Zavřít reklamu

Na červnovém WWDC21 nám Apple ukázal svůj nejvyspělejší mobilní systém iOS 15, určený pro iPhony 6S a novější. Včera, tedy 20. září, pak uvolnil po třech měsících jeho testování nejen vývojáři ale i veřejnými betatestery ostrou verzi, která je aktuálně k dispozici široké veřejnosti. Aktualizovat se jistě vyplatí, novinek je nakonec poměrně dost, jestli vás ale osloví, je otázkou. 

Je to o rychlosti 

Dobrou zprávou je, že situace z iOS 11 se nekoná. Spolehlivost iOS 15 je tak prozatím na vysoké úrovni a nestává se, že byste byli svědky zasekávání prostředí, pádů aplikací, restartování telefonů atd. Samozřejmě záleží na modelu iPhonu, na kterém novinku používáte, ale už v rámci GM verze nebyly v systému žádné na první pohled viditelné chyby, proto není důvod, aby se nacházely i v té ostré. Apple si tak zjevně vzal k srdci přání uživatelů, kteří od nové verze iOS chtěli především stabilitu. Jestli pak bude mít iOS 15 vliv na baterii se teprve uvidí s dlouhodobějším používání.

Je to i o funkcích 

Operační systém iOS neustále přidává nové a nové funkce, které dle mého úsudku používá méně a méně uživatelů (soudě i dle sebe). Apple je tak v poměrně svízelné situaci – potřebuje všem ukázat, že má na to přijít s novými a unikátními funkcemi, ale protože jeho iPhony už jednoduše umí vše, co může běžný uživatel potřebovat, má to poměrně těžké se zaujetím široké veřejnosti.

Aktuálně se to tak snaží hnát přes produktivitu, potažmo efektivitu, když v iOS 15 přináší režim Soustředění. I když má svá pozitiva, nemohu se zbavit dojmu, že se jedná o kombinaci režimu Nerušit a Čas u obrazovky, který je však hnán trošku jiným směrem. To tedy s cílením na ty uživatele, které nezaujala ani jedna z výše uvedených funkcí. Říká se přece „do třetice všeho dobrého“, tak snad mu to tentokrát vyjde. 

Ze svého pohledu vnímám oznámení jako nutné zlo. Proto jsem rád, že přepracovaný souhrn oznámení posouvá jejich správu na další úroveň a přináší je konečně v použitelném formátu. I když zase se zde kupí složitost nad složitost. To tedy v podobě „neodkladných oznámení“, která dokážou přijít i mimo stanovený čas, a to i pokud máte aktivovaný jakýkoli „ztišující“ režim. Ty časy, kdy byl iOS jednoduchý a intuitivní, jsou dávno ty tam.

Detaily o fotografii:

Živý text vypadá skvěle, pokud pro něho najdete uplatnění. Novinky v Safari pak potěší všechny ty, kteří tento webový prohlížeč používají jako hlavní, což ostatně platí i pro Mapy. Osobně ale jedu na Chromu a Google mapách, takže bohužel. Zprávy dále rozšiřují možnosti již zajetých funkcí, a je to rozhodně dobře. Příjemné je používání funkce Sdíleno s vámi, a to napříč celým systémem. V souvislosti s tím Apple inovoval i aplikaci Fotky. Vzpomínky tak dostaly nový a dle mého použitelnější rozhraní, konečně jsme se u fotek také dočkali zobrazování metadat.

Další a další alegorické vozy 

Pokud se podívám na další hlavní novinky, tak Zdraví otevřu jednou za měsíc, kolik jsem ušel daný den kroků. Počasí otevírám jen sporadicky, protože raději kouknu z okna, jak skutečně je, na podrobnou předpověď jsou pak lepší aplikace. O Siri není třeba se rozepisovat, když pořád neumí česky. Jasný posun je vidět v rámci Soukromí, kde se Apple hodně angažuje a je to jen dobře. To samé se dá říci i o Zpřístupnění.

FaceTime s uživateli nemající Apple zařízení:

Pandemie koronaviru pak ukázala sílu komunikace na dálku, proto veškeré novinky obsažené ve Facetimu jsou jednoznačným přínosem. Nově navíc nemusí druhá strana používat produkty Applu. Hovor si odbaví i na zařízení s Androidem nebo ve Windows ve webovém rozhraní, což je jednoduše chvályhodné. Příště by to chtělo ale už samostatnou aplikaci, a to především co se iMessage týče. Pochybuji ale, že se dočkám a s androidisty budu pořád komunikovat skrze WhatsApp.

Konec dobrý, všechno dobré 

I když může celý výše uvedený text vyznít spíše negativně, ve skutečnosti by tomu tak být nemělo. Jen se Apple netrefil přesně do mé noty. Nové funkce jsou skutečně přínosné, pokud si k nim najdete cestu. Pokud ne, ničemu to vlastně nevadí a můžete je směle ignorovat. Nikdo ale nemůže říci, že Apple neinovuje a že se nesnaží. Z osobního pohledu je totiž stále mílovými kroky před Androidem, a pokud pak používáte komplexní ekosystém společnosti, získáte ze vzájemného provázání více. To navíc, až nám Apple uvolní i macOS 12.

Jak v Mapách v iOS 15 zobrazit interaktivní zeměkouli:

Prakticky není důvod, proč aktualizaci nedoporučit a setrvávat na iOS 14. K datu psaní článku navíc nejsou zatím známy nějaké zásadní chyby systému, které by jeho uživatele nějak limitovaly. Nyní bych jen prosil zaměřit se na lepší integraci a celkovou práci s aplikací Soubory a přidání manažera zvuků. Pak asi už budu plně spokojen. 

.