Zavřít reklamu

Nedílnou součástí podnikání společnosti Apple jsou již řadu let reklamy. To, že Apple reklamy v drtivé většině případů umí, dokázal již v roce 1984 svým kultovním orwellovským spotem, propagujícím prvním Macintosh. V dnešním článku jsme se rozhodli blíže podívat na reklamy na iPad – a že jich za deset let jeho existence na trhu vzniklo požehnaně. Díky The Apple Archive jsme se mohli podívat na většinu z nich a připomenout si, jaké novinky jejich prostřednictvím Apple propagoval.

2010: Seznamte se, iPad

Rok 2010 byl prvním rokem iPadu. Je tedy logické, že Apple se musel ve svých reklamách zaměřit spíše na sdělení čím vlastně iPad je a k čemu slouží. Tehdejší spoty měly velice jednoduché, přímé, srozumitelné sdělení – Apple například vydal sérii reklam s názvem „iPad is…“. Zatímco ve videu s názvem „iPad is Amazing“ ukazuje ve zkratce a velmi lákavým způsobem vše, co lze s novým tabletem dělat, v televizních reklamních spotech s názvy „iPad is Musical“, „iPad is Electric“ a „iPad is Delicious“ představuje vlastnosti nového iPadu o něco detailněji.

Samozřejmostí byla i série srozumitelně podaných instruktážních spotů, osvětlujících uživatelům základy používání iPadu, a chybět nemohlo ani video, ve kterém promlouvá tehdejší šéfdesignér Jony Ive a další osobnosti z Applu. Firma se v roce, kdy svůj iPad uvedla, držela v reklamách spíše zpátky a vsadila na jednoduché záběry, představení samotného tabletu a srozumitelná, přímá sdělení.

2011: Pro každého něco

V roce 2011 už měli všichni přinejmenším tušení, co iPad od Applu nabízí. Firma se proto ve svých reklamách začala více zabývat přínosem, který iPad znamená pro běžné uživatele i pro profesionály. V jednom ze svých reklamních spotů zdůrazňoval jeho přínos ve vzdělávání, v řadě videí ale zdůrazňoval také emotivní stránku vývoje i následného využívání svého tabletu. Apple se zkrátka v roce 2011 snažil uživatele přesvědčit o tom, že pokud milují to, co dělají, budou stoprocentně milovat (a potřebovat) svůj iPad. Zdůraznil, že iPad je tabletem, který uspokojí téměř všechny smysly. Rok 2011 byl také rokem bilancování, které Apple shrnul do dalšího z videí. Ani v tomto roce pochopitelně nechybělo představení nového modelu nebo jeho podrobnější prohlídka. Novinkou byl Smart Cover, který rovněž Apple propagoval v reklamním spotu.

iPad Smart Cover 2011

 

2012: Vítej, maličký

Rok 2012 se u společnosti Apple nesl mimo jiné ve znamení příchodu iPadu mini (a odpovídajícího Smart Coveru), proto se v tomto odstavci zaměříme převážně na něj. Vzhledem k tomu, že šlo o čerstvou novinku, musel ho Apple pochopitelně řádně přestavit veřejnosti.

Nechybělo ani hraní na city ve vánoční reklamě, ukázka práce s fotografiemi nebo třeba připomenutí, že iPad je skvělým nástrojem pro čtení knih. Ve většině těchto spotů Apple ukázal vlastnosti iPadu mini a jeho zobrazením bok po boku klasického iPadu naznačil, že iPad mini je sice menší, nikoliv však méně schopný než jeho větší sourozenec – oba tablety prezentoval spíše jako spoluhráče. Stranou ale nezůstávalo ani představení další generace klasického iPadu s důrazem na vlastnosti jeho displeje a připomínkou, že na iPadu se dá opravdu dělat vše.

