Zavřít reklamu

K tomu, abyste mohli v technologické době fungovat, potřebujete několik účtů u různých poskytovatelů. Ke každému z nich si musíte vytvořit přístupové heslo, velká část uživatelů však používá nějaké jednoduché, které si snadno zapamatují. Je sice pravda, že takto si proces přihlašování výrazně urychlíte, o něco bezpečného se však nejedná a k vašim datům se případný hacker může dostat jednodušeji. Pokud si na vytváření hesel nedáváte záležet, tento článek je určený přesně pro vás.

Shodné heslo zjednoduší práci jak vám, tak útočníkovi

Pravděpodobně jste základy pro vytváření silného hesla již slyšeli, opakování je však matka moudrosti a zdaleka ne všichni tato pravidla dodržují. Hned na začátek vám doporučuji, abyste pro žádný účet nenastavovali stejné heslo. Pokud by se totiž útočníkovi podařilo obejít přístup k jednomu účtu a heslo by získal, dostal by se pak naprosto ke všem vašim datům uloženým na internetu napříč dalšími účty.

Heslo fb
Zdroj: Unsplash

Ani složité kombinace znaků pro vás nemusí být náročné na zapamatování

K vytvoření silného hesla je nutné, abyste vymysleli co nejsložitější kombinaci znaků. V žádném případě nepoužívejte jako heslo řadu po sobě jdoucích kláves. Pokud je to možné, snažte se, aby heslo obsahovalo velká a malá písmena, číslice i různá podtržítka, pomlčky, zavináče a další speciální znaky.

iPhone 12 Pro Max:

Originalitě se meze nekladou

Ať už umíte nějaký neobvyklý jazyk, dokážete sestavit slovo z různých přezdívek, anebo vytvořit nerozluštitelnou přesmyčku z vašich oblíbených jídel, tak se vám tato vlastnost může pro vymýšlení hesla hodit. Do takovýchto slov a přesmyček navíc lze primitivním způsobem ukrýt i nějaká ta velká písmena či číslice. Věřte mi, že kreativitě se ani ve vytváření hesel meze nekladou, a pokud vás trkne originální nápad, tak nejenže si jej zapamatujete, nikdo jiný na něj navíc s největší pravděpodobností nepřijde.

Čím delší, tím bezpečnější

Jestliže si myslíte, že originální, avšak krátké heslo bude patřit do kategorie těch silnějších, vyvedu vás z omylu. Osobně doporučuji sestavovat hesla o délce minimálně 12 znaků. Primárně se zaměřte na kombinování velkých a malých písmen, číslic i speciálních znaků, jak už jsme zmínili výše.

Nejpoužívanější hesla v roce 2020:

NordPass

Náhradám písmen podobnými znaky se obloukem vyhýbejte

Napadlo vás při tvoření hesla, že byste mohli nahradit jednotlivá písmena vizuálně podobnými číslicemi či speciálními znaky? Tak věřte tomu, že to samé napadlo i samotné hackery. Jestli máte ve vašem heslu zapsaný # namísto H‚ anebo třeba 0 namísto O, tak raději popřemýšlejte, zda-li by nebylo lepší přístupový klíč změnit.

iPhone 12:

Vygenerované heslo bude vždy silnější

Ať už jste jakkoli tvůrčí osobnost a vymýšlení všemožných kombinací vás baví, postupem času budete při vytváření nových a nových hesel neustále netrpěliví a již nebudete oplývat takovou originalitou jako tomu bylo dříve. Naštěstí jsou na internetu dostupné generátory hesel, u kterých si můžete zvolit nejen délku, ale i například to, na jaké písmeno bude dané heslo začínat. Mezi ty kvalitnější patří například XKPasswd.

xkpasswd
Zdroj: xkpasswd.net

Nebojte se používat správce hesel

Nejste schopni vytvářet pro každý účet speciální heslo a zároveň si nepamatujete ta vygenerovaná? Tomu naprosto rozumím, nicméně i v takové chvíli existuje elegantní řešení – správci hesel. Do těch si můžete vaše stávající hesla ukládat a následně se pomoci nich jednoduše přihlašovat, při vytváření účtů vám navíc mohou vygenerovat opravdu silné přístupové klíče složené z náhodných písmen i číslic, a tím nahradit výše zmiňované generátory. Pokud jste zakořenili v Apple ekosystému, nejjednodušší k použití pro vás bude nativní Klíčenka na iCloudu, v případě, že používáte Windows a Android nebo vám nativní řešení nevyhovuje, oblíbený multiplatformní software je například 1Password.

Dvoufaktorové ověření, aneb jistota je jistota

Většina moderních poskytovatelů již umožňuje aktivovat dvoufaktorové ověření. To zajistí, že se budete po zadání hesla muset ověřit ještě jiným způsobem, například za pomoci SMS kódu či jiného zařízení. Dvoufaktorové ověření nejčastěji aktivujete tak, že se v daném softwaru přesunete do nastavení zabezpečení účtu.

Bezpečnostní otázky nejsou vždy tak úplně vhodné

Pokud se vám náhodou stane, že některé z hesel zapomenete nebo se vám ztratí, nemusíte rovnou házet flintu do žita. Poskytovatelé totiž nabízí obnovou hesla prostřednictvím e-mailu nebo bezpečnostních otázek. Osobně však doporučuji používat spíše první zmíněnou možnost. Jestliže jste přesto upnutí na bezpečnostní otázky, tak si vyberte takové, které nebude schopna zodpovědět široká veřejnost, anebo vaši známí.

Loňské představení MacBooku Air s čipem M1:

Apple ID zajišťuje přístup téměř ke všemu

Při zakládání různých internetových účtů jste si často mohli všimnout speciální tlačítek, prostřednictvím kterých si můžete založit účet prostřednictvím Facebooku, Googlu, anebo také Applu. Po vybrání jedné z těchto možností se vám otevře stránka, kde se přihlásíte k existujícímu účtu a povolíte poskytovateli třetí strany přístup k potřebným informacím o vás. Ve chvíli, kdy se však registrujete přes Apple, jedná se o jednu z nejbezpečnějších metod, pomocí které je možné provádět registraci. Například můžete nastavit, že poskytovateli třetí strany namísto vaší reálné e-mailové adresy předáte jinou s tím, že se z ní na tu reálnou budou e-maily přeposílat. Neuniknou vám tedy žádné informace, zároveň se však nestane, že by se vaše pravá e-mailová adresa mohla objevit na seznamu těch uniklých.

.