iWant

Tlačítka by mohla být v iOS ještě živější, zlepšilo by to zážitek

iWant

Pokud používáte iOS, možná vám to ani nepřijde. Obzvlášť pokud nemáte srovnání třeba s watchOS nebo jinými operačními systémy. Grafik Max Rudberg ovšem upozornil na zajímavou skutečnost, že iOS je místy až příliš „ztuhlý“.

„Když byl představený iOS 10, doufal jsem, že si vypůjčí mnohem více od watchOS, protože ten odvádí skvělou práci v poskytování animovaného feedbacku při kliknutí na tlačítka a další prvky,“ vysvětluje Rudberg a přidává několik konkrétních případů.

tumblr_inline_okvalpuynP1qdzqvs_540

Ve watchOS je běžné, že tlačítka často poskytují až plastickou animaci, která působí při ovládání prstem velmi přirozeně. Také Android má v rámci materiálního designu například „zčeření“ tlačítek.

Jako kontrast z iOS uvádí Rudberg tlačítka v Apple Mapách, která reagují jen zbarvením. „Možná by stisknutí mohlo ukázat dokonce i tvar tlačítka? To jako by bylo v jedné rovině s povrchem, ale stisknutím prstu by se zatlačilo dolů a dočasně zešedivělo,“ navrhuje Rudberg.

tumblr_inline_okvalzQf1q1qdzqvs_540

Jelikož Apple zatím podobné prvky v iOS příliš nenasazuje, neobjevují se tolik ani u aplikací třetích stran. Vývojáři nicméně mají možnost taková tlačítka použít, což dokazuje například výběr filtru v Instagramu nebo tlačítka na spodní ovládací liště ve Spotify. A jak dobře k Rudbergově textu podotkl Federico Viticci z MacStories, podobné chování už má i nové tlačítko Play v Apple Music.

Rudbergův návrh je určitě dobrý a bude zajímavé sledovat, jestli Apple podobné novinky nechystá například pro iOS 11. Rozhodně by to však šlo ruku v ruce s vylepšenou haptickou odezvou v iPhonech 7. Díky ní jsou iPhone a iOS mnohem živější a plastičtější tlačítka by tomu ještě více napomohla.

Zdroj: Max Rudberg