Zavřít reklamu

Apple vydal iOS 17.5, které bude jednou z posledních velkých desetinových aktualizací do vydání iOS 18 v září letošního roku. Jeho podobu se nicméně dočkáme už ani ne za měsíc na WWDC. I když nám toho nový operační systém iPhonů nepřináší zas tolik, je zde pád novinek, které určitě stojí za pozornost. A možná vám tak trochu unikly. 

Changelog Applu u popisu aktualizace je totiž poměrně strohý. Je samozřejmě zbytečné, aby zmiňoval všechny drobnosti, ale obsáhlejší být rozhodně mohl. To že neobsahuje novinky pro uživatele USA je však pochopitelné. Ti mimochodem dostali v rámci aplikace Apple News+ novou hru Quartiles a Offline režim. 

To, co pak popis změn nezmiňuje a je poplatné i u nás, jsou různé změny v designu určitých aplikací. Třeba widget Podcasty nově odráží barvu coveru přehrávaného podcastu, v aplikaci Knihy byl přepracován ukazatel vašeho cíle čtení a v Nastavení přibyl nový glyf pro nabídku Přístup ke klíčům pro webové prohlížeče, který najdete v sekci Soukromí a zabezpečení. 

Stav opravy 

Stav opravy je funkce navázaná na platformu Najít, která u iPhonu poslaném do opravy ověří, že jste jeho majitelem. V podstatě to zajišťuje, že uživatelé mohou stále sledovat své zařízení pomocí funkce Najít, i když je opravováno a nemusí platformu kompletně deaktivovat, jako tomu bylo dosud. 

Webová distribuce obsahu 

Tou jednoznačně největší novinkou, alespoň tedy pro obyvatele EU, je podpora pro instalaci aplikací přímo z webu. Může za to zákon o digitálních trzích, kterému se Apple v tomto roce musí přizpůsobovat, jinak by na našem trhu nemohl své iPhony prodávat. I když o tomto není v seznamu změn ani zmínka, jde o možnost vývojáře poskytnout na svém webu instalační balíčky aplikací a her, které si stáhnete od něho, a ne z App Store. Není to ale alternativní obchod jako takový, jen alternativní distribuce. 

Jakákoli aplikace šířená prostřednictvím webu bude ale i nadále muset dodržovat notářské pokyny společnosti Apple. Aplikace lze instalovat pouze z domény webu, kterou vývojář zaregistroval v App Store Connect, kdy za to vývojář také platí za základní technologii Applu. Jestli na tom tedy skutečně vydělá, to se uvidí až s časem. 

Oznámení o sledování 

Ve spolupráci s Googlem přichází s iOS 17.5 detekce sledování napříč platformami, která uživatele upozorní, pokud se s ním pohybuje cizí tracker a to bez ohledu na operační systém, se kterým je zařízení spárované. Apple to i blíže vysvětluje v publikované tiskové zprávě a vysvětluje: 

„Pokud tedy uživatel dostane upozornění na své zařízení s iOS, znamená to, že u sebe má cizí AirTag, zařízení sítě Najít nebo jiný kompatibilní Bluetooth lokátor. Může nastat situace, kdy je lokátor připevněný k něčemu, co si uživatel od někoho zapůjčil, ale pokud tomu tak není, uživatelé si mohou na iPhonu zobrazit identifikátor lokátoru, přehrát zvuk pro snazší nalezení lokátoru a podle návodu ho deaktivovat. Výrobci Chipolo, eufy, Jio, Motorola a Pebblebee potvrdili, že v budoucnu vyrobené tagy budou s touto funkci kompatibilní.“

Nová tapeta 

iOS 17.5 také obsahuje novou kolekci tapet Pride pro uživatele iPhonů a iPadů, jak už je ostatně jistou tradicí. Nové dynamické tapety přicházejí jako součást cíle společnosti „podporovat globální hnutí na ochranu a prosazování rovnosti LGBTQ+ komunit.“ WatchOS 10.5 také obsahuje nový ciferník Pride a pro Apple Watch jsou k dispozici i nové řemeny.

.