iWant

Rok poté. Je Apple TV čtvrté generace opravdu budoucnost televize?

iWant

Je to více než rok, co Apple představil novou generaci Apple TV. Již od začátku ji kalifornská společnost prezentuje jako hlavní zdroj multimediální zábavy v každé domácnosti. Podle Eddyho Cuea, senior viceprezidenta internetového softwaru a služeb v Applu, je budoucnost televize v kombinaci s aplikacemi. Je však zarážející, že vyjma představení a prvních recenzí se jablečnému set-top boxu už prakticky nikdo nevěnoval, jako by ji skoro ani nikdo nepoužíval…

App Store pro Apple TV je sice pravidelně aktualizován, ale žádné převratné aplikace, jež by nás měly v obýváku udržet, dosud nepřišly. Nabízí se tak otázka, opravdu Apple TV potřebujeme?

Apple TV čtvrté generace s kapacitou 64 GB jsem si pořídil loni na Vánoce. Zpočátku jsem z ní byl nadšený, což ale postupem času značně vyčpělo. Sice ji používám několikrát do týdne, ale často si pokládám otázku, co je hlavním benefitem a proč ji vůbec používám. Hudbu a filmy přeci mohu pouštět z jakéhokoliv iOS zařízení a streamovat i pomocí Apple TV třetí generace. I starší Mac mini udělá prakticky stejnou službu, v některých případech je jeho připojení k televizi efektivnější, respektive výkonnější než celá Apple TV.

Filmy a zase filmy

Když jsem si dělal průzkum mezi uživateli, sešlo se mnoho kladných odpovědí, že lidé používají novou Apple TV denně, přičemž to je v drtivé většině případů pro stejné účely, jako využívám set-top box já sám. Apple TV často slouží jako pomyslné kino a hudební přehrávač v jednom, často ve spolupráci s aplikacemi jako Plex nebo datovým úložištěm od Synology. Pak se často jedná o nejlepší způsob, jak si večer film vychutnat.

Mnoho lidí také nedá dopustit na aplikaci zpravodajského serveru DVTV či zábavné pořady a dokumenty na kanálu Stream.cz. Zdatnější angličtináři pak nepohrdnou Netflixem, zatímco příznivci českého HBO GO mají zatím bohužel na Apple TV smůlu a musejí do televize dostávat tento obsah přes AirPlay z iPhonu nebo iPadu. Nicméně HBO chystá pro příští rok velké novinky a konečně bychom se měli dočkat také „televizní“ aplikace.

apple-tv

Kdybych měl jmenovat službu, kterou na Apple TV používám nejčastěji, je to jednoznačně Apple Music. Rád si přes televizi pouštím hudbu, kterou máme v bytě puštěnou jako kulisu, například při uklízení. Kdokoliv si pak jednoduše může zvolit oblíbenou písničku a zařadit ji do fronty. Jelikož je hudební knihovna synchronizovaná přes iCloud, mám navíc i v obýváku vždy stejné playlisty, které jsem si třeba zrovna oblíbil v iPhonu.

Pohodlné je v televizi také sledovat videa na YouTube, ale to jen v případě, že do ovládání Apple TV zapojíte iPhone. Vyhledávat přes softwarovou klávesnici by vás brzy přivedlo k šílenství a jen díky klasické iOS klávesnici na iPhonu můžete vyhledávat rychle a efektivně. Rozhodně ale zdaleka ne natolik, jak by bylo záhodno, čímž se dostáváme k největšímu problému Apple TV u nás. Řeč je o neexistující české Siri, kvůli čemuž není možné ovládání hlasem vůbec využít. A to bohužel třeba ani právě na YouTube.

Herní konzole?

Velkým tématem je také hraní her. Nepopírám, že hry si na velké obrazovce patřičně užívám. Nových a podporovaných her je v App Storu stále více a rozhodně je z čeho vybírat. Na druhou stranu mě celkem omrzelo hrát ty samé hry jako na iPhonu, například legendární Modern Combat 5 jsem na iOS dohrál již dávno. Na Apple TV mě nečeká nic nového a ve výsledku tak hra ztrácí na svém kouzlu.