Takto propagoval Apple své iPady na billboardech a dalších místech:

2013: Lehký jako vzduch

Zatímco novinkou na poli applích tabletů byl v roce 2012 iPad mini, o rok později přišel iPad Air. Apple ho propagoval v tiskových, outdoorových i mediálních kampaní, do povědomí veřejnosti se výrazně zapsalo například „video s tužkou“, povedeným byl také spot, představující světu vlastnosti nového iPadu Air. Apple také v roce 2013 světu sdělil, že iPad je skvěle využitelný i pro účely natáčení filmů, jejich sledování, a pochopitelně že je také ideálním pomocníkem a společníkem prakticky pro všechny účely. Podobně dynamicky pojatou reklamou byl i spot s názvem „Alive“, zdůrazňující bohatou nabídku aplikací pro iPad.

iPad 2013 reklamni foto

2014: Tablet nebo hodinky?

V roce 2014 se Apple po produktové stránce zaměřil spíše na nové iPhony a především na první (respektive nultou) generaci svých Apple Watch. To ale neznamená, že by iPad zůstal stranou. Kromě tiskových reklam se veřejnost dočkala spotu, zdůrazňujícího přínos druhé generace iPadu Air pro práci, nechyběla ale ani připomínka „tužky“ z předchozího roku nebo video o tom, jak Apple pomohl při projektu revitalizace jedné z detroitských čtvrtí. Svět se také dozvěděl, že iPad mění svět k lepšímu.

2015: Potřebujete stylus…

Rok 2015 byl především rokem příchodu a představení iPadu Pro a Apple Pencil. Apple zveřejnil velkolepé video, ve kterém se slavnostně odhalil jeho nejnovější iPad Pro, určený profesionálům, a „vesmírný“ reklamní spot. Nezapomněl ale ani na klasický iPad a zdůraznění jeho přínosu pro tvorbu videa či hudby. V roce 2015 společnost Apple také spustila reklamní kampaň na iPad s názvem „Do More“.

2016: …a nepotřebujete počítač

V roce 2016 veřejnost řešila zejména AirPods, vylepšenou platformu HealthKit, nový MacBook Pro s Touch Barem nebo třeba absenci sluchátkového jacku u iPhonu 7. Všem těmto událostem ustoupily reklamní kampaně na iPad trochu do pozadí, slyšet o nich ale rozhodně bylo – zejména v souvislosti se spotem s názvem „What’s a Computer?“, který se setkal s poměrně nesouhlasnými reakcemi. Objevily se ale také klipy, propagující multitasking na iPadu Pro nebo možnosti programování na iPadu díky novince Swift Playgrounds. Svět spatřily také spoty s názvem „Dillan’s Voice“ a „Dillan’s Path“, zdůrazňující možnosti zpřístupnění na iPadu.

 

2017: iOS 11 je tu

Rok 2017 byl rokem příchodu iPadu páté generace a operačního systému iOS 11 – proto Apple zveřejnil mimo jiné také instruktážní „how to“ video. Svět se v tomto roce dočkal také nového iPadu Pro s 10,5palcovým displejem a procesorem A10X Fusion, který váš pracovní den učiní ještě produktivnějším a efektivnějším. V dalším ze spotů Apple připomněl lidem, že virus na svém iPadu rozhodně nechytíte.

2018: Zahoďte MacBooky

V roce 2018 společnost Apple opět připomněla lidem, že pokud zvolí ten správný model svého iPadu a nainstaluje na něj ty správné aplikace, obejde se při práci bez počítače. Detailně ukázal, k jakým změnám došlo u jeho nejnovější generace iPadu Pro, a jak se nutné papírování dá elegantně zvládnout i elektronickou cestou. Ani v tomto roce nechyběla připomínka všestrannosti klasického iPadu, prostřednictvím spotů s názvem „Organized Notes“ a „Homework“ Apple zase zdůraznil přínos svého tabletu v oblasti vzdělávání.

2019: Krásné nové stroje a iPadOS

Rok 2019 přinesl hned několik nových modelů iPadů – třeba iPad mini nebo iPad 7. generace. Svět se ale dočkal také operačního systému iPadOS, který Apple náležitě představil i ve svých reklamách. Světlo světa spatřila také vánoční reklama na iPad, která vyvolala rozporuplné reakce – zatímco některé diváky dojala k slzám, jiné pohoršila. Apple ale ani v roce 2019 nezapomněl na ukázku toho, co všechno mohou uživatelé dělat na iPadu Pro.

iPad outdoor kampan

Zdroj obrázků v galeriích: Apple Archive

.