iWant

Rok poté. Je Apple TV čtvrté generace opravdu budoucnost televize?

iWant

Je to více než rok, co Apple představil novou generaci Apple TV. Již od začátku ji kalifornská společnost prezentuje jako hlavní zdroj multimediální zábavy v každé domácnosti. Podle Eddyho Cuea, senior viceprezidenta internetového softwaru a služeb v Applu, je budoucnost televize v kombinaci s aplikacemi. Je však zarážející, že vyjma představení a prvních recenzí se jablečnému set-top boxu už prakticky nikdo nevěnoval, jako by ji skoro ani nikdo nepoužíval…

App Store pro Apple TV je sice pravidelně aktualizován, ale žádné převratné aplikace, jež by nás měly v obýváku udržet, dosud nepřišly. Nabízí se tak otázka, opravdu Apple TV potřebujeme?

Apple TV čtvrté generace s kapacitou 64 GB jsem si pořídil loni na Vánoce. Zpočátku jsem z ní byl nadšený, což ale postupem času značně vyčpělo. Sice ji používám několikrát do týdne, ale často si pokládám otázku, co je hlavním benefitem a proč ji vůbec používám. Hudbu a filmy přeci mohu pouštět z jakéhokoliv iOS zařízení a streamovat i pomocí Apple TV třetí generace. I starší Mac mini udělá prakticky stejnou službu, v některých případech je jeho připojení k televizi efektivnější, respektive výkonnější než celá Apple TV.

Filmy a zase filmy

Když jsem si dělal průzkum mezi uživateli, sešlo se mnoho kladných odpovědí, že lidé používají novou Apple TV denně, přičemž to je v drtivé většině případů pro stejné účely, jako využívám set-top box já sám. Apple TV často slouží jako pomyslné kino a hudební přehrávač v jednom, často ve spolupráci s aplikacemi jako Plex nebo datovým úložištěm od Synology. Pak se často jedná o nejlepší způsob, jak si večer film vychutnat.

Mnoho lidí také nedá dopustit na aplikaci zpravodajského serveru DVTV či zábavné pořady a dokumenty na kanálu Stream.cz. Zdatnější angličtináři pak nepohrdnou Netflixem, zatímco příznivci českého HBO GO mají zatím bohužel na Apple TV smůlu a musejí do televize dostávat tento obsah přes AirPlay z iPhonu nebo iPadu. Nicméně HBO chystá pro příští rok velké novinky a konečně bychom se měli dočkat také „televizní“ aplikace.

apple-tv

Kdybych měl jmenovat službu, kterou na Apple TV používám nejčastěji, je to jednoznačně Apple Music. Rád si přes televizi pouštím hudbu, kterou máme v bytě puštěnou jako kulisu, například při uklízení. Kdokoliv si pak jednoduše může zvolit oblíbenou písničku a zařadit ji do fronty. Jelikož je hudební knihovna synchronizovaná přes iCloud, mám navíc i v obýváku vždy stejné playlisty, které jsem si třeba zrovna oblíbil v iPhonu.

Pohodlné je v televizi také sledovat videa na YouTube, ale to jen v případě, že do ovládání Apple TV zapojíte iPhone. Vyhledávat přes softwarovou klávesnici by vás brzy přivedlo k šílenství a jen díky klasické iOS klávesnici na iPhonu můžete vyhledávat rychle a efektivně. Rozhodně ale zdaleka ne natolik, jak by bylo záhodno, čímž se dostáváme k největšímu problému Apple TV u nás. Řeč je o neexistující české Siri, kvůli čemuž není možné ovládání hlasem vůbec využít. A to bohužel třeba ani právě na YouTube.

Herní konzole?

Velkým tématem je také hraní her. Nepopírám, že hry si na velké obrazovce patřičně užívám. Nových a podporovaných her je v App Storu stále více a rozhodně je z čeho vybírat. Na druhou stranu mě celkem omrzelo hrát ty samé hry jako na iPhonu, například legendární Modern Combat 5 jsem na iOS dohrál již dávno. Na Apple TV mě nečeká nic nového a ve výsledku tak hra ztrácí na svém kouzlu.