Herní zážitek je odlišný akorát v tom, že funguje trochu jinak ovládání. Přes iPhone je to víceméně podobné a je otázka, jestli dokáže nějaké výrazné benefity přinést v hraní her originální Remote, nicméně pravý herní zážitek přijde s bezdrátovým herním ovladačem Nimbus od SteelSeries. Opět to je ale všechno o nabídce her a o tom, jestli pro náruživého hráče má Apple TV jako herní konzole vůbec smysl.
nimbus-steelseries-apple-tv-remote

Na obranu Apple TV je třeba říct, že se někteří vývojáři snaží a vyvíjejí hry speciálně pro jablečnou televizi, a tak můžeme najít několik povedených kousků, ke kterým dobrý zážitek z ovladače jednoznačně patří, ale za tu cenu (Apple TV stojí 4 890 nebo 6 490 korun) si už mnozí raději ještě pár tisíc připlatí a pořídí si Xbox nebo PlayStation, které jsou po herní stránce úplně někde jinde.

Microsoft a Sony navíc své konzole posouvají neustále dopředu, uvnitř Apple TV čtvrté generace jsou vnitřnosti z iPhonu 6 a vzhledem k historii jablečného set-top boxu je otázka, kdy se zase dočkáme nějakého oživení. Upřímně řečeno to ale kvůli současným hrám pro Apple TV není příliš potřeba.

Watch jako ovladač

Hráčům navíc nejde příliš naproti ani Apple. Apple TV by se dala skvěle využít pro zábavu v multiplayerových hrách a být například náhradou Nintenda Wii nebo alternativou ke Kinectu od Xboxu, jenže když si chcete zahrát s kamarády, musí si každý přinést vlastní ovladač Remote. Naivně jsem doufal, že Apple povolí v určitých případech využít jako ovladač iPhone nebo třeba Watch, ale nějaká velká zábava ve více hráčích kvůli nutnosti vlastnit další originální ovladač, který stojí 2 390 korun, padá.

Je otázka, jak se situace vyvine do budoucna, ale nyní je trochu nešťastné, že iPhony nebo Watch, i vzhledem ke svým senzorům, čímž by se dalo právě Wii či Kinectu konkurovat, nejdou jako ovladače plnohodnotně použít. Význam Apple TV v této oblasti i možnosti využití by se mohly do budoucna proměnit s rozšířením rozšíření a virtuální reality, ale Apple zatím na toto téma mlčí.

Mnozí uživatelé používají novou Apple TV denně již nyní, mnoho lidí ale také po pár dnech uložilo černý set-top box do šuplíku pod televizi a využívají ji jen sporadicky. Navíc i ti, co ji pouštějí pravidelně, ji mají hlavně pro přehrávání filmů, hudby a dalšího multimediálního obsahu, v čemž je sice nejnovější generace lepší, ale proti předchozí verzi to není zas takový skok kupředu. Mnozí si proto stále vystačí i se starší Apple TV.

Žádný velký boom v televizní oblasti se tedy od Applu zatím stále nekoná. Pro kalifornskou firmu zůstává i nadále Apple TV spíše okrajovým projektem, který v sobě sice ukrývá jistý potenciál, ale prozatím zůstává nevyužit. Často se mluví o tom, že by mohl například Apple produkovat vlastní seriály a celkově multimediální obsah, ale Eddy Cue nedávno prohlásil, že službám jako Netflix Apple konkurovat nechce. Navíc se i tímto pořád točíme jen kolem obsahu a ne žádného dalšího a inovativního využití malého set-top boxu.

Navíc v České republice je zkrátka zážitek z celé Apple TV zásadně srážen nepřítomnosti české Siri, se kterou se jinak celý produkt jednoduše ovládá.

Podle Applu je budoucnost televize v aplikacích, což může být pravda, ale je otázka, jestli se mu vůbec podaří dostat uživatele od iPhonů a iPadů právě k velkým televizím. Často totiž velké obrazovky fungují jen jako prodloužená obrazovka k mobilním zařízením a také Apple TV prozatím plní hlavně tuto roli.

