Zavřít reklamu

V jablíčkářské komunitě se již delší dobu řeší příchod 15″ MacBooku Air. Apple by tak měl konečně vyslyšet prosby samotných jablíčkářů a přinést na trh základní laptop, který ale nabídne větší obrazovku. Lidé preferující větší displej mají totiž doposud smůlu. Pokud totiž mají zájem o jablečný laptop, pak se musí spokojit se základním 13″ modelem Air, nebo si (podstatně) připlatit za 16″ MacBook Pro, jehož cena začíná na 72 990 Kč.

Cupertinský gigant se dle všeho chystá tuto mezeru v nabídce brzy vyplnit. Podle nejnovějších informací, s nimiž nyní přišel respektovaný displejový analytik Ross Young, již dokonce započala výroba 15,5″ displej panelů právě pro toto zařízení. Oficiálního představení bychom se tedy měli dočkat velice brzy, dost možná rovnou při příležitosti první jarní keynote, která by se mohla odehrávat v dubnu 2023. A dost možná se gigant s tímto zařízením trefí přímo do černého.

Jaký úspěch čeká 15″ MacBook Air?

Vzhledem k množství spekulací a úniků, které hovoří o brzkém příchodu 15″ MacBooku Air, se také nabízí otázka, jak se podobnému zařízení vlastně bude dařit. Již dříve se totiž objevily různé obavy, aby laptop nedopadl jako iPhone 14 Plus. Pojďme si proto v rychlosti shrnout jeho cestu. Apple se rozhodl pro uvedení základního modelu ve větším těle s označením Plus, a to proto, že jeho dřívější konkurent v podobě iPhonu 12 a 13 mini v prodejích příliš netáhl. Lidé zkrátka nemají zájem o malé telefony. Jako přirozená odpověď se proto nabízel opak – základní model s větším tělem a větší baterií. Jenže i ten v prodejích pohořel a doslova jej převálcovaly modely Pro, za něž si jablíčkáři raději připlatili.

Není se proto čemu divit, že někteří fanoušci vyjadřují obdobné obavy i v případě 15″ MacBooku Air. Je ale nutné vzít v potaz zcela zásadní rozdíl. V tomto ohledu totiž není řeč o telefonech. Situace v případě laptopů je diametrálně odlišná. S trochou nadsázky by šlo říct, že čím větší displej, tím více prostoru k práci, což ve finále může zvýšit celkovou produktivitu uživatele. Ostatně právě proto se na diskuzních fórech a v diskuzích jasně hromadí nadšení. Jablíčkáři netrpělivě čekají na příchod tohoto zařízení, které konečně vyplní onu zmiňovanou mezeru v jablečné nabídce. Existuje totiž spousta uživatelů, kteří si pro svou práci vystačí se základním modelem, ale je pro ně klíčové disponovat větší obrazovkou. Právě v takovém případě nedává pořízení modelu Pro absolutně žádný smysl, a to především finančně. Naopak u iPhonu 14 Plus je to prakticky naopak. Vzhledem k navýšení cen jablíčkářům nedává smysl, aby si připláceli za pouze větší displej, když už mohou prakticky sáhnout po modelu Pro, který nabídne podstatně více – v podobě kvalitnější obrazovky, podstatně lepšího fotoaparátu a vyššího výkonu.

macbook air m2

Co nabídne 15″ Air

V závěru je také otázkou, čím se 15″ MacBook Air vlastně pochlubí. Přestože se mezi jablíčkářy objevují prosby o rozsáhlých změnách, počítat bychom s nimi spíše neměli. Podstatně pravděpodobnější variantou je, že se bude jednat o zcela běžný vstupní laptop od Applu, který se navíc pochlubí jen větší obrazovkou. Po stránce designu by pak měl tedy vycházet z přepracovaného MacBooku Air (2022). Další otazníky visí nad tím, zda se zařízení dočká zbrusu nového čipu M3.

.