Zavřít reklamu

Už prakticky od představení Apple Watch čekáme na to, než Google konečně uvede své řešení chytrých hodinek. A právě letos je ten rok, kdy se má vše změnit, protože už víceméně známe podobu jeho Pixel Watch a i něco z jejich funkcí. Nedá se ale s jistotou říci, jestli bude hned první generace úspěšná. 

První Apple Watch byly představeny v roce 2015 a prakticky definovaly to, jak by měly chytré hodinky vypadat. S postupem let se z nich staly nejprodávanější hodinky světa, a to napříč celým segmentem, ne tedy jen v omezeném rybníčku chytrých řešení. Konkurence zde sice je, ale na skutečně masový úspěch teprve čeká.

Pixel Watch by měly disponovat mobilní konektivitou a vážit 36 g. První hodinky Googlu by jinak měly mít 1 GB operační paměti, 32GB úložiště, funkci sledování srdečního tepu, Bluetooth 5.2 a mohly by být dostupné v několika velikostech. Softwarově je bude pohánět systém Wear OS (zřejmě ve verzi 3.1 nebo 3.2). Představeny budou údajně v rámci vývojářské konference Googlu, která se koná se 11. a 12. května, nebo až koncem měsíce.

Google není dobrý v první generaci svých produktů 

Existuje tedy výjimka, ta ale možná potvrzuje jen pravidlo. Chytré reproduktory Googlu totiž byly dobré hned v jejich první generaci. Co se ale týče ostatních produktů, je to horší. Např. Pixel Chromebooky trpěly vypalováním jejich displeje hned po chvíli používání. První smartphone Pixel pak svou výbavou a ostatně i designem značně zaostával za svou konkurencí. Nepříliš lichotivě dopadla i první generace kamery Nest, a to kvůli jen průměrnému snímači a neodladěnému softwaru. Neoslovil ani zvonek Nest Doorbell, který trpěl příliš mnoho softwarovými chybami. Na to, že byl určený do exteriéru, mu také dělalo problémy měnící se počasí.

Co se může pokazit u hodinek Pixel Watch? Softwarové chyby jsou v podstatě jistotou. Je také velká šance, že výdrž baterie nebude taková, v jakou mnozí doufají, a to i navzdory tomu, že se očekává kapacita 300 mAh. Pro srovnání uveďme, že kapacita baterie hodinek Galaxy Watch4 je 247 mAh u 40mm verze a 361 mAh u 44mm verze, Apple Watch Series 7 mají 309mAh baterii. Google si s představením vlastních hodinek také bude kanibalizovat značku Fitbit, kterou vlastní, a která nabízí např. velice povedený model Sense. Proč by tedy měli uživatelé Android zařízení chtít neodladěné Pixel Watch (pokud nebudou tedy vázány jen na použití s telefony Googlu)?

Teď si k tomu přičtěte problémy s nabíjením a na poškození velice náchylný vystouplý displej (alespoň podle prvních fotek hodinek). Google zatím nemá žádné zkušenosti s chytrými hodinkami a z konkurenčního hlediska je skutečně důležité, aby už na trh se svým řešením vstoupil. Nemá ale možnost čerpat z nějakých dřívějších chyb. Je jen nutné, aby nehodil flintu do žita a druhou generací hodinek nám vytřel zrak. I s ohledem na Apple Watch je to poměrně důležité, protože to vypadá, jako by Apple usnul na vavřínech a nikam své hodinky neposouval.

Samsung nasadil laťku skutečně vysoko 

Partnerem společnosti Google ve znovuzrození systému Wear OS je společnost Samsung, která v uplynulém roce definovala výšku posazené laťky systému se svou řadou hodinek Galaxy Watch4. I když ani tento produkt, kterého letos čeká 5. generace, nebyl dokonalý, je pořád všeobecně považován za vynikající chytré hodinky, které byly v ekosystému Androidu prvním skutečným konkurentem hodinek Apple Watch. A dá se silně předpokládat, že Pixel Watch zůstanou v jejich stínu.

Samsung v tuto chvíli vyrábí své chytré hodinky už sedm let a všechny jeho zkušenosti a všechny předchozí chyby se promítají do tvorby nástupce. Galaxy Watch4 byly sice první hodinky Samsungu se systémem Wear OS od roku 2015, ale měly všechny hardwarové a softwarové funkce, které předchozímu Tizenu prostě chyběly, a ten tak vyklízí pole.

Mediální tíha 

Každá drobná chyba Googlu se zpravidla objevuje na titulních stránkách mnoha webů a řeší se na sociálních sítích, a to někdy i bez ohledu na to, jak závažná je a kolika lidí se reálně týká. Je to tedy záruka toho, že pokud budou hodinky Pixel Watch trpět nějakými neduhy, bude o tom vědět celý svět. A takových značek je relativně málo. Patří sem samozřejmě i Apple a Samsung. Protože zde jde o prvotinu společnosti, bude to o to propíranější téma. Ostatně stačí sledovat ten humbuk, který udělal ztracený prototyp. I to se ostatně kdysi Applu povedlo s jeho iPhonem 4.

„/]

Mohou to být přitom jen drobnosti, jako chvilkové odpojení od telefonu, o několik sekund delší aktivace ať už čehokoli, nebo třeba nepohodlný řemínek s nepraktickým systémem uchycení. Už nyní, ještě před samotným představením hodinek, čelí ty mnoha ohlasům kvůli velikosti jejich rámečku displeje (přitom nebude o moc větší než u řešení Samsungu). Vlastně ani nezáleží na tom, pro co se Google rozhodne, vždy to bude opak toho, co chce značná část uživatelů, nebo tedy alespoň ta, která je slyšet. Tak to prostě chodí. A pokud pak nebude výsledný produkt splňovat představy uživatelů, nemůže být úspěšný. Jenže kudy vede cesta? Kopírováním Apple Watch nebo Galaxy Watch? To určitě ne, a proto je třeba Googlu v tomto ohledu fandit, a’t už stojíte na straně Applu, Samsungu, nebo úplně jinde.

.