 • Lukáš

  …. mjo no, já ji mám jen na streamování pohádek z iTunes prckovi,…. Používám ji snad jednou za dva týdny, kdy mu nějakou pouštím. Nimbus jsem k ní minulý rok koupil také, jasně, pár her jsem si minulý rok zahrál, ale od té doby jsem tam neviděl žádnou hru, která by mě zaujala… TV mám sice relativně dobrou, ale nemám žádný soundbar, takže hudbu streamuju přes bluetooth na věži,… Čekám, až sledovani.tv vyrobí aplikaci pro AppleTV, už se s tím vlečou fakt rok,… Streamování TV přes mobil mi nějak nepřišlo přirozené, tak jsem byl donucený koupit nějakou androjdí televizi – už se těším, až tu věc prohodím oknem, fakt,… :( Takže za mě je appleTV v téhle fázi spíše zbytečnost, ale změní se to s tou aplikací pro televizi. Mezi hezké „světlé“ chvilky ale řadím třeba tu, kdy jsem přilepil izolepou mobil k autíčku na vysílačku, nechal to streamovat do televize, a projížděl jsem barák, no,… :D :D :D

 • Dave

  ja osobne cekam na aplikaci sledovani.tv a hbo go, pak bude smysl poridit novou apple tv. do te doby vystacim s predeslou apple tv, kterou vyuzivam v podstate jen na youtube a airplay (hbo go, ivysilani, prima archiv, synology nas). na te nove mi vadi, ze nema GB LAN a ze nema podporu 4K (ackoliv tv takovou nemam). Takze priorita jsou ty dve aplikace (sledovanitv a hbo go), pak kupuji :)

 • Radim Malchárek

  Díky za článek, pro mě velice užitečný. Uvažoval jsem o koupi na Vánoce, pořád jsem ale tápal, pro co vše to je (nebo není) dobré.

 • Tomáš

  ATV4 super, az na 3 veci:
  1) absence 4K
  2) absence Remote app ovladani hudby (alba, playlisty, umelci atd.)
  3) absence aplikaci O2TV, UPC atd.

 • Daniel Berger

  Upřímně taky nad koupí váhám už nějakou tu dobu. Pořád si promítám k čemu mi to bude a jak to využiju. Stream, youtube a spotify mám na televizi instantně a funguje to relativně fajn. Co bych asi opravdu využil je ta apple music. Jenže tam zas trpím na playlisty. Nějak mě neoslovují.

  A cenovka ? není zrovna nejmenší, takže zkrátil bych to. Vyzkoušel bych to cca na týden, když by se to osvědčilo koupil bych, když né vrátil bych. Bohužel není od koho si to půjčit.

  • Gen

   Čo takto Alza?
   Veľa ľudí si od tiaľ veci kupuje s tým že sa dajú pohodlne odskúšať a vrátiť.
   Teraz majú dokonca akciu, že sa to dá vrátiť ako nevhodný darček pod stromček do tuším 7.januára sa mi zdá. Čiže môžeš skúšať aj 2 mesiace skoro.

 • Radim Nevyhoštěný

  Já si naopak novou Apple TV nemůžu vynachválit. V kombinaci s Infuse a AirPort Time Capsule mi Apple TV slouží ke streamování obsahu na TV. Navíc několikrát denně využívám AirPlay z iPadu, Macu i iPhonu. Ovládání hlasem mi stále přijde nepřirozené, a tak jsem si Apple TV na nějaký čas nastavil na angličtinu a zběsile jsem mluvil k ovladači, abych se vrátil zpět. Pro zadávání textu používám Apple TV Remote na iPhone, funguje skvěle. Cenovka je sice vyšší, zato ale dostanete krásný kus hardwaru, který navíc funguje naprosto perfektně.

  • Petr

   Dobrý den. Koupil jsem si aTV včera, zapojil, spokojenost. Spojeni s Time Capsule OK ale nejde mi přehrát ani jeden film v .avi – používám aplikaci File Browser TV. Nevíte jak to zprovoznit? Předem děkuji

   • Radim Nevyhoštěný

    Zkuste zmíněný Infuse. Přehrává i .avi.