Herní zážitek je odlišný akorát v tom, že funguje trochu jinak ovládání. Přes iPhone je to víceméně podobné a je otázka, jestli dokáže nějaké výrazné benefity přinést v hraní her originální Remote, nicméně pravý herní zážitek přijde s bezdrátovým herním ovladačem Nimbus od SteelSeries. Opět to je ale všechno o nabídce her a o tom, jestli pro náruživého hráče má Apple TV jako herní konzole vůbec smysl.
nimbus-steelseries-apple-tv-remote

Na obranu Apple TV je třeba říct, že se někteří vývojáři snaží a vyvíjejí hry speciálně pro jablečnou televizi, a tak můžeme najít několik povedených kousků, ke kterým dobrý zážitek z ovladače jednoznačně patří, ale za tu cenu (Apple TV stojí 4 890 nebo 6 490 korun) si už mnozí raději ještě pár tisíc připlatí a pořídí si Xbox nebo PlayStation, které jsou po herní stránce úplně někde jinde.

Microsoft a Sony navíc své konzole posouvají neustále dopředu, uvnitř Apple TV čtvrté generace jsou vnitřnosti z iPhonu 6 a vzhledem k historii jablečného set-top boxu je otázka, kdy se zase dočkáme nějakého oživení. Upřímně řečeno to ale kvůli současným hrám pro Apple TV není příliš potřeba.

Watch jako ovladač

Hráčům navíc nejde příliš naproti ani Apple. Apple TV by se dala skvěle využít pro zábavu v multiplayerových hrách a být například náhradou Nintenda Wii nebo alternativou ke Kinectu od Xboxu, jenže když si chcete zahrát s kamarády, musí si každý přinést vlastní ovladač Remote. Naivně jsem doufal, že Apple povolí v určitých případech využít jako ovladač iPhone nebo třeba Watch, ale nějaká velká zábava ve více hráčích kvůli nutnosti vlastnit další originální ovladač, který stojí 2 390 korun, padá.

Je otázka, jak se situace vyvine do budoucna, ale nyní je trochu nešťastné, že iPhony nebo Watch, i vzhledem ke svým senzorům, čímž by se dalo právě Wii či Kinectu konkurovat, nejdou jako ovladače plnohodnotně použít. Význam Apple TV v této oblasti i možnosti využití by se mohly do budoucna proměnit s rozšířením rozšíření a virtuální reality, ale Apple zatím na toto téma mlčí.

Mnozí uživatelé používají novou Apple TV denně již nyní, mnoho lidí ale také po pár dnech uložilo černý set-top box do šuplíku pod televizi a využívají ji jen sporadicky. Navíc i ti, co ji pouštějí pravidelně, ji mají hlavně pro přehrávání filmů, hudby a dalšího multimediálního obsahu, v čemž je sice nejnovější generace lepší, ale proti předchozí verzi to není zas takový skok kupředu. Mnozí si proto stále vystačí i se starší Apple TV.

Žádný velký boom v televizní oblasti se tedy od Applu zatím stále nekoná. Pro kalifornskou firmu zůstává i nadále Apple TV spíše okrajovým projektem, který v sobě sice ukrývá jistý potenciál, ale prozatím zůstává nevyužit. Často se mluví o tom, že by mohl například Apple produkovat vlastní seriály a celkově multimediální obsah, ale Eddy Cue nedávno prohlásil, že službám jako Netflix Apple konkurovat nechce. Navíc se i tímto pořád točíme jen kolem obsahu a ne žádného dalšího a inovativního využití malého set-top boxu.

Navíc v České republice je zkrátka zážitek z celé Apple TV zásadně srážen nepřítomnosti české Siri, se kterou se jinak celý produkt jednoduše ovládá.

Podle Applu je budoucnost televize v aplikacích, což může být pravda, ale je otázka, jestli se mu vůbec podaří dostat uživatele od iPhonů a iPadů právě k velkým televizím. Často totiž velké obrazovky fungují jen jako prodloužená obrazovka k mobilním zařízením a také Apple TV prozatím plní hlavně tuto roli.