Zavřít reklamu

Ačkoliv od konce března, kdy skončil spor Applu s FBI o úrovni zabezpečení iOS, se veřejná diskuze o bezpečnosti elektronických zařízení a dat uživatelů značně uklidnila, Apple během pondělní keynote na WWDC 2016 nadále pokračoval ve zdůrazňování ochrany soukromí svých zákazníků.

Po představení iOS 10 Craid Federighi zmínil, že u aplikací a služeb jako FaceTime, iMessage nebo nové Home je standardně aktivováno end-to-end šifrování (systém, v němž informaci jsou schopni přečíst pouze její odesílatel a příjemce). U mnoha funkcí využívajících analýzu obsahu, jako třeba nové seskupování fotografií do „Memories“, celý proces analýzy probíhá přímo na daném zařízení, takže informace přes žádného zprostředkovatele neprocházejí.

[su_pullquote align=“right“]Diferenční soukromí zcela znemožňuje přiřazovat data ke konkrétním zdrojům.[/su_pullquote]Navíc, ani když uživatel hledá na internetu nebo v Mapách, Apple informace, které mu poskytuje, nevyužívá k profilaci a ani je nikdy neprodává.

Nakonec Federighi popsal koncept „diferenčního soukromí“ (differential privacy). Také Apple sbírá data svých uživatelů s cílem učit se, jakým způsobem používají různé služby, ke zvýšení jejich efektivity (např. napovídání slov, často používaných aplikací apod.). Chce to ale činit tak, aby nijak nenarušil jejich soukromí.

Diferenční soukromí je oblast výzkumu ve statistice a analýze dat, které při sběru dat využívá různých technik tak, aby byly získány informace o skupině, ale ne o jednotlivcích. Důležité pak je, že diferenční soukromí přiřazovat data ke konkrétním zdrojům zcela znemožňuje, a to jak Applu, tak komukoliv jinému, kdo by k jeho statistikám mohl získat přístup.

Federighi ve své prezentaci zmínil tři z technik, které firma využívá: hašování je kryptografická funkce, která, zjednodušeně, vstupní data nenávratně pomíchá; podvzorkování (subsampling) uchovává pouze část dat, komprimuje je a „noise injection“ mezi data uživatelů vkládá náhodné generované informace.

Aaron Roth, profesor z University of Pennsylvania, který se diferenčním soukromím úzce zabývá, ho popsal jako princip, který není pouze anonymizačním procesem odstraňujícím informace o subjektech z dat o jejich chování. Diferenční soukromí poskytuje matematický důkaz, že nasbíraná data je možné přiřadit pouze ke skupině a ne individuím, z nichž se skládá. Tím soukromí jednotlivců chrání proti veškerým možným budoucím útokům, čehož anonymizační procesy nejsou schopné.

Apple prý výrazně napomohl při rozšiřování možností použití tohoto principu. Federighi na pódiu Aarona Rotha citoval: „Široké integrování diferenčního soukromí do technologií Applu je vizionářské a jednoznačně z Applu činí lídra v okruhu soukromí mezi dnešními technologickými firmami.“

Když se magazín Wired Aarona Rotha zeptal na to, s jakou důsledností Apple diferenční soukromí využívá, odmítl odpovědět konkrétně, ale řekl, že to podle něj „dělají správně“.

Zdroj: Wired
.