    • Petr

     Hotovo. Odzkoušeno, funguje to jedna báseň. Děkuji moc ?

 • Michal

  Měl bych takovej dotaz – krom toho ze ATV nemá 4K na co jí připojujete?
  Televize s Androidem? To se mi příčí, ,,hloupá,, TV zas dnes nic moc co do kvality obrazovky, a nebo k velkoformátovému displeji – to je asi pro dost lidí omezení a nic moc výběr.
  Osobně bych uvítal kdyby Apple představil svůj panel – jelikož na klasickou TV nekoukám.

 • Jirka_S

  Dvě ATV4 v domě, Synology NAS, Infuse, gigový router, používám denně k přehrávání filmů a rockových koncertů v HD, i když mám 65″ a 4K TV s nějakým Androidem, který absolutně nevyužívám, nechybí mi u ATV to 4K, z pěti metrů bych stejně rozdíl oproti HD nepoznal, lidské oko už je takové. Vše přes wifi, i třicetigigové bluray ripy bez jediného zaškobrtnutí, na běžný vysílaný film jsem se už nedíval ani nevím kdy. Levné to teda není, to je fakt. Ale spokojenost na mé straně je velká.

 • JK

  Také nad ní stále uvažuji. Hlavně k rychlému společnému sledování obsahu ze z Macu nebo iPhonu a také Horizon Go, které nemá zřejmě nativní aplikaci tak jedině Airplay.
  Také mě mrzí nevyužití pohybového ovladače náhradou za Wii a využití mobilu jako ovladače.
  Trošku mě to pomalé rozšiřování vadí. Navíc když se kdysi profláklo že se bude Apple zameřovat na TV tak samozřejmě reagovala konkurence a Apple už je ten druhý.

 • Tomas Libensky

  ATV4 mě zatím nedává smysl, občas používám ATV3 a i tam mám výhrady.
  Na poslech hudby přes AirPlay postrádám analogový audio výstup. Řeším to konverzí přes MD rekordér.
  Přehrávání filmů je komplikované a účelově omezené na obsah v Apple Store. Když chci pustit film z Macbooku, potřebuji ještě aplikaci třetí strany. Zrcadlení mi nevyhovuje.

 • Michal

  ATV by pomohlo kdyby Apple použil stejný model jako pro Apple Music. Kupovat si film za 15€ je dost ale půjčovat si ho na par hodin za 10€ je příliž. Jednoznačně platit si členství a ATV by byla velmi populární.

 • Jenda

  V pátek jsem kupoval iPad Pro 9,7 v iStyle. Byla akce, že k tomu můžu dostat buď 32GB ATV 4 nebo 15 procent sleva. Vzal jsem ATV. Přijde mi to v poho. Dneska přišel ovladač Nimbus na hry. Tak uvidíme. Jinak pres VLC se krásně připojím k routeru ASUS ke kterému mám připojený disk s filmama. Na hudbu používám Spotify. Ta appku pro ATV nemá. Ale přes AirPlay to hraje. Fotky na telce jsou taky dobrý. Jako využití to nějaká má. Druhá věc je cena, ale ta se u Apple obecně moc neřeší. Jinak trochu vopruz je, že spousta her, který jsou na iPad gratis, jsou na ATV celkem za dost peněz. Nabídka filmů mi přijde lepší než na Google Play. Tam jsou ale o dost levnější.

 • Infidel

  Problem aTV je :
  – HW je porovnatelny s iPhonom 6 co uz je viac ako 2 roky
  – chyba podpora na 4K, hlavne ale HEVC (x265) kodec. Ten sa da dekodovat softwerovo ale HW to nestiha pri FullHD. Ak by bol HW = iPhone 6S nebol by problem

  Mam rPI + Kodi a ked mi nestihalo filmy v HEVC kodeku (zacina sa rozmahat) chcel som kupit aTV + Infuse (ktore mam zakupene). Cize verim, ze v dohladnej dobe pride vykonnejsia verzia alebo spristupnia HW na dekodovanie HEVC (vraj tam je kedze ho Apple pouziva pri hovoroch facetime). Potom je to pre mna jasna volba.

