iWant

U nových Macbooků by se měly objevit grafické karty od NVidia

iWant

Na povrch začínají vyplouvat další zajímavé informace ohledně připravovaných Macbooků Pro, které by se měly objevit už toto léto. Podle posledních informací by měl Apple vyměnit dodavatele grafických karet.

Z posledních dnů víme nebo tušíme, že připravované Macbooky Pro by měly disponovat užším profilem, procesory Ivy Bridge a dále se spekuluje o Retina displeji, USB 3.0 a absenci optické mechaniky. Pokud se stane displej s vysokým rozlišením skutečností, budou notebooky potřebovat také dostatečně výkonné grafické karty. Ty v MacBoocích nebyly nikdy extra výkonné, to by se ale mohlo v tomto roce změnit.

Podle serveru The Verge vše nasvědčuje tomu, že Apple opět změní dodavatele grafických karet. V loňském roce přešel z Nvidie k ATI, letos se k Nvidii znovu vrátí. Pro Apple to není zdaleka neobvyklá praktika, vybírá si výrobce prostě podle lepší nabídky a tu má pro rok 2012 zřejmě Nvidia s řadou GeForce. Otázkou je, jaký model pro své MacBooky Apple zvolí. Podle objevu serveru 9to5Mac.com by se mohlo jednat o GT650M, reference na tuto grafickou kartu objevili ve vývojářském preview OS X 10.8.

Pokud by se skutečně jednalo o model z řady GT 600, jež disponuje čipem vyráběným 28 nm technologií s architekturou Kepler, MacBooky by získaly obrovský nárůst grafického výkonu s minimálním dopadem na výdrž. Dle dostupných benchmarků na Notebookcheck.net si GeForce GT 650M poradí i s nejnovějšími hrami ve vysokém rozlišení s framerate nad 40 snímků za vteřinu. Mezi takové tituly patří například Mass Effect 3, Skyrim nebo Crysis 2. Jediná nevýhoda této grafické karty je větší zahřívání při vyšším výkonu.
[do action=“infobox-2″]

GeForce GT 600 a architektura Kepler

Grafické karty řady 600 s architekturou Kepler představila Nvidia před pár měsíci. Oproti předchozí řadě GT 500 je bez nadsázky dvakrát rychlejší a dvakrát výkonnější. GPU se dokonce umí samo podle potřeby přetaktovat a má i pokročilý anti-aliasing. I přes tyto skvělé vlastnosti nejsou karty řady 600 drahé. Více na serveru Cnews.cz.[/do]

Grafické karty Nvidia by se však měly týkat pouze 15″ a 17″ verze MacBooku (pokud 17″ verze bude). 13″ MacBook Pro by se měl dočkat, pokud se bude Apple držet trendu z minulého roku, pouze integrované grafiky Intel HD 4000, která je součástí čipsetu Ivy Bridge. Ta je zhruba o třetinu výkonnější než verze HD 3000, která se nachází v současném MacBooku Pro, MacBooku Air a nejnižší verzi Macu mini. Ale třeba Apple překvapí. Každopádně pokud se přechod na Nvidia GeForce s architekturou Kepler potvrdí, dá se očekávat, že se objeví postupně ve všech Macích.

Zdroj: TheVerge.com