Zavřít reklamu

Nejnovější operační systém macOS Catalina byl poměrně dlouhou dobu testován. I přesto neunikly všechny chyby. Ta nejnovější se týká problémů s externími grafickými kartami.

Zatímco používání externích grafických karet není záležitostí většiny uživatelů, je zde skupina, která na ně spoléhá. Pro ty přinášíme špatnou zprávu, jelikož macOS 10.15 Catalina má v aktuálním sestavení problém s řadou z nich fungovat.

Profesionální uživatelé patrně nejsou z macOS Catalina příliš nadšení. Apple odebral podporu 32 bit aplikací, nahradil iTunes, na které spoléhal software pro DJ, Adobe má opět problém s optimalizací Photoshopu a Lightroomu a nyní se k tomu přidávají i problémy s externími grafickými kartami.

Blackmagic-eGPU-Pro-MacBook-Air

Uživatelé hlásí, že po upgradu z macOS Mojave na Catalina přestala fungovat část externích grafických karet AMD. Jmenovitě jde o řady AMD Radeon 570 a 580, které jsou zároveň cenově nejdostupnější a tím pádem nejoblíbenější.

Nejvíce potíží hlásí majitelé Maců mini. Následují vlastníci oficiálně nepodporovaných externích boxů, kteří v nich ale mají podporované grafické karty, které s Mojave bez potíží fungovaly.

Zamrznutí počítače, pády a nečekané restarty systému

Příčinu se však nedaří identifikovat. Nefungují například ani karty zapojené do Applem schválených boxů Sonnet. Na druhou stranu většina majitelů nejdražších karet AMD Vega si nestěžuje a jejich karty se zdá bez problémů fungují.

Mezi nejčastější příčiny patří kompletní zamrznutí počítače, časté restarty a pády celého systému, nebo počítač vůbec nenastartuje.

Je nutné poznamenat, že se opravdu bavíme o podporovaných AMD kartách. Nejde tedy o karty zpřístupněné ručně pomocí úprav knihoven systému. Ty totiž paradoxně mohou fungovat.

Podobné potíže jsme bohužel zaznamenali i v redakci. MacBook Pro 13“ s Touch Barem 2018 kombinujeme s eGPU Gigabyte box AMD Radeon R580. Systém funguje do momentu, kdy se počítač uspí a posléze už se neprobudí. V macOS Mojave se přitom počítač se stejnou kartou v pořádku probudil.

Aktuální betaverze macOS 10.15.1 bohužel řešení potíží nepřináší.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Shodou okolností mám doma půjčenou egpu od Blackmagic a to Pro 580 a nemám žádný problém. Mám MacBook 15″ 2016. Problémy jsou v současné době ve Windows s touto kartou, ale to bude spíš vina Windows přes BootCamp. Apple tuto možnost sice nikdy oficiálně nepodporoval, ale dalo se to propojit. Tak uvidíme, jak to dopadne časem dál. Jinak já prostě žádné chyby nepozoruji. Ani maily, ani žádné aplikace 32bitové nepoužívám a i kdyby ano, tak bylo dost času se na to připravit.

    Samozřejmě je škoda, že i když se systém tak dlouho testuje v betách, tak potom to takhle dopadne. Nicméně o co horší je poslední dobou macOS, o to víc horší jsou Windows. Co všechno musím s klienty na Windows v práci řešit, to je naprosto příšerný. Jestli budu muset někdy uvažovat o tom, že počítače od Applu opustím, tak buď je už nahradím tabletem a nebo se vrátím na Linux.

celý text

Čtěte více.