 • PetrOdut

  Nevím, na co bych ATV používal. Jako herní konzole? Asi ne… Přehrávání filmů? Zde lépe využiji Chromecast za pár korun, který navíc zvládá přehrát jakéhokoliv streamované video z internetu a umí i zrcadlit obsah z mobilu / tabletu a notebooku, navíc nezáleží na platformě. Hudba? Na to nepotřebuji televizi. Aplikace? Na to se mi opět lépe hodí notebook, tablet nebo mobil.

 • Petr Hlavicka

  Osobně by mi dávala smysl kdyby byly dostupné appky horizon go a hbo go. HBO je v cz jediná myslitelná služba na streamování seriálů a horizon bych se nemusel koukat na prostředí os v televizy. Dále mi dost vadí nepodpora 4K, softwarová omezenost např u ovladačů a ovládání přes jiné apple výrobky které je buď velice osekané nebo žádné. Pokud by Apple tyto věci osekal o atv. ych uvažoval. Opravdovím implusem by pro mě ale bylo pokud by apple nebo kdkoliv jiný udělal službu kde by byly dostupné k přehrání všechny fiomy a seriály. Prostě AM/spotify s filmy. Ano můžu strwovat disk s filmy takové řešení ovšem považuji za málo příjemné. Procedura stahovat/ripovat film, přetahovat na disk atd mi přijde zbytečně krkolomná.

 • Pavel

  Obcas (tak 3 az 4 krat za film) se mne na ATV4 pri sledovani filmu z itunes nepatrne sekne obraz. Nemate nekdo, prosim, podobny problem? Internetem to neni, zkousel jsem i reset, ale nic nepomaha…

  • Tomas Libensky

   Zasekne obraz nebo na chvíli vypadne? Mě někdy i několikrát za film na chvíli vypadne obraz, obrazovka ztmavne, jakoby byla ve filmu nějaká temná scéna. Zkusil jsem vyměnit ATV, ale zlepšení nenastalo :(

   • Pavel

    Zasekne, treba na vterinu a pak jede dal (jako by to nekdo na chvilicku pauznul). Kamaradovi to taky obcas udela, ale podstatne mene nez mne. ATV4 mam zapojenou do receiveru a ten pote do TV, tak zda to na to nemuze mit vliv. Jeste jsem premyslel, zda nezkusit vymenit hdmi kabel.

 • Uvažoval jsem o ní, do chvíle, než jsem zjistil že nemá optický výstup na hudbu – a tudíž jí nepřipojím k bednám. A Stejně se mi na rozdíl od TV nepřipojí k NASce. Takže už taky nevidím důvod jí pořídit.

  • Ladislav Sudek

   K NAS Synology v pohodě přes Infuse. Něco to stojí, jak je u Apple zvykem, ale esteticky a hlavně funkčně to nemá konkurenci oproti jiným media playerum. No jiným, mám Popcorn VTEN a i přes lepší obraz si i díky super ovládání, zapínám ATV. Jen to, že nemusím ládovat titulky do souborů oblíbených seriálů, mě vytrhlo trn z paty.

   • Jak jsem psal, připojení k nashledanou umí rovnou moje TV. Používám aTV na pouštění hudby – a to bych místo jednoho optického kabelu musel tou novou řešit – vlastně ani nevím jak. :-(

    • Tomas Libensky

     Na zpracování zvuku byste musel pořídit zesilovač s hdmi porty a převodníkem, podobně se to muselo řešit s ATV od verze 2, tam se konvertovalo z optického výstupu…

 • iZabak

  Kromě toho, že nepodpoduje HW HEVC ani 4K, tak neumí ani výstup 1080/24p, což je pro sledování filmů celkem zásadní. Pulldown do 60Hz není nic moc. Starý macmini a Kodi udělá lepší službu. Pro airplay zas stačí starší generace … Tohle se Applu opravdu nepovedlo :(