iWant

Tlačítka by mohla být v iOS ještě živější, zlepšilo by to zážitek

iWant

Pokud používáte iOS, možná vám to ani nepřijde. Obzvlášť pokud nemáte srovnání třeba s watchOS nebo jinými operačními systémy. Grafik Max Rudberg ovšem upozornil na zajímavou skutečnost, že iOS je místy až příliš „ztuhlý“.

„Když byl představený iOS 10, doufal jsem, že si vypůjčí mnohem více od watchOS, protože ten odvádí skvělou práci v poskytování animovaného feedbacku při kliknutí na tlačítka a další prvky,“ vysvětluje Rudberg a přidává několik konkrétních případů.

tumblr_inline_okvalpuynP1qdzqvs_540

Ve watchOS je běžné, že tlačítka často poskytují až plastickou animaci, která působí při ovládání prstem velmi přirozeně. Také Android má v rámci materiálního designu například „zčeření“ tlačítek.

Jako kontrast z iOS uvádí Rudberg tlačítka v Apple Mapách, která reagují jen zbarvením. „Možná by stisknutí mohlo ukázat dokonce i tvar tlačítka? To jako by bylo v jedné rovině s povrchem, ale stisknutím prstu by se zatlačilo dolů a dočasně zešedivělo,“ navrhuje Rudberg.

tumblr_inline_okvalzQf1q1qdzqvs_540

Jelikož Apple zatím podobné prvky v iOS příliš nenasazuje, neobjevují se tolik ani u aplikací třetích stran. Vývojáři nicméně mají možnost taková tlačítka použít, což dokazuje například výběr filtru v Instagramu nebo tlačítka na spodní ovládací liště ve Spotify. A jak dobře k Rudbergově textu podotkl Federico Viticci z MacStories, podobné chování už má i nové tlačítko Play v Apple Music.

Rudbergův návrh je určitě dobrý a bude zajímavé sledovat, jestli Apple podobné novinky nechystá například pro iOS 11. Rozhodně by to však šlo ruku v ruce s vylepšenou haptickou odezvou v iPhonech 7. Díky ní jsou iPhone a iOS mnohem živější a plastičtější tlačítka by tomu ještě více napomohla.

Zdroj: Max Rudberg
 • DusanK

  Nech sa vratia k designu iOS 6 – tam boli najkrajsie tlacitka.

 • Apple si rozvrtal macOS i iOS za poslední dva roky tak třikrát dokola. Nevedlo to k ničemu jinému než jen ke zmatku, vyšším nárokům na HW a nestabilnímu systému. Kdyby raději řešili pády a chyby které se před nástupem iOS7 a Mavericks nestávali. Už jsou jak MS jehož vývoj se zasekl u nahodilého přesouvání tlačítka Start, namísto aby řešili co uživatele skutečně pálí.
  Osobně bych uvítal raději kdyby místo takovéhleho bullshitu, jako je animace tlačítek, raději zajistili aby třeba AirDrop či hotspot fungoval tak jak inzerují.

  • DusanK

   Apple predsa nema cas a prostriedky na riesenie takychto veci… Ved musi do kazdej novej aktualizacie systemu pridavat nove a nove emotikony…

 • M

  Je to asi dotaz mimo tuto diskuzi, ale lze při diktování textu (např. v SMS) zapínající se pomocí ikonky mikrofonu vedle mezerníku vlevo vypnout zvuk této ikony ? Kdykoliv ji zmáčknu aktivuje hlasitý zvuk a ani já ani nikdo z kolegů neví jak vypnout. Díky.

  • M

   Jedná se o iphone 5S