Zavřít reklamu

iOS 15 je ve veřejné verzi k dispozici již několik dnů. Na našem magazínu jsme však tento systém, společně s ostatními novými systémy, testovali již od vydání vůbec první beta verze, která vyšla zhruba před třemi měsíci. iOS 15 je konkrétně k dispozici pro všechny uživatele, kteří vlastní iPhone 6s a novější, což znamená, že je tento systém možné využít na šest let starém zařízení – o tom si majitelé telefonů s Androidem mohou nechat jenom zdát. Pokud jste si zrovna iOS 15 nainstalovali a chcete se dozvědět o nějakých skrytých funkcích, tak stačí, abyste si přečetli tento článek.

Aktivace funkce Live Text

Mezi jednu z nejvíce očekávaných funkcí patří bezesporu Live Text, potažmo Živý text. Pomocí této funkce můžete převést text, který se nachází na nějakém obrázku, do podoby, ve které je možné s ním jednoduše pracovat. Live Text byl bez problémů delší dobu k dispozici v beta verzích, jenže s veřejným vydáním iOS 15 mnohým uživatelům v Česku jednoduše zmizel. Dobrou zprávou však je, že funkci stačí aktivovat, a to v relativně skrytém nastavení. Konkrétně je nutné přejít do Nastavení -> Obecné – > Jazyk a oblast, kde dole aktivujte Živý text. Aby bylo možné funkci využít, tak musíte mít přidaný jazyk Angličtina. Ten můžete případně přidat výše.

Nastavení plochy v Soustředění

S příchodem iOS 15 a dalších nových operačních systémů jsme se dočkali také nové funkce Soustředění. Za mě osobně je právě Soustředění jednou z nejlepších nových funkcí. Jedná se totiž o vylepšený původní režim Nerušit, který toho umí o hodně více. Primárně si můžete vytvořit hned několik různých režimů, které si pak můžete individuálně přizpůsobit podle svého gusta. Kromě toho si můžete také nastavit, které aplikace vám budou moci odeslat oznámení, popřípadě které kontakty vás budou moci kontaktovat. Nastavit si ale můžete i vzhled domovské obrazovky. Konkrétně je možné deaktivovat zobrazování oznamovacích odznaků, navíc k tomu si můžete také nastavit skrytí některých stránek plochy v konkrétním režimu Soustředění. Učinit tak můžete v Nastavení -> Soustředění -> režim -> Plocha.

Upozornění na zapomenutí

Patříte mezi jedince, kteří neustále něco zapomínají? Pokud ano, tak pro vás mám skvělou zprávu. V iOS 15 si totiž nově můžete aktivovat upozornění na zapomenutí některého zařízení či předmětu. To znamená, že jakmile se od nějakého zařízení či předmětu vzdálíte, tak vám to dá iPhone vědět prostřednictvím notifikace. Pokud byste upozornění na zapomenutí chtěli aktivovat, tak v iOS 15 otevřete nativní aplikaci Najít, kde dole rozklikněte sekci Zařízení či Předměty. Pak už jen stačí v seznamu konkrétní zařízení či předmět rozkliknout, a poté otevřít sekci Upozornit na zapomenutí, kde funkci aktivujte a případně nastavte.

Změna velikosti textu v aplikaci

Již delší dobu můžete v rámci operačního systému iOS změnit velikost písma v celém systému. To ocení jak starší generace, která hůře vidí, tak i mladší generace, která si zase může nechat zobrazit více obsahu zmenšením písma. Pravdou ale je, že v některých situacích by se vám mohlo hodit změnit velikost písma pouze v konkrétní aplikaci a nikoliv v celém systému. Apple přesně tuto možnost v iOS 15 přidal, tudíž je možné velikost písma měnit v každé aplikaci zvlášť. Pro provedení je nutné prvně přejít do Nastavení -> Ovládací centrum, kde přidejte prvek Velikost textu. Pak se přesuňte do aplikace, kde chcete velikost písma změnit, a následně otevřete ovládací centrum. Zde klepněte na prvek pro změnu velikosti písma (ikona aA), ve spodní části zvolte možnost Jen [název aplikace] a nakonec pomocí posuvníku velikost nastavte.

Zadávání časových údajů

Patříte mezi uživatele jablečných telefonů, potažmo operačního systému iOS, již několik dlouhých let? Pokud ano, tak si dost možná z iOS 13 pamatujete, jakým způsobem jste zde zadávali časové údaje, například v aplikaci Kalendář nebo Hodiny. Konkrétně se vám pokaždé zobrazilo rozhraní rotujícího číselníku, které je podobné číselníku na starých telefonech. Přejetím prstu nahoru či dolů jste si tak mohli čas nastavit. V iOS 14 pak Apple přišel se změnou a časové údaje jsme začali zadávat klasicky pomocí klávesnice. Uživatelé ve většině případech z této změny nadšení nebyli, sotva si ale zvykli, tak v iOS 15 je opět zpět rotující číselník z iOS 13. Apple se ale rozhodl zavděčit všem, a pokud se vám líbí více zadávání pomocí klávesnice, tak stačí, abyste na rotující číselník klepnuli prstem, čímž se zobrazí klávesnice a časový údaj tak můžete jednoduše zadat i tímto způsobem.

