Zavřít reklamu

Jedním z trendů, které Apple v poslední době propaguje, je téměř nutnost umět programovat. Teta Kateřina ze Saturnina by možná řekla, že cvičení dělá mistra a proutek je potřeba ohýbat, dokud je mladý, proto se Apple základy schopnosti programovat snaží položit už u těch nejmenších. Aplikace Swift Playgrounds ale v žádném případě není určena výhradně jim.

Swift Playgrounds je aplikace, která pomáhá dětem pochopit základy programování v jazyce Swift. Rozhodně se ale nedá označit za jednostranně zaměřenou vzdělávací aplikaci/hru, protože je koncipována tak, aby si díky ní děti kromě Swiftu jako takového osvojily obecné principy programátorského uvažování a logiky. Swift Playgrounds jsme v rodině vyzkoušeli na iPadu 2018 na vlastní kůži. Co nám aplikace přinesla?

Hřiště pro každého

Je Playgrounds pro začátečníky? Ano i ne. Způsob, jakým aplikace komunikuje, je natolik srozumitelný, že si s ní poradí i uživatelé, kteří v životě neviděli žádný kód. Zároveň je ale natolik zábavný, že nebude nudit ani ty, kteří již nějaké zkušenosti mají. Playgrounds u nás testovala desetiletá dcera, která má z dřívějška zkušenosti s Karlem a Baltíkem, poradí si s ní ale i děti programováním nepolíbené. Program je textově vizuální. Uživatel začíná nejprve s tvorbou jednotlivých příkazů, které se postupně učí skládat do řetězců, smyček a komplexnějších staveb. Jednotlivými hřišti jsou v aplikaci myšleny jakési miniaplikace – lekce, z nichž každá je zaměřena na jinou oblast. Hřišť, nebo chcete-li miniher, je v nabídce opravdu dost, stejně jako nejrůznějších šablon. Výukové jádro tvoří tři základní moduly – „Learn to Code 1“,  „Learn to Code 2“ a „Learn to Code 3“.

První lekce má za úkol naučit uživatele základní příkazy ve Swiftu. Příkazy zadáváte klepnutím, není potřeba vypisovat celý kód. To, co vámi zadané příkazy vykonají v praxi, můžete vidět v horní části obrazovky, kde se ve svém animovaném 3D světě pohybuje hlavní postavička. Po zadání příslušných příkazů Byta rozpohybujete klepnutím na tlačítko „Run my Code“. Pokud vás ale Byte nebaví, můžete zkusit některou z jiných lekcí

Aplikace vám zpočátku s příkazy velmi intenzivně pomáhá, postupně vás nechá se osamostatnit a aktivě využívat to, co jste se naučili v předešlých lekcích. Náročnost se postupně zvyšuje, aplikace ale počítá i s variantou, že by toho na vás mohlo být zkrátka moc, a nabízí možnost nápovědy. Stejně tak si své znalosti můžete kdykoliv osvěžit spuštěním některé ze starších lekcí.

 

Nejlepší učitel

Jednou z nejlepších věcí na Swift Playgrounds – spolu s neuvěřitelně snadným a dokonale intuitivním ovládáním – je jejich přístup k uživateli. Aplikace netrvá na přesně daném postupu, který se musíte naučit jak opičí dráhu. Pokud si ke stanovenému cíli dokážete najít svou vlastní cestu, Playgrounds váš úspěch oslaví stejně, jako byste krok za krokem sledovali předem daný postup. Stejně tak vás nebude nijak znevýhodňovat v případě, že se rozhodnete využít nápovědu. Jednoznačným plusem je i variabilita jednotlivých lekcí spolu s faktem, že vás nic nenutí držet se striktně jedné jediné cesty. Můžete začít kteroukoliv lekcí a abslovovat jich i několik najednou, aniž byste nutně museli předchozí lekci dokončit.

Výrazným, a nejspíš asi jediným, mínusem by se v našich končinách mohla zdát angličtina, kterou zejména menší děti neovládají, není to ale nepřekonatelný problém. Jednotlivé příkazy si zapamatuje i neangličtinář a doprovodné komentáře a instrukce jsou psané jednoduše stravitelnou angličtinou – pokud váš potomek příliš anglicky neumí, nebude problém mu krátké texty překládat.

Někdo by za nevýhodu mohl považovat i to, že Playgrounds nejsou k dispozici pro iPhone. Když si ale aplikaci vyzkoušíte, přesvědčíte se na vlastní kůži, že prostředí iPadu je pro ni jako stvořené. Velikost displeje je naprosto optimální a nejspíš ani ten největší iPhone, který se v současné době na trhu, by nejspíš neumožňoval dostatečně pohodlné a efektivní používání Playgrounds, a nejspíš by na něm ani nebyl prostor pro využití specifických úprav kódů.

Nebojte se Playgrounds vyzkoušet. Pokud jste podobně jako autorka tohoto článku skončili s programováním v devadesátých letech, protože v Ábíčku přestaly vycházet návody pro QBasic, a Mortal Kombat, který vám spolužák přinesl zkomprimovaný na dvaceti disketách, vám začal připadat zábavnější, může pro vás aplikace představovat snadný a zábavný odrazový můstek zpět do světa kódů a příkazů.

Swift Playgrounds
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.