Zavřít reklamu

I když se před konáním zářijové události Applu čekalo, že se ukáže nový iPad (9. generace), o novém iPadu mini se to říci rozhodně nedalo. Na první pohled jako by iPadu Air z oka vypadl, ale tím, že se jedná o novější zařízení, obsahuje také novější hardware. Rozdílů je ale více, než by se na první pohled mohlo zdát. Je samozřejmé, že můžete mezi sebou chtít srovnávat spíše generace iPadu mini, jenže Air se zde přímo nabízí. Nový iPad mini z něho přece vychází. Inspiroval se nejen jeho bezrámečkovým designem, ale i Touch ID v horním tlačítku. Jeho výhody jsou ale i v lepším čelním foťáku, 5G nebo nižší ceně. Nevýda pak alespoň jedna a tou je menší (i když lepší) displej.

Lepší kamery 

Co se té hlavní týče, zde se příliš změn neudálo. Oba modely tak svorně nabízejí 12MPx fotoaparát s clonou ƒ/1,8 a až pětinásobným digitálním zoomem, přičemž přihazují i Smart HDR 3 pro fotky. Co se videa týče, oba umí nahrávat 4K video při 24 fps, 25 fps, 30 fps nebo 60 fps, zpomalené video v rozlišení 1080p při 120 fps nebo 240 fps, nebo časosběrné video se stabilizací. Novinka ale přihazuje rozšířený dynamický rozsah pro video až při 30 fps a především čtyřdiodový True Tone blesk.

Změny se odehrály především z přední strany. iPad Air totiž disponuje jen 7MPx FaceTime HD kamerou s clonou ƒ/2,2. Oproti tomu iPad mini už je osazen 12MPx ultraširokoúhlým fotoaparátem s clonou ƒ/2,4, který vám umožní dvojnásobné oddálení zoomem a především disponuje funkcí Centrování záběru. Navíc nabízí i rozšířený dynamický rozsah pro video až při 30 fps. To zvládne nahrávat v kvalitě 1080p HD video při 25 fps, 30 fps nebo 60 fps. Oba modely pak disponují Retina bleskem, Smart HDR 3 pro fotky nebo kinematografickou stabilizací videa.

Vylepšený procesor 

Dalším velkým hardwarovým rozdílem je integrovaný procesor. iPad mini má zcela nový 5nanometrový čip A15 Bionic, který je také součástí iPhonu 13, zatímco iPad Air nadále používá čip A14 z loňského roku. I když pak kolují infotmace o tom, že A15 je oproti čipu A14 jen mírným zlepšením, které při každodenním používání nemusíte nutně pocítit, z dlouhodobého hlediska může těžit z o rok delších aktualizací softwaru. Kdyby vás pak zajímaly paměti RAM, oba modely mají 4 GB.

Navíc se nedá předpokládat, že nová generace iPadu Air přijde ještě letos. Apple si pro letošek premiéru nových tabletů už odbyl, kdy na jaře představil modely Pro a nyní právě 9. generaci a model mini. Air by tak jednoduše neměl ke komu přiřadit a bylo by to i nelogické neukázat jej nyní, kdyby jej už měl připravený.

Kompatibilita 5G 

Tzv. Cellular modely iPadu mini mají kompatibilitu 5G, na rozdíl od iPadu Air, který zůstává pouze u LTE. Apple také přidal kompatibilitu pro další dvě gigabitová pásma LTE. Zatímco 5G pro mnoho z nás ještě nemusí znamenat významný rozdíl, s postupem času získá na váze s tím, jak se bude rozšiřovat pokrytí. Pořád se ale jedná spíše o výhodu, kterou pocítíme až v budoucnu. 

Displej a rozměry 

Zatímco je klíčovým rozdílem mezi iPadem mini a iPadem Air velikost jejich displejů, liší se i jejich kvalita. Je tomu proto, že iPad mini má Liquid Retina displej s rozlišením 2266 × 1488, takže disponuje hustotou 326 pixelů na palec. Displej iPadu Air je 2360 × 1640 a má hustotu jen 264 pixelů na palec. Znamená to, že obraz na modelu mini je jednoznačně lepší, i když je na modelu Air větší. Ostatní funkce displeje zůstávají shodné. Mini tak má stejně jako Air i True Tone, široký barevný rozsah P3, oleofobní úpravu proti otiskům prstů, plně laminovaný displej, antireflexní vrstvu a maximální jas 500 nitů.

Ještě dodejme, že iPad Air nabízí 10,9“ úhlopříčku, kdežto iPad mini 8,3“. Od toho jsou odvislé i rozměry a váha tabletu. Za zmínku stojí tloušťka, která je u Airu 6,1 mm ale u modelu mini už 6,3 mm. Váha prvního řečeného je necelého půl kila, tedy 458 g, kdežto mini váží pouhých 293 g. Rozhodovat se můžete i podle barevných variant. Oba modely shodně nabízejí vesmírně šedou, ostatní barvy už jsou odlišné. U Airu najdete stříbrnou, růžově zlatou, zelenou a blankytně modrou, u modelu mini růžovou, fialovou a hvězdně bílou. 

Cena 

Větší znamená dražší. iPad Air seženete od 16 990 Kč za 64GB úložiště, iPad mini si Apple cení na 14 490 Kč za stejně veliké úložiště. K dispozici jsou i verze s mobilními daty a 256GB pamětí. Znamená ale i větší lepší? Záleží na vašich preferencích. Změny zde jsou, jestli jsou pro vás ale důležité, si musíte odpovědět sami. Počítejte s tím, že Air vám poskytne větší rozlet pro vaše prsty nebo Apple Pencil. I když pak mini také podporuje druhou jeho generaci, obsahu zobrazí buď méně, nebo stejně, avšak na menší ploše. Air se tak zdá být jako univerzálnější řešení, na druhou stranu se ne nadarmo říká: „co je malé, to je hezké.“

.