Zavřít reklamu

Vůbec první MacBook Air světu představil Steve Jobs v roce 2008. Tento tenoučký laptop byl nejprve k dispozici ve variantě s 11″ a 13″ obrazovkou, od čehož Apple postupně upustil a dnes je tak k dostání pouze verze s 13″ displejem. Tohle zacílení ostatně dává vcelku smysl. Jak už jsme uvedli, MacBook Air je od počátku tenkým, a především lehkým laptopem, jehož hlavní benefit spočívá právě v kompaktnosti. Nestálo by ale za to, kdyby cupertinský gigant přišel i s 15″ verzí?

Potřebujeme větší MacBook Air?

Momentální nabídka jablečných počítačů se zdá být poměrně vyvážená. Kdo potřebuje kompaktní nenáročné zařízení, volí Air, kdo se zase specializuje na profesionální práci, má k dispozici 14″/16″ MacBook Pro nebo Mac Studio, případně je k dostání i all-in-one iMac s 24″ obrazovkou. Apple tedy pokrývá téměř každý segment a je už jen na zákazníkovi, pro který z Maců se rozhodne. Co kdybych se ale řadil mezi nenáročné uživatele, kteří si vystačí se základním výkonem, ale potřebuji o něco větší displej? A právě v tomto případě mám zkrátka smůlu. Pokud má tedy někdo zájem o laptop s větší obrzovkou, nabízí se mu pouze 16″ MacBook Pro, který není zrovna dvakrát ideální pro každého. Jeho cena totiž startuje na necelých 73 tisících.

V opačném případě máme zkrátka smůlu a základní laptop s větší úhlopříčkou displeje v nabídce zkrátka chybí. Jeho příchod by ale teoreticky nebyl tak úplně nečekaný. Podle aktuálních spekulací a úniků se Apple chystá učinit stejné změny i v produktové řadě iPhone. Konkrétně tedy letošní iPhone 14 má přijít ve dvou velikostech a celkových 4 modelech, kdy bude k dostání 6,1″ iPhone 14 a iPhone 14 Pro a 6,7″ iPhone 14 Max a iPhone 14 Pro Max. Po několika letech tedy přijde i základní model s větším displejem, aniž by si u něj zákazník musel připlácet za funkce, které třebas ani nevyužije.

MacBook Air M1
13" MacBook Air s M1 (2020)

Tento model by Apple teoreticky mohl zkopírovat i pro svět jablečných laptopů. Po boku MacBooku Air by se tak mohl prodávat například MacBook Air Max, který by právě mohl nabízet zmiňovanou 15″ úhlopříčku displeje. Podobné zařízení by tedy jednoznačně dávalo smysl.

Hlavní benefit Airu

Na druhou stranu se nabízí otázka, zdali bychom takovýto 15″ laptop vůbec mohli označovat jako Air. Raději zopakujeme, že právě zásadní výhodou MacBooků Air je jejich kompaktnost a nízká hmotnost, díky čemuž je lze velice snadno přenášet a pracovat s nimi prakticky kdekoliv. U většího modelu je ale nutné počítat s větší váhou, což už tak příjemné určitě nebude. V tomto směru by Apple opět mohl okopírovat iPhone 14 a změnit značení současného vstupního jablečného laptopu.

O možném přejmenování se navíc mluví delší dobu. Dodnes jsme si mohli přečíst řadu spekulací, že se tento kousek dokonce zbaví označení „Air“ a bude na pultech pouze s označením „MacBook“. Ačkoliv se jedná o nepodloženou informaci, o které nevíme, zdali se Apple někdy rozhodne pro podobnou změnu, tak musíme uznat, že vcelku dává i smysl. Pokud by se totiž 13″ model přejmenoval na „MacBook“, pak by nic nebránilo v příchodu zařízení s názvem „MacBook Max“. A právě tím by mohl být 15″ MacBook Air. Uvítali byste takovýto laptop, nebo se podle vás jedná o zbytečnost?

.