Zavřít reklamu

Pokud jste si otevřeli tento článek, tak jste nejspíše přes celý rok byli velmi hodní a pod stromečkem jste našli iPhone. Jestliže vlastníte první jablečný telefon, tak byste si měli udělat několik desítek minut času a projít si nastavením, abyste si případně upravili některá nastavení. Věřte nebo ne, ve výchozím nastavení totiž nemusí iPhone některým uživatelům vyhovovat. Níže se společně podíváme na 5 věcí, které byste si měli přenastavit v novém iPhonu.

Výchozí prohlížeč či e-mailový klient

S příchodem iOS 14, tedy nejnovější verzí operačního systému, který najdete v iPhonu, jsme se konečně dočkali možnosti pro změni výchozího prohlížeče či e-mailového klienta. Až donedávna jste v rámci iOS mohli využívat jen nativní prohlížeč Safari a e-mailový klient Mail, což mnohým uživatelům nemusí vyhovovat. Jestliže jste zjistili, že vám Safari či Mail nevyhovuje, tak se nemusíte ničeho bát – výchozí aplikace si můžete přenastavit. Prvně je nutné, abyste určitou aplikaci nainstalovali, a to skrze App Store. Jakmile tak učiníte, tak přejděte do Nastavení a sjeďte o kus níže, kde se nachází seznam aplikací třetích stran. Zde najděte váš preferovaný prohlížeč či e-mailový klient, a poté na něj klepněte. Nakonec klepněte na možnost Výchozí prohlížeč či Výchozí mailová aplikace a zaškrtněte tu, kterou požadujete.

Deaktivace 5G pro větší výdrž baterie

Co se týče jablečných telefonů, tak v současné době jsou nejnovější ty s označením iPhone 12. Kromě mnoha různých novinek Apple konečně přidal ke všem „dvanáctkám“ podporu sítě 5G. V zahraničí a především v USA už je síť 5G velice rozšířená, to samé se ale nedá tvrdit například o Česku, kde 5G najdete jen v několika vybraných městech. Největším problémem je každopádně při využívání 5G výdrž baterie. Jednak musel Apple kvůli integraci 5G celkově zmenšit kapacitu baterií, a jednak se baterie více vybíjí i při neustálém přepínáním mezi 4G/LTE a 5G, ke kterému může docházet. V iOS se sice nachází jakýsi chytrý režim, který dokáže určit, zdali se přepnutí na 5G síť vzhledem k výdrži baterie vyplatí, každopádně ani ten není dokonalý. Pro kompletní deaktivaci 5G přejděte do Nastavení -> Mobilní data -> Volby dat -> Hlas a data, kde zaškrtněte LTE.

Změna velikosti písma

Ve výchozím nastavení je v iOS pro většinu z nás nastavena ideální velikost písma – i přesto ale nemusí některým jedincům vyhovovat. Starší uživatelé možná touží po zvětšení písma, mladší jedinci poté po zmenšení. Naštěstí ale ani tohle není žádný problém, jelikož se v systému možnost pro změnu velikosti písma nachází. Chcete-li velikost písma změnit, tak na iPhonu přejděte do Nastavení, kde níže klepněte na možnost Zobrazení a jas. Zde pak sjeďte úplně dolů a rozklikněte možnost Velikost textu, kde už si pomocí posuvníku velikost nastavte. Velikost písma se ihned promítna na textu v horní části obrazovky. Kromě velikosti můžete písmo také udělat tučným – stačí aktivovat možnost Tučné písmo.

Nastavení soukromí u aplikací

Po prvním spuštění nového iPhonu se většina z vás ihned vrhne do stažení nespočtu různých aplikací. Po stažení a spuštění nové aplikace musíte vždy povolit přístup k určitým službám či datům na vašem jablečném telefonu – nejčastěji se jedná například o fotky, mikrofon, Bluetooth a další. Ne každá aplikace ale nutné potřebuje mít přístup k fotografiím a navíc k tomu, bezpečnost soukromí je v současné době velmi žhavým tématem. Chcete-li si u jednotlivých aplikací zkontrolovat, popřípadě přenastavit, ke kterým službám či datům mají přístup, tak přejděte do Nastavení, kde sjeďte níže a rozklikněte možnost Soukromí. Zde se pak stačí přesunout do určité kategorie, a poté do aplikace, ve které chcete nastavení soukromí změnit.

Prvky v ovládacím centru

V rámci iOS můžete otevřít ovládací centrum, ve kterém lze rychle provádět různé úkony – například zapnout či vypnout mobilní data, Wi-Fi a Bluetooth, změnit hlasitost a jas, spustit svítilnu, otevřít kalkulačku a mnoho dalšího. Ve výchozím nastavení zde ale například chybí možnost pro aktivaci úsporného režimu, anebo pro nahrávání obrazovky. Chcete-li určité prvky do ovládacího centra přidat, popřípadě pokud chcete změnit jejich pozadí, tak se nejedná o nic složitého. Stačí, když přejděte do Nastavení, kde rozklikněte možnost Ovládací centrum. Zde stačí sjet níže a pomocí + určité prvky přidat, popřípadě klepnutím na – odebrat. Pořadí pak změníte tak, že v pravé části určitého prvku podržíte prst na třech čarách, a poté jej přesunete tam, kam chcete. Pořadí je zde určeno z levého horního rohu. Nahoře si pak můžete nastavit, aby se v ovládacím centru (ne)zobrazovalo ovládání domácnosti.

.