Adresní řádek v Safari

Jak už jsem zmínil na předchozích stránkách, tak iOS 15 přichází s mnoha novými funkcemi a vylepšeními. Kromě toho Apple přišel také se zbrusu novým Safari, a to taktéž ve verzi 15. Nativní jablečný webový prohlížeč si vysloužil také značný facelift a několik nových funkcí. Co se faceliftu týče, tedy změny designu, tak se Apple rozhodl, že nově umístí adresní řádek z horní části obrazovky směrem úplně dolů. Díky tomu se mělo Safari uživatelům jednodušeji ovládat jen jednou rukou, jelikož vzhledem k velikosti současných telefonů málokdo u větších zařízení dosáhne nahoru. Jenže se ukázalo, že se jednalo o vcelku nešťastný krok – uživatelé si totiž začali hromadně na tuto změnu stěžovat. V pozdějších beta verzích tak Apple přišel s možností výběru. To znamená, že si můžete zvolit, zdali bude adresní řádek postaru nahoře, anebo dole. Tuto změnu lze provést v Nastavení -> Safari, kde sjeďte níže ke kategorii Panely a vyberte si rozvržení, které chcete.

Úvodní stránka v Safari

U Safari ještě zůstaneme i v tomto případě. Pokud patříte také mezi uživatele Maců či MacBooků a máte nainstalovaný macOS 11 Big Sur (či novější), tak víte, že si v Safari můžete různě upravit domovskou stránku. Zobrazit si na ní můžete různé prvky, navíc k tomu lze změnit i pozadí, což se může některým uživatelům zajisté hodit. Vydání macOS 11 Big Sur jsme se dočkali vloni, tudíž by se dalo očekávat, že s možností pro úpravu domovské obrazovky přijde i loňský iOS 14. Opak je však pravdou – dočkali jsme se až nyní v rámci iOS 15. Pokud si tedy chcete úvodní stránku v Safari upravit, tak stačí, abyste si otevřeli nový panel, a poté sjeli úplně dolů, kde klepněte na tlačítko Upravit. V rozhraní už si pak můžete nastavit zobrazení jednotlivých prvků, měnit můžete i jejich pořadí. Nechybí možnost pro změnu pozadí či pro synchronizaci úvodní stránky napříč všemi vašimi zařízeními.

Změna času a data pořízení snímku

Když jablečným telefonem či nějakým fotoaparátem zachytíte nějaký snímek, tak kromě toho, že se uloží snímek jako takový, se do samotné fotografie uloží tzv. metadata. Pokud pojem metadata slyšíte prvně, tak se jedná o data o datech, v tomto případě tedy o data o fotografii. Díky metadatům jste tak například z fotografie schopni vyčíst například to, kdy, kde a čím byla pořízena, jak byl nastaven fotoaparát a mnoho dalšího. Až doposud jste si pro zobrazení metadat v iOS museli stáhnout speciální aplikaci, což se konečně s iOS 15 mění. Metadata fotografie si můžete zobrazit přímo ve Fotkách, a to tak, že si snímek rozkliknete, a poté ve spodní části obrazovky klepnete na ikonu ⓘ. Kromě toho, že si metadata můžete zobrazit, tak je můžete i upravit. Stačí v rozhraní se zobrazenými metadaty klepnout v pravé horní části na Upravit. Poté jste schopni změnit čas a datum pořízení snímku, společně s časovým pásmem.

Deaktivace automatického Nočního režimu

Pokud se podíváme na kvalitu fotoaparátů současných chytrých telefonů, tak zjistíme, že jsou opravdu velmi kvalitní. A ještě aby ne, když se každým rokem největší výrobci telefonů předhání v tom, kdo přijde s lepší fotosoustavou. Některé společnosti jdou na to nesmyslným zvětšováním čísel, Apple však dokazuje, že megapixely rozhodně nelze považovat za údaj, který rozhoduje o kvalitě výsledných fotografií. iPhony již po dobu několika let disponují Nočním režimem, díky kterého jste schopni zachytit krásné snímky i v noci či ve špatných světelných podmínkách. V mnohých případech vám tedy Noční režim zvládne pomoci, někdy se ale můžete rozhodnout pro jeho vypnutí. Kdykoliv však po vypnutí opustíte aplikaci Fotoaparát, tak se po opětovném spuštění Noční režim znova automaticky zapne, což nemusí být ideální. V iOS 15 si konečně můžete nastavit, aby se Noční režim po opětovném spuštění Fotoaparátu neaktivoval. Učiníte tak v Nastavení -> Fotoaparát -> Zachovat nastavení, kde aktivujte přepínač u Noční režim.

Konfigurace VPN

V případě, že chcete mít jistotu toho, že jste při procházení internetu chránění, tak nejlépe uděláte v případě, pokud využijete nějakou VPN aplikaci. Těchto VPN služeb a aplikací je k dispozici opravdu nespočet, tudíž je rozhodně z čeho vybírat. Pokud si nějakou VPN aplikaci vyberete a nainstalujete, tak ihned poté VPN nezačne fungovat. Prvně je totiž nutné, abyste potvrdili instalaci konfigurace VPN. Až poté jste schopni VPN využít. V případě, že využíváte více aplikací pro zajištění VPN, tak v iOS 15 zajisté oceníte nové rozhraní pro správu konfigurací VPN, které je o mnoho jednodušší a přehlednější. Tohle rozhraní najdete jednoduše v Nastavení -> Obecné -> VPN a správa zařízení -> VPN.

.