikace. Nejprve došlo k několika slevám z původních cen odpovídajících konkurenci, nyní HP usoudilo, že jejich ambice jsou pravděpodobně nadobro ztraceny a bylo učiněno prohlášení, že žádné ze současných webOS zařízení nebude mít svého následovníka. Je to bezpochyby veliká škoda, minimálně TouchPad totiž byl po technologické stránce svým konkurentům naprosto rovným protivníkem, v některých aspektech ostatní dokonce převyšující.

Vedle prohlášení o smrti webOS bylo také zmíněno, že v počítačové sféře se HP zaměří hlavně na podnikovou sféru. Divizi vyrábějící spotřebitelská zařízení tedy čeká prodej. Můžeme jen smutně konstatovat, že firmy, které stály u zrodu IT a počítačů mizí a pomalu se stávají pouze encyklopedickými pojmy.

Zdroj: 9to5mac.com
webOS death icon